Makaleler

BİR SOSYAL GİRİŞİMCİLİK PROJESİ: DAVET SOFRALARI

Mall Report’un Ağustos sayısında sizi işkadını, sporcu,  STK Başkanı ve bir anne olan sevgili Zeynep Köksal Yaykıran’la buluşturmaktan memnuniyet duymaktayım.

Kıymetli çalışma arkadaşım Gazeteci-Yazar Ayşe Dural’ın gözünden Zeynep Köksal Yaykıran ve ikinci kitabı Davet Sofraları…

Pet Holding YK Başkan Yardımcısı, Köksal Eğitim Vakfı (KEV) Başkanı ve Yazar Zeynep Köksal Yaykıran’ın onlarca üniversite öğrencisine burs yaratacak ikinci kitabı Davet Sofraları, Doğan Solibri tarafından yayınlandı ve raflardaki yerini aldı. Geçtiğimiz aylarda kitabın tanıtımının ilk ayağı, 1988’den bu yana Köksal Ailesi ve kurumlarının Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerine destek vermeye devam eden BEZE Group ve Doğan Solibri iş birliğiyle İstanbul’da yapıldı.

Davet Sofraları sadece bir yemek kitabı değil, çok önemli bir amacı da var. Kitap, KEV’in başarılı, çalışkan öğrencilerine burs fonu oluşturan bir sosyal girişimcilik projesi. Kitabın tüm telif hakkını KEV’in burs fonuna bağışlıyor Yaykıran. Yani bir kitap satın alarak aynı zamanda onlarca üniversite öğrencisine de fayda sağlıyorsunuz.

Her aya farklı tarifler

Ülkemizde yemek kitaplarında yer almayan bir konuyu ele alan kitap mevsimler, hatta aylara göre evde arkadaşlara, dostlara verilecek bir davet için menüler sunuyor. Emine Tunadan’ın editörlüğünü yaptığı Davet Sofraları, özellikle yeni evli çiftlerin ve evinde misafir ağırlamaya alışık olmayanların yardımına yetişecek. Davet Sofraları’nda her ay için 10 farklı sebze, meyve ve et yemeklerinden oluşan 8 kişilik bir yemekli davet menüsü hazırladığını söylüyor Yaykıran.  Tüm menüler; 1 çorba, 4-5 soğuk meze, 1 sıcak meze, 1 ana yemek + yan yemek ve son olarak da tatlı servisi içeriyor. Davet Sofraları’nda ayrıca ev sahibinin davet öncesi hazırlık süreçleri de Davet Sofraları-Püf Noktaları başlığı altında yer alıyor.

Literatürde benzeri yok

Yaykıran, Davet Sofraları kitabını evde davet vermenin pek çok insanın alışık olmadığı bir konsept olduğu ve Türkçe literatürde benzer kitap olmadığı düşüncesiyle yazdığını söylüyor ve devam ediyor:  “Annem bestekar Pınar Köksal inanılmaz zevkli, güzel, şık sofralar hazırlardı. Yurt dışından taşıdıkları bin bir çeşit takım ile ikramlar yapılırdı. Doğduğum evde belki yüzlerce defa uluslararası pek çok heyetin ağırlandığını gördüm. Çocukluğumdan kalan bu alışkanlığımı, sofra adabını, farklı lezzetleri ve yıllar içinde gelişen damak zevkimi de bu kitaba aktarıyorum. Uzun yıllar yurt dışında yaşadım; aynı zamanda gerek iş gerekse turistik amaçlı çıktığım seyahatlerde edindiğim farklı lezzetleri Türkiye’ye uyarlıyorum.”

En güçlü 50 iş kadınından biri

2020 yılında Fortune Dergisi tarafından Türkiye’nin en güçlü 50 iş kadını arasında gösterilen; yazar, iş insanı ve sporcu kimlikleriyle pek çok şapkayı bir arada taşıyan ve Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu olan Yaykıran;  üniversitede mutfak, yemek, servis ve gıda sağlığı dersleri almış.