Uncategorized

HİKAYEMİZE KATILMAK İSTEYENLERİ AİLEMİZE BEKLİYORUZ

Farklı proseslerle üretimini gerçekleştirdikleri börek ve tatlı çeşitlerini İstanbul’da müşterilerinin beğenisine sunan Çengelköy Börekçisi, kısa vadede Türkiye’nin en az 5 büyük şehrinde şubeleşmeyi hedeflerken aynı zamanda tatil bölgelerinde de yer almayı planlıyor. Çengelköy Börekçisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dilbağı ile Ekim sayımızda yeni yatırım hedeflerini konuştuğumuz bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çengelköy Börekçisi franchise sistemine kaç yıl önce dahil oldu, sisteme dahil olmanız büyümenize nasıl bir katkı sağladı?

Çengelköy Börekçisi olarak, yarım asra yakın tecrübemizle birkaç yıl öncesine kadar sadece İstanbul’un Anadolu yakasında franchise şubelerimiz vardı. Zamanın şartları ve bir takım özel tercihlerimizle, markanın güvenini zedelememek adına çok sınırlı sayıda şubelerimiz oldu ve bunların birçoğunu da kendimiz işlettik. Güncel gelişmeler ve müşterilerimizin de ısrarlı talepleri ile organizasyon yapımızı yenileyerek son iki yıl içinde profesyonel anlamda daha kontrollü franchise vermeye başladık. Tahminimizden daha iyi sonuçlar almak bizi memnun etti. Kendimizi yenilemek ve genel pazarda yerimizi görmek adına yeni iş ortaklarımızın olması bize çok katkı sağladı.

Kısa ve orta vadede şube sayısı olarak büyüme adına hedefl eriniz nedir, Çengelköy Börekçisi lezzetlerini hangi lokasyonlarda göreceğiz?

Kısa vadede Türkiye’nin en az beş büyük şehrinde şubeler edinmeyi planlıyoruz. Özellikle tatil bölgeleri takibimiz altında. İstanbullu müşterilerimiz tatil bölgelerinde neden olmadığımız konusunda bize çok sitem ediyorlar. Yakın zamanda oralarda olacağımız gibi, diğer bazı büyük şehirlerde de olacağımızın müjdesini vermek isteriz. Bu anlamda bulunduğu şehirde kendi işini kurmak isteyen, Bir İstanbul Klasiği Çengelköy Börekçisi hikayesine dahil olmak isteyen ciddi iş ortaklarımızla tanışmak için sabırsızlanıyoruz. Bir an önce bizimle irtibata geçmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa’da da şubeleşmek üzere altyapı çalışmalarımız başladı. Özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere ilgi alanımızda. Buralarda da ciddi yatırımcılar varsa, vakit kaybetmeden bizimle irtibata geçmelerini hatırlatmak isteriz.

Yatırımcıların sizi tercih etmesindeki en önemli etken nedir, Çengelköy Börekçisi ailesine katılmak isteyen yatırımcılara ne tür avantajlar sunuyorsunuz?

Bir İstanbul Klasiği olarak İstanbul lezzetlerini üretiyoruz. Tek tarzda üretim yerine, farklı proseslerle üretilen böreklerimiz var. Her biri kendi başına bir efsanedir. Kürt böreği her börekçide olmaz mesela. Bizde bu böreğin tutkulu müdavimleri vardır. Kol Böreği ile bizim Çengelköy Lokumu, Hanımeli, Ispanaklı Tepsi Böreğimizin prosesleri farklıdır. Tam buğdaylı ve sızma zeytinyağlı böreğin mucidi biziz. En önemlisi börek çeşitlerimizin % 80’inde margarin kullanmayız. Tereyağı ve sıvı yağ ile üretiriz. Bu sebeple de rahatlıkla ‘Margarin Yok’ yazabiliyoruz. Türkiye’nin ilk TSE Helal Sertifi kalı börekçisiyiz. Covid sürecinden yıllar öncesinde, hijyen standartlarını en modern şekilde uygulamış bir börekçiyiz. Güvenli üretim belgemiz, A1 belgemiz, Türkak belgemiz, HYB belgemiz gibi çeşitli belgelerimizle güvenli, temiz, helal ve lezzetli ürünlerimizle hizmet ediyoruz. Bir ürünün lezzetinden daha çok temiz, helal ve güvenli olması önemlidir. Biz de çok şükür hepsi var ve sürekli yeni yatırımlarla üretim bandımızı güçlendiriyoruz. Ürünlerimiz üretildiği gibi -40 derecede şoklanarak 1 yıllık ömürle saklanabiliyor. İş ortaklarımız için şubede pişirip satacakları gibi, bizim çok özel ambalajlı perakende donuk ürünlerimiz de mevcuttur. Bunlar da şubemiz için ayrıca bir kazanç sağlamaktadır. Baklava çeşitlerimiz %100 tereyağlı ve birinci sınıf ürünlerle ve glikoz kullanmadan şeker pancarı ile üretilmektedir. Son olarak biz gerçekten iş ortağı olacak, markamıza ve ürünlerimize gözü gibi bakacak dostlar arıyoruz. Bu sebeple de bir müddet daha herhangi bir isim hakkı bedeli almayacağız. Bizim hikayemize katılmak isteyenler, doğru yeri bulup standartlarımza göre şubeyi hazırlayıp hemen satışa başlayabilirler.

Yatırım maliyetiniz konusunda okurlarımızı bilgilendirir misiniz?

Yatırım maliyetleri her bölgeye ve yapıya göre değişmektedir. Özellikle tadilat-dekorasyon maliyetleri ihtiyaç durumuna göre farklılıklar göstermektedir. Biz ortalama en az 50 metrekare, en fazla 150 metrekare yerler öneriyoruz. Bu yerlerde de saklama, pişirme ve tezgah gibi bizim ana ünitelerimizin maliyeti 100.000- 150.000 TL civarında başlayıp malzeme kalitesi tercihine göre daha yukarılara çıkmaktadır. Genel görsel konseptimizde estetik, fonksiyonel ve ekonomik ürünleri tercih ederek şubelerimizin en uygun maliyetlerle kurulmasına özen gösteriyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Müşterilerine güvenle ‘iyi börek’ yedirmek üzere bizimle çalışmak isteyen herkesi bekliyoruz. Ama şunu belirtmek isteriz; dükkanı kiralamadan önce bizimle istişare ederlerse, her iki taraf için de çok daha faydalı olacaktır.