Ürün ve Hizmet

KURULDUĞUMUZ GÜNDEN BERİ SEKTÖRDEKİ EĞİTİM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ

Kurulduğu günden bu yana sektör dahilinde eğitim seviyesinin arttırılması için çalışmalarına devam eden Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) adına Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Demirtaş ile Mayıs sayımızda sektörün geleceğini, çözülmesi gereken sorunlarını ve bünyeleri dahilindeki çalışmalarını konuştuk.

2023 yılı yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) adına bu yıl olacak önemli gelişmelerden okuyucularımız için söz eder misiniz?

Sektör STK’ları olarak bu yılın başında bizim için oldukça önemli, uzun zamandır uğraş verdiğimiz bir hedefi gerçekleştirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı altında, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğüne bağlı, Konut Politikaları ve Tesis Yönetim Hizmetleri kurulmasına vesile olduk. Bu müdürlük kapsamında, özellikle konut yönetimi, kat mülkiyeti kanununun yeniden düzenlenmesi ve toplu konut yapılarının yönetim ve idari açıdan hizmetlerle ilgili yasal mevzuatın ve sektör standartlarının oluşturulmasını temenni ediyoruz. Ayrıca, her yıl farklı ülkede gerçekleşen, 2019 yılından beri üyesi olduğumuz EuroFM yıllık konferansı, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı sebebiyle özellikle talep ettiğimiz şekilde 9-11 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşecektir. Bu kapsamda birçok farklı ülkeden 300’den fazla sektör katılımcısı ülkemizde buluşacaktır. Konferansa katılımcı ülkelerin tesis yönetim sektörü alanındaki üniversite öğrencilerinin de katılım sağlayacağı ve iki günlük etkinliğin bir tam gününün ayrılacağı konferansta mesleğin ilerletilmesi ve geliştirilmesi amaçlı önemli çalışmalara imza atılacaktır. Dernek olarak kurulduğumuz ilk günden beri sektördeki eğitim ihtiyacının farkındalığı ile eğitime önem verip eğitim çalışmalarına devam etmekteyiz.

TRFMA olarak eğitim açısından yapılacak olan çalışmalarınız nelerdir?

2022 yılında başlattığımız program çerçevesinde Enstitü İstanbul İSMEK, Boğaziçi Yönetim ve Tesis Yönetim Derneği (TRFMA) iş birliğiyle düzenlenen programlarla, tesis yöneticiliği sektörüne eğitimli personel yetiştirme konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu iş birliği kapsamında geliştirilen Toplu Yapı Tesis Yöneticiliği ve Tesis İşletmeleri Yöneticiliği programlarında sektörün ihtiyacı olan konular ve entegre tesis yönetimi konusunda sertifikalı eğitimler verilmektedir. Dernek olarak eğitim seviyesinin artırılması, kalite, akreditasyon ve sertifikasyon süreçlerini ön plana çıkartarak çalışmalar yapmaktayız

Tesis yönetimi konusunda sertifikasyon ve standartlarla ilgili konular nelerdir?

2018 yılında dünyada ISO 41001 Tesis Yönetim Standardı yayınlandı. Ülkemizde TSE’nin ISO ile olan anlaşmaları gereği bu standart hemen belgelendirildi ve yayına alındı. Ancak standart hala Türkçeye çevrilmiş değildir. Türk Standartları Enstitüsü ile hem Türkçeleştirilmesi hem de kullanılabilirliğinin artırılmasını planlıyoruz. Üyelerimizden başlayarak tüm sektörün bu standardı kullanmasını hedefl iyoruz. Ayrıca sektörümüzün sertifikasyona ihtiyaç duyulan üç asıl bileşeni (Hizmet Alan-Hizmet Sağlayan-Çalışanlar) olduğu gerçeğiyle bu bileşenlerin de kendi standartlarının belirlenerek sertifika bazlı regülasyonun gerektiğine inanmaktayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Siteler ve toplu yapılarda yüksek aidat tutarlarına ilişkin konular basında belirli dönemlerde yer almaktadır. Ancak bu haberlerin tamamı değişik ve tek bir bakış açısından konuları ele almaktadır. Aidat, site yönetimi vb. konular sadece hukuki, kiracı-ev sahibi ve yanlış uygulamalar tarafından ele alınmamalıdır. Enfl asyon, işçi giderlerinde asgari ücrete bağlı artış, enerji piyasasında yaşanan artış gibi birçok kalemden oluşan değişkenler mevcuttur. Talep edilmesi durumunda derneğimiz olarak sitelerin aidat, işletme projelerinin profesyonel ve tarafsız bir şekilde analiz edilmesi ve değerlendirmesi konusunda, sosyal toplum kuruluşu olarak görev alabileceğimizi bildirmek isteriz.