FinTech

İYZİCO’NUN 2023 YILI HEDEFİ, HACMİNİ 100 MİLYARIN ÜSTÜNE TAŞIMAK

yzico CEO’su Orkun Saitoğlu ile Kasım sayımızda iyzico’nun fintek sektöründeki çalışmalarını, gelecek yatırımlarını ve sektörün gelişimini konuştuk.

Fintek alanı çok gözde ve önemli bir sektör, bu kadar çok oyuncunun olması sektörü, sizleri ve bankaları nasıl etkileyecek?

Çok oyuncunun olmasının sektörü zenginleştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca sektör kapsamında 17 yeni oyuncu daha sektöre katıldı. Fintek, 2010-2011 yılında Türkiye’de e-ticaretin yükseliş dalgasının hemen ardından geldi. Baktığımızda kapsamlı bir sektör, fakat ödeme geçmişi globalde daha uzun. Türkiye’de ise yeni ve uzun süre de bankalar tarafından direkt verilen bir alan. Bu 17 yeni oyuncuyla beraber herkesin aslında odaklandığı yerler var. Sektör adına en güzel gelişme; kapsayıcılığın git gide artacak olması. Çünkü yeni oyuncular hem son kullanıcılara hem işletmelere yeni hizmetler geliştirecekler

Sektörünüzün e-ticarete ciddi anlamda bir katkısı var, dönüşen dünyada e-ticaret sektörüne katkılarınızı nasıl yorumlarsınız?

E-ticaretin önemli bir parçasıyız, ödemenin gerçekleşmesini sağlıyoruz ve bu da bizim için kritik bir nokta. Türkiye’de e-ticaret hızlanıyor fakat büyük oyuncuların yanı sıra küçük oyuncuların da bu sektörde yer alabilmesi ve de hizmetlerini son kullanıcıya ulaştırabilmesi kritik. iyzico, bildiğiniz gibi içinde bulunduğu sektörün problemlerinin birçoğunu çözdü. 90 bin üye iş yerine hizmet veriyoruz. Bu 90 bin üye iş yerinin %99’u küçük ve orta ölçekli işletmeler. Bundan sonraya baktığımızda son kullanıcı tarafına da üretilecek yeni ürünler, onların da dijitalleşmesini hızlandıracak yeni şeyler var. Bugün 5 milyondan fazla kullanıcı, korumalı alışveriş opsiyonuyla internetteki alışverişlerini sorunsuz bir şekilde tamamlıyor.

2022 yılının ilk 9 ayında gelinen süreç iyzico için nasıl geçti, hedefl er doğrultusunda mı ilerlediniz yoksa hedefl erinizin üzerine çıktınız mı? Yılı nasıl kapatmayı planlıyorsunuz?

İlk 9 ayı hedefl erimiz doğrultusunda geçirdik. iyzico kurulduğu günden beri yıllık ortalama %286 büyüdü ve şu anda da yıllık büyümelerimiz 3 haneli rakamlarda. Önümüzdeki 3 sene de büyüme hedefi miz aynı şekilde 3 rakam üzerinde olacak. İlk 9 aya baktığımızda da beklentimiz, 2023 yılında bu pazarın 1 trilyon TL’lik bir pazar haline gelmesi. Hacimlerimize baktığımızda ise hedefi mizi revize ettik ve 60 milyar TL gibi bir hacme ulaşma yolunda ilerleme kararı aldık.

iyzico’nun gelecek yıl planlarında neler var?

Hızlı büyümemizi devam ettirmek istiyoruz. Bu anlamda artık Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında olduk. Belki önümüzdeki sene Türkiye’nin en büyük 500 şirketinden biri olacağız. Bizim misyonumuz Türkiye’nin en büyük 5 fi nansal kuruluşundan biri olmak. Bu nedenle bu hızlı büyümeyi devam ettirmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl hedefi miz hacmimizi 100 milyarın üstüne taşımak.