Uncategorized

ODAĞIMIZ ESNAF İŞLETMELERİNİ REKABETTE GÜÇLENDİRMEK 

Seç Market; rekabetin çok yoğun olduğu perakende sektöründe, sunduğu esnaf dostu iş modeli ile ana odağı esnaf işletmelerini güçlendirecek bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Seç Market Genel Müdürü Altan Sekmen Seç Market projelerini Haziran sayımız için anlattı.

Seç Market’in kurumsal yapısından söz eder misiniz?

2014 yılında Bizim Toptan çatısı altında faaliyet göstermeye başlayan firmamız, 2016 yılında Seç Market ismini almıştır. Ardından kısa bir süre içerisinde hızlı büyümemizi sürdürerek 2018 yılında 500. Seç Market’i açtık. Bir süre daha Bizim Toptan çatısı altında franchising modeliyle faaliyet gösterdikten sonra ise 2020 yılının Ağustos ayında bağımsız olarak Seç Market adıyla ayrı bir şirket olduk. 2021 yılında kurumsal kimlik dönüşümü lojistik ve tedarik zinciri gibi pek çok alanda yaptığımız yatırımlarla iş modelimizi ve ekosistemimizi geliştirip güçlendirdik. Sunduğumuz Seç Market iş modelimizle, perakende zincirlerinden farklı olarak esnaf işletmelerini rekabette güçlendirmeyi odağımıza aldık. Böylece Seç Market ekosistemini oluşturduk.

Seç Market olarak, perakende sektörüne nasıl bir iş modeli kazandırdınız?

Geleneksel kanal olarak adlandırdığımız mahalle esnafı sektörün yaklaşık yarısını oluşturuyor. Seç Market olarak rekabetin çok yoğun olduğu bu sektörde, sunduğumuz esnaf dostu iş modelimizle ana odağımız esnaf işletmelerini güçlendirecek bir ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz.  

Mahalle marketlerinin oluşturduğu güç birliği sayesinde, iş ortaklarımız toplu satın almadan doğan fiyat avantajından faydalanıyor. Ayrıca müşterilerine Yıldız Holding’in perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinde satılan, kaliteli ve bilinen markalardan oluşan geniş bir ürün yelpazesi sunabiliyor, isterlerse yerel ürünlere de raflarında yer verebiliyorlar.

Ürün tedarikinde sağlanan bu önemli faydaların yanı sıra Seç Market olarak iş ortaklarımıza, bankalarla olan anlaşmalarımızdan faydalandırmak, kredi ihtiyaçlarını daha avantajlı koşullarla karşılamalarını sağlamak, anlaşmalı sigorta şirketlerinin poliçe hizmetlerinden piyasaya göre daha avantajlı fiyatlarla yararlandırmak gibi konularda da katkı sunuyoruz. Aynı zamanda iş ortaklarımızı rekabette güçlendirebilmek için Seç çatısı altına giren esnafımıza danışmanlık hizmetleri veriyor, operasyonel destek ve finansal avantajlar sağlıyoruz.

Sisteminizde sektörde sizi farklı kılan noktalar nedir?

Bizim iş modelimiz ekosistemdeki tüm iş ortaklarının kazanması ve sürdürülebilir bir ticaretin oluşması üzerine kurulu “kazan-kazan” modelidir. Esnaf dostu Seç Market iş modelimiz ile esnafın güçlenmesine verdiğimiz önem, bizi ayırt eden en önemli özelliklerimizin başında geliyor. Ayrıca sektördeki diğer oyuncuları da göz önünde bulundurduğumuzda özellikle belirtmek isterim ki; Seç Market olarak bizim benimsemiş olduğumuz esnaf dostu iş modelimizin sosyal boyutu da çok değerli. Yüksek rekabetin içinde büyük oyunculara karşı var olmaya çalışan küçük esnafa destek olma misyonu ile hareket etmek bizi sektörde farklılaştıran çok kıymetli bir özellik.

Seç ekosistemine katılım koşullarınızdan da bahseder misiniz?

Seç Market iş ortaklığı için “kazan-kazan” ilişkisine dayanarak işini geliştirmek isteyen herkesin başvurusuna açığız. Değerlendirme sürecimizde ilgili işletmenin; kurumsal bir yapıya dahil olup modern perakendeciliğin gereklerini öğrenmesine, artan rekabet ortamına uyum sağlamasına ve mağazasının minimum 50 m² satış alanı olmasına önem veriyoruz. Değerlendirmelerimizin ardından Seç Market çatısı altına girdikten sonra ilgili işletmenin, Seç Market kurumsal kimliğine dönüşümünü gerçekleştiriyoruz.