AVM

AKDENİZ’İN CABİZE MERKEZİ, AGORA AVM

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük AVM’si olan Agora AVM hem yerli hem yabancı misafirleri için kendi bünyesinde birçok etkinlik düzenleyerek misafirlerinin keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor. Agora Antalya AVM Müdürü Serbülent Tekinşen ile etkinlik ve projelerinden konuştuk.

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan AVM’leri değerlendirir misiniz? Diğer bölgelere göre gelişimleri hangi yönde olmalı? Gelecek yıllar adına Akdeniz AVM’leri hakkındaki öngörüleriniz nelerdir?

Akdeniz Bölgesi özellikle Antalya, turizmde ülkemizin göz bebeği durumunda. İlk 7 ayda sadece Antalya’ya gelen turist sayısı 7 milyona yaklaştı. Bu da haliyle yerleşik nüfusa oranla daha fazla alışveriş merkezi sayısı ve daha fazla kiralanabilir alan ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu yıl Ukrayna’da yaşanan savaşın olumsuz etkilerini hissetsek de önümüzdeki yıllarda bölgeye olan ilginin daha da artacağını düşünüyorum.

Akdeniz yaz kış yerli ve yabancı turist çeken bir bölgemiz. Agora AVM olarak siz yaz ayları için bünyeniz dahilinde ne gibi etkinlikler gerçekleştiriyorsunuz?

Ülkemizin turizm başkenti Antalya, nüfus büyüklüğü bakımından Türkiye’nin 5. büyük kenti. Ayrıca yerli ve yabancı turistler için de bir cazibe merkezi. Özellikle başta Rusya ve Almanya olmak üzere dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. Hal böyle olunca turistlere yönelik kampanyalar ve etkinlikler de planlıyorsunuz. Örneğin Nevruz döneminde İran’lı ziyaretçilerimiz için İran’lı sanatçılarla özel konser ve etkinlikler; yazın Rus misafirlerimiz için yöresel pazarlar ve yöresel ürünlerin olduğu aktiviteler yapıyoruz. Yerli turiste yönelik olarak yaptığımız hafta sonu çocuk tiyatrosu ve atölyelerimiz ile kampanyalarımız da mevcut.

Giderek değişen iş yaşamı ve müşteri davranışlarında değişen teknoloji ve alışkanlıklar doğrultusunda Agora AVM’nin yaşam merkezi olma yolundaki çalışmaları nelerdir?

Antalya Agora Alışveriş Merkezi olarak bizi diğer alışveriş merkezlerinden ayıran en temel özellik; sadece Akdeniz Bölgesi’nin en büyük alışveriş merkezi olması değil, geniş ve ferah koridorları, alışveriş merkezinin tam ortasında ferah bir meydanda bahçesi, havuzlarıyla birlikte belki de Türkiye’de eşi benzeri neredeyse bulunmayan bir çocuk tema parkı olan Agorix’i ile birlikte Agora Antalya’nın tam bir alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olmasıdır. Ayrıca Anadolu kültürüne özgü geleneklerin tek bir yerde toplandığı Agora Bazaar’ın da Agora AVM’nin yaşam merkezi olma yolundaki çalışmalarından bir tanesi olduğundan bahsetmek mümkün. Yerli ve yabancı turistlere yönelik yepyeni bir alışveriş deneyimi sunan Agora Bazaar, nazar boncuklarından lokuma, zeytinyağından şaraba, el dokuması halıdan Türk kahvesi takımlarına kadar aradığınız her türlü hediyelik eşyayı tek adreste sunuyor. Ortalama 5.000 m² alana kurulu olan Bazaar, yüzlerce çeşit ürünü barındırıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Agora Sinemaları, Antalya’nın ilk ve tek VIP konseptli salonuna sahip olan sinemasıdır. Ses sistemi olarak izleyiciye 360 derece ses deneyimi sunan bir Dolby Atmos ses sistemi kullanılmaktadır. Agora Sinemaları’nda çeşitli kapasitelerde 1 tanesi VIP olmak üzere toplam 8 adet sinema salonu bulunmaktadır. Konforlu alanı ile VIP salon soft ve alkollü içecek satışının yapıldığı bir de büfeye sahiptir.