MARKET Öne Çıkanlar Perakende

GPD’NİN YENİ BAŞKANI ALP ÖNDER ÖZPAMUKÇU OLDU

Modern gıda perakendesinin temsilcisi konumundaki Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine sektörün deneyimli ismi Alp Önder Özpamukçu seçildi.

Yeni dönemde Migros İcra Başkanı Özgür Tort, Caffe Nero Türkiye CEO’su Ahmet Yanıkoğlu ve Özay Hukuk Direktörü Merter Özay derneğin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak görev alacak.

Planlı gelişme ve verimlilik bazlı çalışmalara ağırlık verilmeli

Yeni dönemde Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilen Alp Önder Özpamukçu, GPD’nin gıda perakendecilerini, kahve ve hızlı servis restoran zincirlerini, gıdayı işleyip hizmet veren işletmeleri ve tüm sektöre farklı alanlarda hizmet sunan çözüm ortaklarını kapsayan zengin bir üye yapısının olduğunu, bu yapısıyla ülke ekonomisinde her zaman önemli bir role sahip olacağını belirterek, halkın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacının ekonomik ve hijyenik ortamlarda karşılanması için sektörün çalışmaya devam edeceğini ifade etti. GPD üyelerinin 300 milyar TL’nin üstündeki ciro ile ekonomiye ve 450 binin üstündeki çalışanla istihdama olan olumlu etkisinin yadsınamaz olduğunu ekleyen Özpamukçu, bu verilerin tamamen kayıtlı ve kurallı işleyen, her türlü denetime açık olan perakendecilerin ülkeye katkısının da en önemli kanıtı olduğunu belirtti.

Alınan önlemler ve atılan adımlarla enflasyondaki artışta gerilemenin başladığına değinen Özpamukçu, bu adımlara yenilerinin de eklenerek özellikle maliyetlerin kontrol altına alınması gerektiğine, bunun yanı sıra iç süreçlerdeki iyileştirmelerle daha verimli olma yoluna gidilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Sektörün kendi içinde yapacağı bu çalışmalarla beraber, özellikle gıda ürünlerinde, tarım ve hayvancılıkta bütüncül bir stratejiye ihtiyaç olduğunu ifade eden Özpamukçu, planlı üretimi geliştirme ve tedarik süreçlerinde iyileştirme çalışmalarında gıda perakendecilerinin diğer paydaşlarla beraber üstüne düşeni yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

2023-205 döneminde Yönetim Kurulu’na ve Denetim Kurulu’na seçilen isimler şöyle oldu:

Yönetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri:

Alp Önder ÖzpamukçuGürAta
Ahmet Şükrü YanıkoğluCaffe Nero
Bahadır ÖzbekShaya
Banu ArıduruÇelebi Gıda
Bora Volkan MumcuTavuk Dünyası
Cem MaltaşA101
Emir GüçlüPaleks
Erdal TüfekçiOnur Market
Haluk DortluoğluBİM
Hıdır Murat KeklikDetay
Hasan UlutürkTchibo
Hüseyin Deniz AlkaçMetro
Kutay KartallıoğluCarrefour
Mehmet Haluk AlpayObase
Merter ÖzayÖzay Hukuk
Mwaffak KanjeeMcDonalds
Ömer Özgür TortMigros
Özgür ÇetinkayaTab Gıda
Savaş TaşkınHakmar
Seymen SerintürkIFCO
Uğur Kaan Ünverİş Holding

Denetim Kurulu Asil ve Yedek Üyeleri:

Ahmet İriÖzdilek
Cemal ParlakÜçler Market
Didem Şekerel ErdoğanNielsen
Birol AltınkılıçKahve Dünyası
Elif Bilgehan MüftüoğluGS1 Türkiye Vakfı
Serhat EnyüceChep