Perakende

SERVİS VE TESLİMATTAKİ İŞ GÜCÜNÜ OTONOMİZE EDİP, VERİMLİ BİR SÜREÇ TASARLIYORUZ

Otel, restoran, hastane ve rezidans başta olmak üzere kompleks yapılarda servis ve teslimat sektöründeki iş gücünü otonomize ederek müşterileri için verimli bir süreç tasarlayan Saha Robotik Teslimat Teknolojileri; geliştirdiği teknoloji seviyesinde Avrupa’da tek, dünyada da 5 firmadan biri olarak 2020 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyor. Saha Robotik Teslimat Teknolojileri Genel Müdürü Murat Ayrancı ile otonom robotların kullanım alanlarını konuştuk.

Saha Robotik Teslimat Teknolojileri’nden bahseder misiniz, nasıl bir eksikliğin hissedilmesi sonucu sektördeki yolculuğunuz başladı?

2020 yılı Nisan ayında hayata geçirdiğimiz bir girişim olan Saha, global ölçekte öncü otonom araç yazılımları ve servis&teslimat robotları geliştiren fi rma olma vizyonu ile kuruldu.

Speedy robotların özellikleri nedir, hangi iş alanlarında kullanımı yaygın, müşteri portföyünüzü kimler oluşturuyor?

oyuncularından Yemeksepeti’nden İstanbul Havalimanı’na, Teknosa’dan Zorlu Center’a kadar çok geniş bir yelpazede müşteri portföyümüz bulunmakta. Özellikle otel, restoran, hastane, rezidans ve kompleks yapılarda robotlarımız yaygınlıkla kullanılmaktadır. Robotumuz asansörler ile etkileşim halinde olup dikeyde ve yatayda her noktaya hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilmektedir.

Tam otonom robotlarla ürün teslimatı yaparak sektöre nasıl bir soluk kattınız?

Endüstri devriminden bu yana gelişen fabrikalarda rutin işlerin makineleşerek daha verimli hale gelmesi doktrinini artık servis ve teslimat sektöründe kullanarak, buradaki iş gücünü otonomize edip verimli bir süreç tasarlıyoruz. Bulunduğumuz sektörde ve geldiğimiz teknoloji seviyesinde, Avrupa’da tek, dünyada da 5 fi rmadan biriyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Derginizde yer almak bizler için çok keyifl iydi. Gelişmeleri takip etmek için sosyal medya hesaplarından bizleri takip edebilirsiniz. Mekanik, elektronik ve otonom yazılımlarını tümüyle yurt içinde geliştirip Türk mühendisliği ile hayata geçirdiğimiz otonom araçları gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında başarılı ve güvenli bir şekilde kullandırmayı hedefl emekteyiz.