Eğlence

ALBA, OYUN PARKI SAHİPLERİ VE
İŞLETMECİLERİN DAİMİ BİR ÇÖZÜM ORTAĞI

Eğlence sektöründe üretim odaklı bir mühendislik fi rması olan ALBA’yı tanıyabilir miyiz, kuruluşunuzdan bu yana eğlence sektörüne kattığınız yenilikler nelerdir?

2007’den bu yana tamamen eğlence sektörüne odaklı üretici bir fi rma olan ALBA’nın belki de getirdiği en kapsamlı yenilik, tamamen jeton ile işletilen eğlence merkezlerinin kartlı sisteme geçişlerini tetiklemesidir. ALBA oyun makinelerine göz attığınızda ise, diğer markalarda bir benzerini bulamayacağınız oyunları fark edeceksiniz. Patentleri bize ait olan bu oyunları sektör deneyimimiz ve aldığımız geri bildirimlere dayanarak ve çocukları nasıl daha çok eğlendirebiliriz sorusunun yanıtını kovalayarak geliştirdik. Satış ve oynanma rakamlarını da referans alarak diyebiliriz ki, orijinal oyun geliştirmede gayet başarılı olduk. Öyle ki, geride bıraktığımız zorlu pandemi sürecinde AR-GE çalışmalarını yürüttüğümüz Family Jr. Basketball, Patlon ve Bikelon gibi yeni ürünlerimizin almış olduğu beğeni ve talep ile birlikte bugün bu ürünlerin seri üretimine hız kesmeden devam ediyoruz. Sektöre sunduğumuz en son yenilik ise “redemption” olarak da bilinen Kupon Sistemi’dir. Oyun alanlarında ek personel veya alan yatırımı gereksinimi duymadan geçilebilecek bu sistemin sunduğu avantajlar ise oldukça fazla. İşletmecinin karlılığını, fazladan iş gücü maliyetinden kaçınmayı, pazarlamaya katkıda bulunmayı, stok girdi çıktılarının kontrolünü sağlamayı ve çevreyi korumayı sağlayan bu sistem ile işletme sahiplerine A’dan Z’ye çözüm sunuyoruz. Oyuneğlence sektörünün gelişmiş olduğu her ülkede uzun süredir kullanımda olan Kupon Sistemi’ne er ya da geç Türkiye’deki tüm parkların da geçmek zorunda kalacağının farkındayız.

Uzun ömürlü ve kaliteli ürün üretme noktasında ALBA olarak dikkat ettiğiniz noktalardan bahseder misiniz?

Temelde bir mühendislik fi rması olmamızın verdiği avantaj ve deneyimli çalışan kadromuz sayesinde ürünlerimizi kayda değer bir ARGE sürecinden geçirerek minimum sorun, maksimum performans kaidesiyle üretim için çabalıyoruz. Aldığımız geri bildirimler ve satış sonrası servis ekibimizin katkıları da bize bu bağlamda önemli bir katkı sağlıyor. Amacımız, insanları mutlu etmeye yönelik bu sektörün paydaşlarının kendilerini de mutlu edebilmek. Yıpratılmaya çok müsait bir ürün grubu tedarikçisi olarak farkındalığımız ise bir ürünü yapmaktan çok onu yaşatabilmenin zor olduğudur.

Yurt içi ve yurt dışında ALBA imzalı ürünleri nerelerde görüyoruz?

Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinde 300’e yakın noktada kartlı ödeme sistemlerini ve tüm parkların yaklaşık %90’ında oyun makinelerini bulabileceğiniz ALBA, hedefi ni küresel bir marka olmaya çevirmiş durumda. Halihazırda Avrupa ve Asya’ya gerçekleştirilen ihracat operasyonlarımızın orta vadede diğer kıtalara da yayılmış olması için çaba gösteriyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Hedefi miz müşterilerimizle beraber çağın gerekliliklerine ayak uydurabilmek. Son kullanıcıları da mutlu ederek kazan-kazan felsefesiyle üretimini sürdüren ALBA, oyun parkı sahipleri ve işletmecilerin daimi bir çözüm ortağı olacaktır.