Uncategorized

ATAWİCH GIDA SEKTÖRÜNDE ÖNCÜ MARKA OLMA HEDEFİNE HIZLA İLERLİYOR

İstanbul ile birlikte Anadolu şehirlerinde de büyüme hedefleriyle yatırımlarını sürdüren Atawich, 5 yıl içerisinde Türkiye’de 300’ün üzerinde şubeye ulaşarak Türk fastfood gıda sektöründe öncü bir marka olmayı hedefliyor. Yurt dışında da aynı doğrultuda çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Atawich Kurucusu Ata Ghoutbi ile Kasım sayımızda projelerini konuştuk.

tawich olarak İstanbul’daki büyümenizin yanı sıra Türkiye’nin hangi bölgelerinde yatırımlarınızı sürdüreceksiniz?

Atawich olarak kısa vadede İstanbul’da 2023’ün sonuna kadar 100 şube hedefimizi eş zamanlı olarak hem İstanbul’da hem de Anadolu şehirlerimizde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İstanbul dışında özellikle büyük şehirler başta olmak üzere ülkemizin her alanına yaymak istiyoruz. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir gibi şehirlerimizi öncelikli hedefliyoruz.

5 yıllık orta vadede ise hedefimiz Türkiye’de 300’ün üzerinde şubesi ile Türk fastfood gıda sektöründe öncü bir marka / firma haline gelmektir. Eş zamanlı olarak yurt dışında Orta Doğu ve Avrupa’da açılacak yeni şubelerimiz ile de global bir marka olarak varlığımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Atawich’in dijital dünyaya yönelik yatırım ve kampanyalarından bahseder misiniz, teknolojik gelişmeleri markanızla nasıl harmanlıyorsunuz?

Atawich olarak gelişen teknolojileri takip ediyoruz. Şubelerimizden genel merkezimize kadar süregelen tüm operasyonlarımızda en güncel ve etkin yazılım ve donanımları kullanıyoruz. Veri odaklı çalışmalarımız ile hem müşterilerimizi hem de sektörü analiz edebiliyoruz. Etkin CRM sistemlerimiz ile müşteri memnuniyetini yüksek tutabiliyor, mevcut müşterilerimizi tutundurma ve yeni müşteri kazanma ile ilgili özel projeler sürdürüyoruz. Personel gelişimimizi yakından takip ediyor ve sürekli eğitimi önemsiyoruz. Bu kapsamda yine dijital sistemler kullanarak personelimizin gelişimini yakından takip edebiliyoruz.

Atawich olarak yeni teknolojik gelişmelere ve dijital trendlere önem vererek markamızla bu gelişmeleri harmanlıyoruz.

AVM ya da cadde şubeleri bazında değerlendirdiğinizde büyüme stratejilerinize uygun olan konsept hangisi, görünürlük ve bilinirliğinizi hangi konseptin artıracağını düşünüyorsunuz?

Atawich’in var olan iki şube konsepti büyüme stratejimize uygun olacak şekilde değerlendirilerek hazırlanmıştır. İki konsept arasında seçim yapmak yerine ikisinin de doğru orantıda görünürlüğümüzü ve marka bilinirliğimizi artırdığını ve artıracağını düşünüyoruz.

Her bir konsept kendi içinde özel avantajlar barındırıyor. Cadde şubelerimiz markamızın prestijli duruşunu destekliyor ve kurumsallığımızı daha rahat sergileyebilmemize olanak sağlıyor. AVM şubelerimiz ise markamızın bilinirliğinin artmasına büyük fayda sağlarken, şubelerimizin yüksek cirolar elde edebilmesine zemin oluşturuyor.

Bu nedenle markamız her iki konsept için en uygun şekilde konumlanabiliyor.

Pandemi döneminde birçok büyük ve global markanın büyümesi durma noktasına gelmişken Atawich’in hızlı bir ivmeyle bu dönemi büyüyerek atlatmasının altında yatan faktörler nedir?

Pandemi süreci tüm dünya için büyük olumsuzlukları beraberinde getirirken, Atawich için ise yenilenme ve güçlenme dönemi olmuştur. Mağazaların bir daha açılamamak üzere kapandığı, iflasların ve büyük borçlanmaların oluştuğu, müşterilerimizin evlerine kapandığı bu dönemde Atawich dönemin gerekliliklerine en uygun stratejileri geliştirmiştir. Bu süreçte AR-GE çalışmaları ile el değmeden üretilen ürünler pandemi koşullarına uygun ısıl işlem görebilen ambalajlar ile hem şubelerinde hem de paket servis ile müşterilerine ulaştırma gibi inovatif çalışmalar yapılmıştır. Hiç bir şubemizin bir gün bile kapanmamasına ek olarak, yeni şube sayımız artırılmaya devam edilmiştir. Bayilerimize çeşitli ödenekler, hibeler ve faizsiz krediler çıkarılmış, gerekli olduğu yerlerde personel maaşı, mağaza kirası gibi destekler verilmiştir. Tüm bu özel çalışmalar hem müşterilerimizin hem de bayilerimizin markamıza olan sadakatini ve güvenini artırırken, bir yandan da cirosal anlamda büyümesine olanak sağlamıştır. Atawich; 2 yıllık pandemi sürecinde büyümesini %170 oranında artırmış, pandemi sonrasında bu ivme ile global operasyonlarına ağırlık verebilmiştir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

21 yılı aşkın deneyim ile kısa sürede Orta Doğu’nun en büyük fastfood restoran zincirlerinden biri haline gelen Atawich markası, pandemi sonrasında global operasyonunu Türkiye’ye taşımıştır. Son 1 yıllık süre içerisinde sadece İstanbul’da 20’nin üzerinde şube açmayı başarmış, yıl sonu hedefi olan 35 şubeye doğru da yeni yaptığı kiralamalar ile emin adımlarla yürümektedir. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Almanya’da da ilk şubesini bu yıl içerisinde açmayı başarmış ve 2022 yılını Almanya’da 3 aktif şube ile kapatmayı hedeflemektedir.

Atawich’in bu büyüme ivmesini güçlendiren motivasyonu ise “Mutlu Çalışan, Mutlu Franchise ve Mutlu Müşteri” mottosuyla güçlü işbirlikleri ve güven üzerine kurulu oluşturduğu benzersiz sistemdir. Bu sistem ile amaç; marka bilinirliği güçlü, global çapta bilinen, riskleri en aza indirerek yatırımcısına kazandıran, personelinin çalışmaktan zevk aldığı, müşterisinin Atawich lezzetlerini keyifle tattığı bir atmosfer yaratmaktır.