Perakende

KENYA İLE BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ

28 Ağustos- 1 Eylül 2022 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER)’nin başlattığı Türkiye-Kenya ikili görüşmeleri doğrultusunda Kenya’ya mevcutta olan ihracatın yüzde 20 katkı sağlanması amaçlandı. Bu konu bağlamında ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz ile ZÜCDER’in yeni projeleri hakkında konuştuk.

28 Ağustos- 1 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiğiniz Türkiye-Kenya ikili görüşmeleriniz ve hedefl eriniz hakkında bilgi verir misiniz? Her iki ülke ve sektör adına görüşmeler sonrasındaki görüşleriniz nelerdir?

hedefl ediğimiz Türkiye – Kenya Sektörel Ticaret Heyetimiz ile görüşmelerimizi 28 Ağustos1 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleştirdik. Fiziksel olarak Kenya’da B2B görüşmelerin yapıldığı ticaret heyetimize Etiyopya, Uganda, Tanzanya, Sudan, Ruanda, Somali ve Güney Sudan’dan da nitelikli alıcılar geldi ve üreticilerimizle görüştük. Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle ZÜCDER’in başlattığı dijitaldeki Züccaciye Sektörü İkili İş Görüşmeleri, ilk olarak Afrika’nın en büyük ekonomilerinden biri Kenya’yla başlamıştı. Gelecek 15 yılda Sahra altı Afrika ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olarak gösterilen Kenya, Türkiye’nin de hedef ülkeleri arasında yer alıyor. Kenya bizim için önemli bir pazar. Çünkü 90 milyon dolara ulaşan mobilya&ev eşyası ürün grubu gelirinin 2025 yılında 202 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Biz de atak davranarak sektör olarak Kenya’daki yerimizi güçlendirmek istiyoruz. Amacımız bu organizasyonla Kenya’ya mevcutta olan ihracatımıza yüzde 20 katkı sağlayabilmek.

Değişen tüketici alışkanlıkları ile birlikte ZÜCDER olarak sektöre gelecek için ne gibi tavsiyeleriniz olur? Sektör adına yeni destek ve teşvikler hakkında bilgi verir misiniz?

Sektörümüz zaten kendisini en çok geliştiren sektörlerin başında geliyor ki Türkiye’nin en çok markalaşan iki sektöründen biriyiz. Üyelerimiz şartlara hızlıca uyum sağlayarak kendilerini geliştiriyorlar. Biz de onların işlerini artırabilmek adına B2B’ler, fuarlar, bilgilendirme toplantılarıyla kendilerine destek olmaya çalışıyoruz.

Sektörden birçok fi rmayı ağırlayacak ZUCHEX Fuarı adına ZÜCDER Derneği olarak katkılarınızdan okuyucularımıza söz eder misiniz?

10 milyar dolar büyüklüğe ulaşan mutfak sektörünün kalbinin attığı ZUCHEX Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarının, 15-18 Eylül tarihleri arasında TÜYAP’ta T.C. Ticaret Bakanlığı, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), ZÜCDER ve KOSGEB destekleriyle 32.’si düzenlenecek. 150 ülkeden katılımcının yer alacağı fuar, 100 bin metrekarelik bir alanda 14 salonda birden düzenlenecek. Ayrıca fuarda 1,5 milyar dolarlık bir iş hacmi bekleniyor. Fuar katılımcılarının yüzde 90’ı ZÜCDER üyesi. 2021 yılında 6 milyar dolar ihracat yapan sektörümüz, 2022 yılında 7 milyar dolarlık bir ihracat hedefliyor.