FinTech Öne Çıkanlar

FİGOPARA 2023’TE 18,6 MİLYAR TL’LİK FİNANSMANA ARACILIK EDECEK

Yeni nesil alacak finansmanı platformu Figopara, 2022 yılında bir önceki yıla göre 2,5 kat büyürken, 9 binin üzerinde şirketin 9.8 milyar TL’lik finansmanına aracılık etti. 2023 yılında yeni global açılımlar gerçekleştirmeyi planladıklarını vurgulayan Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, “2023 yılında satın alma fırsatlarını değerlendirmeye ve yurt dışı büyüme hedeflerine odaklanacağız“ dedi.

F irmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarikçi fi nansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fi ntek şirketi Figopara, şirketlerin fi nansmana kolay ve hızlı ulaşabilecekleri Figo Kolay Finansman ve Tedarikçi Finansmanı hizmetleriyle hızlı büyümesini sürdürüyor. 2022 yılını bir önceki yıla göre 2,5 kat büyümeyle kapatan şirket, yıl boyunca 9 binin üzerinde işletmenin ihtiyacı olan 9.8 milyar TL’lik fi nansmana aracılık etti. Şirketin, iki hizmeti olan Tedarikçi Finansmanı ve Figo Kolay Finansman ürünlerinin işlem hacmi 2021 yılına göre 3 kat büyürken, Figopara, 2022 yılında Tedarikçi Finansmanı tarafında çalıştığı büyük şirketlerin sayısını da 3 kat artırmayı başardı. Öte yandan Figopara verilerine göre, 2022 yılında en çok fi nansman ihtiyacı olan sektörler sırasıyla toptan-perakende ticaret, inşaat ve imalat oldu.

Büyük yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettik

Kurumsal şirketler için tedarikçi fi nansmanına aracılık etmenin yanı sıra geliştirdikleri çözümlerle KOBİ’lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağladıklarını söyleyen Figopara Kurucu Ortağı Bulut Arukel, içinden geçilen zorlu küresel ekonomik koşullarda dahi Figopara’nın eşsiz iş modeli ve sürdürülebilir büyümesiyle yerli ve yabancı büyük yatırımcıların gözdesi olmaya devam ettiğini vurguladı. Tüm zorluklara rağmen 2022’nin Figopara için başarılarla dolu bir yıl olduğunun altını çizen Arukel sözlerine şöyle devam etti: “2022 yılını Türkiye’nin önde gelen bankaları ve aile şirketlerinin yanı sıra uluslararası finans kuruluşlarından 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım alarak kapattık. 2022 yılında bir fi ntek şirketinin aldığı en büyük yatırımlardan biri olduk.” Satın alma fırsatlarını değerlendireceğiz, yurt dışı açılımlarımız sürecek Figopara’nın güçlü stratejik yatırımcılarından aldığı güçle 2023 yılında KOBİ’lerin daha fazla finansmana ulaşmasına aracılık etmeye devam edeceğinin altın çizen Arukel, şirketin 2023 yılı hedefl erini ise şöyle anlattı: “2023 yılında Figopara üzerinde aylık bin 650 KOBİ’nin aktif olarak işlem yapmasını ve yıl toplamında 18,6 milyar TL’lik fi nansmana aracılık etmeyi hedefl iyoruz. Açık bankacılık, gömülü fi nans, POS ve DBS (Doğrudan Borçlanma Sistemi) çözümleriyle KOBİ’nin tüm fi nansal ihtiyaçlarını tek bir yerden çözebildiği bir platform olmak istiyoruz. Yeni yatırımla birlikte çalıştığımız banka, finansal kuruluşlarla iş birliklerimiz sayesinde işletmelere ayrılan limit tutarlarının artırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” 2023 yılında yeni global açılımlar gerçekleştirmeyi planladıklarını vurgulayan Arukel, “Türkiye’den globale açılan fi ntek’lerden biri olarak satın alma fırsatlarını değerlendirmeye ve yurt dışı büyüme hedefl erine odaklanacağız. İtalya’dan sonra Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde de global açılımlarımızı devam ettireceğiz. Farklı ülkelerde yaptığımız yurt dışı temaslarında iş modelimize olan ilginin yüksek olması küresele açılma noktasında bizi heyecanlandırıyor ve ne kadar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.” dedi.