Uncategorized

KAYALAR’I DÜNYA MARKASI HALİNE GETİRMEKİÇİN EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Endüstriyel mutfak sektöründe müşterilerinin ihtiyaçlarına çözüm ortağı olan KAYALAR’ın ürün gamından bahseder misiniz?

Sektöre endüstriyel mutfak ekipmanları imalatı ile başlayan KAYALAR’ın pişiriciler, soğutucular, fırınlar, taşıma ekipmanları, içecek ekipmanları, bulaşıkhane ekipmanları, set üstü malzemeler, hazırlık ekipmanları ve çalışma tezgahları ana ürün gruplarını oluşturmaktadır. Ayrıca KAYALAR, sahra mutfakları konusunda da sektörün liderleri arasında yer alıyor. Herhangi bir afet anında veya askeri bir kamp – tatbikat zamanında geçici olarak hizmet veren sahra mutfakları, istenilen sayıda kişinin yemek ihtiyacını karşılayabiliyor. Bünyesinde bulunan arıtma sistemi sayesinde bulunulan alandaki suyu arıtarak kullanılabilecek duruma getirebiliyor. Bunların yanı sıra müşterilerimizin her türlü mutfak ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına dünya markası ürünlerin ithalatını da gerçekleştirmekteyiz.

Yurt içinde ve yurt dışında hangi kurum/kuruluşların mutfağında yer alıyorsunuz, müşteri portföyünüzde kimler yer alıyor?

Otel, restaurant, cafe, fastfood, hastane, okul, askeri tesis gibi yeme-içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara ürün ve aksesuarları üretip, gerektiğinde ithal ederek müşterilerimize projeden anahtar teslimine sayısız alternatifl er sunuyoruz. Diğer yandan KAYALAR olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarının ürünün teslim ve montajı ile sona ermediğinin bilincindeyiz. Bu nedenle müşterilerimizin ürünlerle ilgili tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapmaktayız.

Yurt dışında hangi pazarlarda KAYALAR imzasını görüyoruz, ihracattaki payınız büyümenizin ne kadarını oluşturuyor?

Türkiye’de birçok sektörde olduğu gibi endüstriyel mutfak sektöründe de artık dünya standartlarında ürünler üretilmektedir. Sektörde bundan 15 yıl öncesine kadar ithal ürünler %75-80 civarında iken günümüzde bu oran %15-20 civarındadır. Bu oranlar da endüstriyel mutfak sektöründe ülkemizdeki sanayileşmenin ve üretilen ekipmanların kalitesinin artışının en güzel göstergelerinden biridir. Günümüzde endüstriyel mutfak alanında ülkemizde Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar birçok noktaya ihracatlar gerçekleştirilmektedir. Biz de KAYALAR ÇELİK A.Ş. olarak üretimimizin %60’lık bölümünü Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu ülkeleri, Afrika ve Asya ülkelerine ihraç etmekteyiz. 2022 hedefl erimiz arasında ihracatta pazar payımızı %20 büyütme hedefi miz var.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Önümüzdeki dönemde AR-GE merkezimizi daha da güçlendirerek, yeni makine yatırımlarımız ile birlikte müşterilerimize daha verimli ve fonksiyonel ürünler sunmak öncelikli hedefl erimiz arasında yer almaktadır. Bu çalışmalarımız doğrultusunda Türkiye’de endüstriyel mutfak sektörünün öncü ve lider fi rmaları arasında yer alan KAYALAR’ın ihracatını daha da arttırarak bir dünya markası haline gelmesi için emin adımlarla ilerliyoruz.