FinTech Öne Çıkanlar

TÜM ÖDEME YÖNTEMLERİNİ PAYTR ÇATISI ALTINDA TOPLUYORUZ

PayTR CEO’su Tarık Tombul ile bir araya geldiğimiz Şubat sayımızda tüm ödeme yöntemlerini PayTR çatısı altında toplayacak projeler geliştirdiklerini aktaran Tombul ile üye iş yerleri için 2 saat gibi kısa bir sürede kullanıma hazır hale getirdikleri sanal POS’ları, güvenlik unsurlarını ve sanal POS’ların tercih edilme sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini konuştuk.

PayTR olarak 2 saat gibi kısa bir sürede üye iş yerlerinizin sanal POS’larını kullanıma hazır hale getiriyorsunuz, bu hızınızın altyapısından okurlarımıza bahseder misiniz?

Çok yönlü bir fintek şirketi olarak, inovasyonun sonsuzluğuna ve dijitalleşmenin hayatı kolaylaştırmasına inanıyoruz. Bu doğrultuda, geliştirdiğimiz yenilikçi ve alternatif yaratan ürün ve hizmetlerimizle kullanıcılara ve sektöre değer katmak için çalışıyoruz. PayTR Sanal POS sayesinde e-ticaret firmaları tüm bankalara ayrı ayrı sanal POS başvurusu yapmalarına gerek kalmadan, tek sözleşme ve tek entegrasyonla yerli ve yabancı tüm kartlardan ödeme alabiliyor. Giriş ücreti, kurulum ücreti, aylık/yıllık aidat, işlem başına ücret ve gizli ek maliyetler olmadan web sitemiz üzerinden online olarak sanal POS başvurularını yapmalarını ve 2 saatte sanal POS sahibi olmalarını sağlıyoruz. PCI DSS uyumlu altyapı, SSL sertifikalı ödeme sayfaları, Fraud ve Sahtecilik Önleme, 3D Secure, PayTR Sanal POS’un güvenlik çözümleri arasında yer alıyor.

Sanal POS ve ödeme sistemlerinde güvenlik çoğu unsurdan önce gelmekte. Sizler PayTR olarak güvenliği nasıl sağlıyorsunuz, özellikle fraud hakkında ne gibi önlemler alıyorsunuz?

PayTR olarak güvenlik teknolojilerine değerli yatırımlar yaparak PCI DSS uyumlu altyapımız, SSL sertifikalı ödeme sayfalarımız, Fraud ve Sahtecilik Önleme ve 3D Secure çözümlerimizle müşterilerimize güvenilir bir hizmet sunuyoruz. Inhouse sahtecilik (fraud) önleme sistemi ve uzman monitoring ekiplerimiz, üye işyerlerimizi 7/24 sahteciliğe karşı koruyor. Alternatif güvenlik çözümlerimiz yüzde 0,01 altında Fraud Baz Puanı ile Türkiye (%0,04) ve Avrupa (%0,08) ortalamalarının altında yer alıyor. Riskli gördüğü ödemeler için doğrulama isteyen 3DS doğrulama sistemimizle de riskli ödeme oranını düşürürken, işletmelerin satış dönüşüm oranlarını artıyoruz. Bu sayede müşterilere hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme süreci sunuyoruz.

Firmalar doğru sanal POS seçimini nasıl yapmalı? Özellikle e-ticaret sektörü için hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı?

Öncelikli olarak, maliyet ve zaman konularında boşuna harcama yapmayacakları bir iş ortağı belirlemeliler. Çalışma sürecinde danışmaları gereken bir konu olduğunda kolayca erişebildikleri ve hızlı çözüm bulan firmaları tercih ederlerse, satış süreçlerinde aksama yaşamazlar ve kazançları eksilmez. Firmaların, teknolojinin sağladığı bütün imkanlardan faydalanmaya çalışan ve bu doğrultuda gerekli tedbirleri alarak periyodik olarak sistemlerinin güvenliğine ilişkin gerekli kontrolleri gerçekleştiren ödeme ve elektronik para kuruluşlarıyla çalışması önemli. Yakın zamanda yeni e-para ve cüzdan çözümlerimizin yanı sıra QR ile ödeme hizmetlerimizi de hayata geçireceğiz. Tüm ödeme yöntemlerini PayTR çatısı altında toplayarak, üye işyerlerimizin ödeme süreçlerini tek noktadan yöneterek, zamandan ve maliyetlerinden tasarruf etmelerini sağlayacak altyapıyı oluşturmaya hazırlanıyoruz.