AVM Öne Çıkanlar

MARMARA BÖLGESİ’NDEKİ AVM’LER ÜLKENİN YÜZDE 46’SINI KAPSIYOR

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Şapkacı Nisan sayımızda Marmara Bölgesi’nde bulunan AVM’ler hakkında dergimize değerlendirmelerde bulundu.

AYD Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Şapkacı Marmara Bölgesi’nde bulunan AVM’ler hakkında yaptığı değerlendirmede; “Marmara Bölgesi’nde 204 AVM bulunmakta ve bu rakam ülke genelindeki AVM’lerin yaklaşık %46’sını kapsamaktadır. Günümüzde AVM’ler aynı çatı altında birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz; aileniz ve arkadaşlarınızla kaliteli, keyifl i zaman geçirip sosyalleşebileceğiniz yaşam alanları haline gelmiştir. Tüm bu fonksiyonların tek bir noktada sunulması, İstanbul gibi bir megakentte ve kalabalık şehirlerde elbette çok daha kıymetli.” dedi. AVM’lerin yaşam alanı olma yolundaki sürece de değinen Şapkacı; “Perakende mağazaları AVM’lerin temel yapı taşı olmaya devam etmekle birlikte süreç içerisinde AVM’ler farklı fonksiyonları da barındırmaya başladı.

Sağlık alanında; güzellik ve estetik salonları, görüntüleme ve tetkik merkezleri, laboratuvarlar da artık çok rahatlıkla AVM’lerde konumlanabiliyor. Bunun yanında lojistik ve teslim noktaları, eğitim ve spor merkezleri, kültür-sanat alanları, yeni nesil ofisler ve ortak çalışma alanları, indirim marketleri gibi yeni kategorilerin AVM’lerin içinde yer aldığını görüyoruz.” diye konuştu. “Ayrıca bilindiği gibi alışveriş merkezlerinin sosyal hayata katkısı da oldukça yüksektir. Müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak, beklenti ve ihtiyaçlara cevap verebilmek için AVM’lerin önümüzdeki dönemde açık ve kapalı alanlarını entegre ederek sosyalleşme olanaklarını artırmaları ve dijitalleşen dünyada teknolojik altyapıyı kullanarak yenilenmeleri kaçınılmaz olacaktır.” diyen Şapkacı; “Sürdürülebilirlik de AVM’lerin önümüzdeki dönemde gündeminde yer almaya devam edecek bir diğer önemli konu.

AYD olarak biz de sürdürülebilirlik konusunda çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. AVM’lerin enerji maliyetlerini düşürmek için yapılacak teknik çalışmalar; fiziki, fonksiyonel ya da teknik altyapı renovasyonları ile AVM’lerin kendi enerjilerini karşılayabilmelerini sağlayacak GES yatırımları da yoğun şekilde gündemimizde olacak.” diyerek AVM’lerin sürdürülebilirlik konusunda da çalışmalar yürüttüğünü söyledi.