AVM Öne Çıkanlar

MARKALAR BAKAN MUŞ’A AVM’LERİ ŞİKÂYET ETTİ

Türkiye’nin önde gelen markalarını çatısı altında bulunduran Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), yönetim kurulu ve üyelerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile İstanbul’da bir araya getirdi.

Perakendeciler, Bakan Muş’a 22 Ağustos’ta yürürlüğe giren yönetmeliğe uyum sağlamayan AVM’leri şikâyet etti, yönetmeliğe rağmen AVM’lerin gelir ve gider kalemlerini kendilerine vermediğini söylediler. Bakan Muş, bunun üzerine bürokratlara gerekenin yapılması talimatı verdi.

6 MİLYON LİRA CEZASI VAR

Hürriyet’e konuşan BMD Başkanı Sinan Öncel, “AVM’lerin gelir giderlerini bilmediğimiz için sorunun muhatabı biz değiliz çünkü hala gelir gider tablosunu bizimle paylaşmıyorlar. Her seferinde istememize rağmen de vermiyorlar. Bakanlığa da durumu bildirdik. Son olarak cuma günü Bakan Bey’le yaptığımız toplantıda da yönetmeliğe uyum sağlamadıklarını dile getirdik. O da bürokratlara, gerekli incelemenin yapılması talimatı verdi. Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara 3 ile 6 milyon lira arasında uygulanabilecek cezalar var ki biz iş ortaklarımızla ihtilaf olmasını da böyle bir cezayla karşılaşmalarını da istemeyiz. Amacımız ceza yazılması değil, mevzuatın da hükmettiği şeffaflığın sağlanması. Aralık başında öldük, bittik, 50-60 tanemiz bankalara geçiyor, Döviz borçlarımız 12 milyar Dolar, öldük bittik, diyorlardı; bir hafta sonra bu söylemden vazgeçip ziyaretçi sayısında rekor kırılıyor, dediler. Ne oldu birden bir yerlerden para mı bulundu?”

YAYGARA YAPMAYIN

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan AYD Başkanı Hüseyin Altaş ise 2022’yi ziyaretçi sayısı açısından rekorla kapatmayı beklediklerini belirtirken, BMD’nin eleştirilerine özetle şöyle yanıt verdi:“Ancak eskiden gelen döviz bazlı kredi borçları bizi zorluyor. Perakendeci değiliz ki onların cirosu yüzde 200 artarken, bizim yüzde 60 civarında arttı. Kiralar, TÜFE 12 aylık ortalamada yüzde 15-20 olduğu için bu seviyede arttı. Sadece aralık ayındaki artışlar yüzde 70 TÜFE’ye göre oldu. Paçallamada ortalama kira artışı yüzde 40-45’te kaldı. Bana bir tane perakendeci gösterin ki geçen yıl sattığı bir ürünü 3 katına satmasın. Ciro kirası Anadolu’nun birçok yerinde uygulanmıyor sadece büyükşehirlerdeki AVM’lerde uygulanıyor. AVM’ler 2018’de cirodan yüzde 14 pay alırken, bugün bu oran yüzde 8.5’a düşmüş durumda.Ağustosta çıkan yönetmeliğe bizim üyelerimiz tamamen uygun davranıyorlar. Gereken bilgi ve belgeleri mağazalarla paylaşıyoruz. Ama üyemiz olmayan birkaç AVM bunu vermiyor, diye yaygara yapıyorlar. Bakanlığa gidersiniz vermeyeni şikâyet edersiniz; vermeyen de sorumluluğuna katlanır.”