Ürün ve Hizmet

TEKNİM, İHRACATINI YÜZDE 149 ARTIRDI

Teknim Yurtdışı Satış Müdürü Bünyamin Tavukçuoğlu ile Ocak sayımızda gerçekleştirdiğimiz söyleşide Teknim’in 2022 yılında sektörde gösterdiği performansı ve yeni yılda hayata geçireceği yeni projelerini konuştuk.

Teknim olarak 2022 yılına dair ihracat rakamlarınızdan bahseder misiniz, hangi bölgelere ihracat gerçekleştirdiniz? 2023 yılı hedef ve yatırım planlarınız neler?

İhracatımızın büyük bir bölümünü Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler’de 30’u aşkın ülkedeki distribütörlerimize yapılan satışlarımız oluşturuyor. Özellikle Avrupa pazarına yönümüzü çevirdiğimiz 2022 yılında hem mevcut yangın alarm ürünlerimiz hem de yeni piyasaya sürdüğümüz kablosuz yangın alarm sistemlerimiz, kalitesi ve performansıyla birçok global firmanın beğenisini topladı ve bu sayede bir önceki yıla oranla ihracat satışlarımızı %149 gibi önemli bir oranda artırmayı başardık. 2023 yılında mevcut kalite belgelerimizi dünyaca kabul görmüş test ve sertifika kuruluşları ile bir üst seviyeye taşıyarak ihracatımızı en az %60 oranında artırmayı hedefliyoruz.

Yangın ve güvenlik sistemlerine dair ürün gamınıza eklenecek Teknim imzalı yeni projeleriniz neler?

Teknim olarak en büyük gücümüz, kendi ürünlerimizi tasarlayabildiğimiz ve önemli ölçüde know-how biriktirdiğimiz AR-GE bölümümüzden geliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da piyasaya sunmayı planladığımız yeni ürünlerimiz ile pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 2023 yılında bizi en çok heyecanlandıran ürünlerimizin başında Söndürme Paneli, yeni nesil konvansiyonel yangın ürünleri, harici ortam siren ve çağrı butonları ile Teknim yangın ve hırsız alarm sistemlerini yönetebildiğimiz Mosaic isimli grafik izleme yazılımı ve mobil uygulamamız geliyor.

TEKNİM HAS INCREASED EXPORT SALES BY 149 PERCENT

In the interview we held with Teknim Overseas Sales Manager Bünyamin Tavukçuoğlu in our January issue, we talked about Teknim’s performance in the industry in 2022 and the new projects to be realized in the new year.

Can you tell us about your export figures for 2022 as Teknim, and to which regions did you export? What are your 2023 goals and investment plans?

A large part of our exports are made up of sales to our distributors in more than 30 countries in Europe, North Africa, the Middle East and the Turkic Republics. Especially in 2022, when we shifted our focus to the European market, both our existing fire alarm products and our recently released wireless fire alarm systems were appreciated by many global companies with their quality and performance, and thus we managed to increase our export sales by a signifi cant 149% compared to the previous year. In 2023, we aim to increase our exports by at least 60% by taking our existing quality certifi cates to the next level with globally recognized testing and certifi cation organizations.

What are your new projects signed by Teknim that will be added to your product range for fire and security systems?

As Teknim, our greatest strength comes from our R&D department, where we can design our own products and accumulate a great deal of know-how. As every year, we aim to increase our market share with the new products we plan to release this year. In this respect, the products that exciteus the most in 2023 are the Extinguishing Panel, new generation conventional fire products, external ambient sirens and call buttons, and our graphic monitoring software and mobile application called Mosaic, with which we can manage Teknim fire and burglar alarm system.