Perakende

İNOKSAN, ULUSLARARASI PAZARDA
RAKİPLERİYLE YARIŞIYOR

2021 yılında üretiminin yüzde 30’unu ihraç ederek ülkeye katma değer sağlayan İnoksan, 2024 yılına kadar bu oranı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Varlık, global pazarlarda rakipleriyle boy ölçüşebilecek kalitede ürünler ürettiklerinin altını çizdi.

Mutfak ürünlerinde olmazsa olmaz unsur sağlıklı olmalarıdır. Ürünlerinizde sağlık açısından kullandığınız malzeme – materyaller hakkında ve sağlık adına ürünleriniz üzerindeki çalışmalarınızdan da kısaca bahseder misiniz?

Her projemizde önceliğimiz, gelen talebi en doğru şekilde planlamak ve projeye dökmek. Sağlık kurumları için de aynı titizlik ve uzmanlığımızla önce proje alanını keşfediyor, sonrasında ihtiyaca uygun en doğru ve en kullanışlı şekilde proje uzmanlarımızın titiz çalışması sonrasında projeyi hayata geçiriyoruz

Yurt içi ve yurt dışı için yürütmekte olduğunuz ve ilerleyen zamanlarda gerçekleştirmeyi düşündüğünüz faaliyetlerden de bahseder misiniz? İnoksan’ın yurt dışı pazarındaki yeri nedir?

Son dönemlerde başta turizm sektörü, AVM’ler, sağlık kuruluşları alanında ülkemizde gerçekleşen büyük yatırımlar, yerel talebin güçlü oluşmasını sağladı ve üretim kapasitemizin önemli bir kısmını doldurdu. 2021 yılında üretimimizin yaklaşık yüzde 30’unu ihraç ettik. İhracat payında hedefi miz, üretimimizin yüzde 50’si ve üzerini gerçekleştirmektir. Önümüzdeki 2 yıl içinde de bunu gerçekleştirmeyi planlamaktayız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İnoksan olarak; endüstriyel mutfak cihazları ve ekipmanları üretiminde, projelendirmesinde, uygulamasında ve satış sonrası hizmetler sunma konusunda ülkemizin önde gelen fi rmasıyız. Kendi AR-GE merkezimizde tasarlanan ürünlerimizi hem yerel hem uluslararası pazarda kullanıcılarımıza sunmaktayız. Orta-ileri teknoloji içeren ve Yerli Üretim Belgesi’ne sahip ürünlerimiz, uluslararası pazarlarda rakipleriyle boy ölçüşmektedir. Özellikle bulaşık yıkama makinelerimiz ve fırınlarımızın yüksek katma değer içerdiğini belirtebiliriz. Şirketimiz ihracat kilogram değerleri, ülkemiz ortalamalarının 2-3 kat üzerinde seyretmektedir. Ekonomi Bakanlığınca dünya markaları oluşturmak kapsamında uygulanan TURQUALITY programına şirketimiz de dahil edilmiş olup, yoğun çalışmalarımız devam etmektedir. Katılmış olduğumuz sektörel fuarlarda özgün ve yüksek kaliteli ürünlerimizle ülkemizi temsil etmekteyiz. Fuar ve tanıtım faaliyetlerimizin 40 yıldır devam etmesi nedeniyle, ürünlerimiz ve markamız Avrupa’da ve dünyanın birçok ülkesinde yüksek bilinirlik seviyesine ulaşmıştır