AVM Öne Çıkanlar

ECE TÜRKİYE ÖNCÜLÜĞÜNDE PERAKENDE SEKTÖRÜ MASAYA YATIRILDI

Geleneksel hale gelen ‘ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü’nün 12’ncisi,  ulusal ve uluslararası firmalarının üst düzey yöneticileri ve firma sahipleri, AVM yatırımcıları, sektöre finansman sağlayan bankaların temsilcileri, perakende dünyasının önde gelen aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü’nde sektöre dair gündem konuları masaya yatırılırken ECE Türkiye’nin yönetim portföyündeki V Mall ve V Metroway projelerinin lansmanı yapıldı. Organizasyonda 22 yıldır Türkiye gayrimenkul sektöründe küresel bir yatırımcı ve tam hizmet sağlayıcı olarak faaliyetlerini sürdüren ECE Türkiye’nin, yeni operasyonlarıyla birlikte 2 bin 500 kira kontratını yönetir hale geldiği ve şirketin kiralanabilir toplam alanının 615 bin m2’ye ulaştığı duyuruldu.

Organizasyonun açılış konuşması, ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve COO’su Semet Yolaç Canlıel ile ECE Türkiye Eş Genel Müdürü ve CFO’su Nuri Şapkacı tarafından yapıldı. Canlıel ve Şapkacı, konuşmalarında şirketin başarı dolu 22 yıllık serüvenini, pandemi sürecindeki olumlu performansını ve yeni projelerinin detaylarını aktardı.

Canlıel, “Sektördeki 22’nci yılımızın içinde olduğumuz bu sene, Türk perakende sektörüne olan inancımız ve bağlılığımızla Türkiye’nin en prestijli AVM’lerine hizmet veriyor olmaktan, bu AVM’lerin sürdürülebilir başarısına katkı sağlayabilmekten, iş ortaklarımız olan yatırımcı ve perakende grupları ile müşterilerimiz için katma değer yaratabilmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Burada yönetimini 2021 yılında devralmış olduğumuz V Mall İstanbul’dan sonra İsra Holding’in bir diğer yatırımı olan V Metroway projesini de yönetim portföyümüze kattığımızı duyurduk. Perakende gruplarının, çok kıymetli markalarımızın her iki projeye de gösterdikleri yoğun ilginin gururu ve heyecanı içerisindeyiz.” dedi.

Şapkacı ise “Perakendeci ortaklarımızın sürdürülebilirliğine odaklandığımız, ziyaretçi sayılarını ve ciro performanslarını artırmaya yönelik iş birliklerine ve pazarlama aksiyonlarına hız verdiğimiz pandemi döneminde çok daha ağır sonuçların ortaya çıkmasını engellemeyi amaçladık. Son derece proaktif davranarak pandemi dönemini çok iyi yönettik, süreci en az hasarla tamamlayan firma olduk. Geldiğimiz noktada yönettiğimiz AVM’ler %99’luk doluluk oranına ulaştı; ciro ve müşteri girişlerinde 2019’a oranla önemli bir büyüme elde ettik.” ifadelerini kullandı.

Organizasyona ECE Türkiye’nin bağlı bulunduğu Avrupa sektör lideri ECE Marketplaces’in CEO’su Joanna Fisher de katılım sağladı. Joanna Fisher yaptığı konuşmada, “Bugün burada, iş ortaklarımız olan sektör profesyonelleriyle bir araya gelmek, potansiyel ortaklarımızla tanışmak ve ticari gayrimenkul sektörünün gelişimine yönelik olarak Türkiye pazarı özelinde çözümlerimizi sizlerle paylaşmak, işimizin geleceği açısından son derece kıymetli. Pazardaki güçlü konumu sayesinde en zor günlerde güven ve istikrar, iyi zamanlarda ise benzersiz bir büyüme performansı sunan ECE Türkiye’ye sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum.” sözlerini kaydetti. Fisher ayrıca, ECE Group’un 13 ülkedeki AVM ve AVM harici faaliyetleri hakkında bilgi verdi. 

Konsept planlamasını, kiralamasını ve açılışı sonrası uzun dönemli yönetimini ECE Türkiye’nin üstlendiği V Mall ve V Metroway projelerinin yatırımcısı İsra Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Tavlı da konuşmacılar arasında yer aldı. Tavlı, İsra Holding’in faaliyet alanları ile AVM yatırımında öne çıkan farklı finansman modelleri ve inovatif yaklaşımlardan bahsetti. ECE Marketplaces Kiralama Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdürü Steffen Eric Friedlein’ın önemli bir istihdam kaynağı olan ve yarattığı hacimle ekonomi çarklarının dönmesinde büyük paya sahip olan perakende sektöründeki küresel trendlerden bahsetti.