AVM

AVM’LERİN BUGÜNKÜ SİNERJİSİNDE, GASTRONOMİNİN KATKISI BÜYÜK

Aqua Florya İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, 1-2 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Perakende Günleri 2022’de yaptığı konuşmada pandemi etkilerinin AVM’lerdeki gastronomi alanlarını nasıl bir değişime uğrattığını anlattı

Türkiye’de yaklaşık 450 AVM’nin faaliyet gösterdiğini ve bu AVM’lerin de her gün ortalama 7 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladığını söyleyerek sözlerine başlayan Aqua Florya İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, bu ziyaretçi sayısının fiziki alışveriş kavramının insan yaşamında ne kadar büyük bir önem taşıdığının göstergesi olduğunu ifade etti. AVM’lerin her zaman toplumun ihtiyaçlarını ve tüketicinin isteklerini son derece yüksek bir sosyal dikkatle ön plana alıp, her dönem değişimler ve yenilikler yaparak dönüşüme uğradığını belirten Çapanoğlu, “Pandemiden sonra AVM’lerdeki gastronomi dönüşümü buna verilebilecek en güzel örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.” diyerek pandemi döneminde sıkça tartışılan online süreçlerin offline’ın önüne geçip geçemeyeceği konusunu hatırlattı.

Çapanoğlu, “Bugün tüketici nezdinde fiziki alışverişin yerine geçen tek başına bir alternatif henüz yok. Pandemi sonrasında AVM’ler açılır açılmaz pek çoğu genel olarak eski ziyaretçi sayılarına ulaştı. Bu da aslında neyle alakalı; pandemi döneminde bizler insan olduğumuzu hatırladık. Online taraf iyi ki vardı, gerçekten olmasaydı nasıl bir pandemi geçirirdik bilemiyorum. Onların sayesinde pek çok kanaldan alışveriş yapabildik. Ama dokunmadan, hissetmeden, denemeden yaptığımız bu alışverişleri çevremizdeki insanlarla da paylaşamadık. Aslında en büyük eksiklik de, çok sevdiğimiz yakınlarımızla beraber sofralarımızı paylaşamaz hale geldik.” ifadelerini kullandı ve pandemi sonrasında gastronomi ve yeme içme kategorilerinde bu kadar yüksek ve birikmiş bir talebin var olmasını da insanların sosyal bir varlık olmasının sonucu olarak ortaya çıktığını belirterek, “Yani insanlığın formülü değişmediği sürece aslında fiziki alışveriş ve yeme içme deneyimi de devam edecek.” dedi.

Aqua Florya’dan örnek vererek sözlerini sürdüren Çapanoğlu, “Aqua Florya, bundan tam 10 sene önce o an sektörün oransallarına baktığımızda biraz daha fazla bir yeme içme kategorisiyle hayata geçti, yolculuğumuz biraz riskli başladı. Çünkü bugün avantajımız olan o eşsiz deniz manzarası o dönemde belirli riskler taşıdı. Marka karmasını oluştururken ve biz yaklaşık yüzde 20’lik bir oranla yeme içme bölümümüzün yer aldığı AVM’yi açtık.” diyerek, bugün 52 bin m2 kiralanabilir alanında yeme içme kategorisi alanının yüzde 30’u geçtiğini ifade etti. İnsanların gastronomiye olan tutkusunun günden güne arttığına vurgu yapan Çapanoğlu, demografik bir takım etkenlerin de yer aldığını belirterek, “Kadının iş dünyasında artık daha aktif olması, bununla birlikte hane halkı nüfusundaki değişiklikler gibi bir de Aqua Florya gibi çok fazla yabancı turist tarafından sevilen AVM’lerde yeme içme bölümü gastronomi deneyimi kesinlikle bir cazibe oluşturuyor. Dolayısıyla AVM’lerin bugünkü sinerjisinde gastronominin çok ciddi katkısı olduğunu görüyoruz. Tabii ki Aqua Florya özelinde baktığımız zaman yüzde 30’a yükselen bu yeme içme alanlarında 10. yılımızı kutlamak için yatırımı yaptık. Bu da pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen gastronominin gücüne inandığımız için, gastronomi deneyimlerini unutulmaz bir deneyime dönüştürmek için yeni bir mimari konseptle ziyaretçilerimizle buluşacağız.” sözlerini sonlandırdı.