Öne Çıkanlar

PARATİKA, AR-GE’Sİ İLE ÖZEL ÇÖZÜMLER SUNUYOR

Firmaların tüm ödeme ekosistemlerini tek yerden yönetmelerini sağlayarak komisyon ve operasyon maliyetlerini düşürmelerine destek olan Paratika, sektördeki 23 yıllık tecrübesi ile hayata geçirdiği ödeme çözümleriyle özel bir konumda yer alıyor. Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu ile sektördeki konumlarını konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Paratika olarak sağladığınız çözümlerde kolay yönetilebilirlik adına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Biz Payten ve Paratika olarak bir fi rmanın online ödemeler ile ilgili tüm ihtiyaçlarını tek ürün ve tek entegrasyon ile çözüyoruz. Birçok banka ile yapılan sanal POS anlaşmaları, alternatif ödeme yöntemleri derken her birinin farklı olan entegrasyonu ile yönetimi zorlaşırken, operasyon maliyetleri de artıyor. Firmaların tüm ödeme ekosistemlerini tek yerden yönetmelerini sağlayarak hem komisyon hem de operasyon maliyetlerini düşürmelerine destek oluyoruz. Ödemeler sektöründe Türkiye’de 23 yıllık tecrübemiz ile çözümlerimizin çeşitliliği ve kapsamı açısından özel bir konumumuz var

E-ticarette sanal POS’lar ne gibi fayda sağlıyor? Şirketler ve müşteriler açısından avantajları nelerdir? Sistemlerinizde güvenliğinizi en üst seviyede tutmak adına teknolojiden ne boyutta yararlanıyorsunuz?

Tüketicilerin e-ticarete yönelik artan talepleri ile sanal POS çözümlerine yönelik talep de aynı oranda artıyor. Artık birçok fi rmanın e-ödeme ekosisteminde banka sanal POS’ları, ödeme kuruluşu ve alternatif ödeme yöntemleri bir arada bulunabiliyor ve yönetimi de karmaşık ve maliyetli olabiliyor. Bu durumda da başarılı işlem oranlarını artıran, tüketicinin alım işlemini yarıda kesip siteden çıkmasını önleyen ve e-ticaret fi rmaları için ödeme almayı kolaylaştıran ödeme yönetim çözümlerine ihtiyaç artıyor. Ödeme geçidimiz MSU (Merchant Safe Unipay) en basitten en karmaşık e-ödeme ekosistemlerine kadar verimliliği artırmada lider konumda. Güvenlik konusuna gelecek olursak, PCI-DSS ve 3D Secure uyumlu olan Paratika ve MSU, chargeback (iade) risklerini minimize etmek için AI ve ML destekli ASEE InACT Antifraud Hub ve Threatmetrix ürünleri ile 360 derece korunuyor ve işlem kontrollerini global karalistelerden anlık yapıyor. Konusunda uzman fraud ekibimiz tarafından tüm işlemler 7/24 izleniyor

Firmalar doğru sanal POS seçimini nasıl yapmalı? Perakende sektörü için geliştirdiğiniz çözümlerden bahseder misiniz?

Firmalar öncelikle sanal POS hizmetini mutlaka Merkez Bankası ödeme kuruluşlarından almalı. İster start-up olsun ister köklü bir marka, seçilen ödeme kuruluşu işletmenin artan işlem hacimlerini ve büyüyen ödeme ekosistemini neredeyse bir danışman gibi destekleyebilecek bilgi birikimi ve teknolojiye sahip olmalı. Paratika, tüm banka kredi kartlarından güvenli bir şekilde ödeme alma ve 9 kart programıyla müşterilerine taksit imkanı sunmalarını sağlıyor.