FinTech

E-TİCARET FİRMALARININ MÜŞTERİSİNE ULAŞMASI İÇİN, İLETMEN ÖNEMLİ BİR PARTNER

Sipariş teslimatlarını dijital ile birleştirerek işletmelere büyük bir kolaylık sunan İletmen, aynı zamanda müşterinin iade sürecinde de yanlarında yer alıyor. İletmen Kurucu Ortağı Özgür Duruöz ile İletmen Akıllı Teslimat’ın e-ticaret ekosistemine katkılarını konuştuğumuz bir söyleşi gerçekleştirdik.

İletmen Akıllı Teslimat, e-ticaret yapan fi rmalar için ne gibi kolaylık ve avantaj sağlıyor?

2016 yılında kurulan İletmen Akıllı Teslimat olarak, mikro lojistik hizmetinde yaşanan sıkıntıları gördük. Siparişlerini iletmek isteyen fi rmalar ve siparişleri geç ulaşan müşteriler de memnun değildi. Tamamen özgün bir fi kirle mikro lojistik ile kendi geliştirdiğimiz yazılımı birleştirdik. Kargo fi rması değiliz. Sadece mikro teslimata odaklıyız. İşletmelerin 5-10 km çapında yeni bir teslimat ve iade hizmeti sunmalarına olanak sağlıyoruz. İletmenlerimiz bölgelerine tam hâkim olduğu için en kısa sürede siparişleri müşterilere ulaştırıyor. Siparişlerini vaktinde teslim alan müşterilerin de memnuniyetini arttırıyoruz. Hatta en önemli konu; geliştirdiğimiz modelle iade sürecini de markalar için yönetip, bunu sorun olmaktan çıkarıyoruz. Müşterinin iade etmek istediği ürünü alıp, mağazadan yeni ürünü müşteriye teslim ediyoruz.

İletmen olarak kendi bünyeniz dahilinde ilerleyen zamanlarda özellikle e-ticarette hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı?

Projelerimizden birini Boyner Now ile hayata geçirdik. Şimdi farklı sektörlerde değişik teslimat modelleri üzerine entegrasyon yapıyoruz. Verimlilik ve sürdürülebilirlik üzerine bir iş olacak. Tüm e-ticaret lojistiğini etkileyecek önemli bir hizmet diyebiliriz. Buna ödeme sistemlerini de ekliyoruz. Teknolojik alt yapınızı ve müşterileriniz için geliştirdiğiniz iş modelinizi okuyucularımız için anlatır mısınız? Aslında süreç basit. E-ticaret fi rmalarının müşterilerine sipariş sonrası anında ulaşmasını sağlıyoruz. İşletmeler siparişleri geldiği anda geliştirdiğimiz yazılım ile hemen bir İletmen çağırıyor. İletmen’in ne kadar sürede paketi teslim almaya geleceğini, müşteriye paketi ulaştırma süresini görüyor. En önemli özelliğimiz; çok uzun süren geliştirme süreçleri olmadan, 3 ile 7 gün içinde tüm süreçleri devreye alabiliyoruz. Bu sayede işletmelerin isteklerini hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. İletmen sayesinde işletmeler zamandan kazanarak tek tuşla paketlerinin durumunu kontrol edip, iç operasyonlarını daha rahat düzenliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

on olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? E-ticaret firmalarının müşterisine ulaşması için İletmen önemli bir partner. Sipariş anında da iade olduğunda da marka, müşterisine o an erişebilir. Birçok firma ile güzel iş birlikleri yapıyoruz. Müşterilerimizin sektörlerine özel olarak onlara göre teslimat şekilleri belirliyoruz. Bu sayede hem firmalar hem de müşterileri memnun oluyor. Sektörde her zaman gelişime açığız. Teslimat operasyonunda problem yaşayan, müşterisine erişim kanalını geliştirmek isteyen firmalar ve yeni erişim noktaları kurgulayan firmalarla iletişimdeyiz. Bu konuda neler yaptığımızla ilgilenen tüm firmalar ile görüşüp iş birliği yapmaya açığız.