Ürün ve Hizmet

ÇEVREYE VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE KATKIDA BULUNMAK, DYSON’IN EN BÜYÜK ÖNCELİKLERİNDEN

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği AVM’lerde el kurutma makineleriyle yer alarak kullanıcıların hijyen ihtiyacına dair beklentilerini tam anlamıyla karşılayan Dyson, ürünlerinde sağladığı enerji verimliliğiyle de çevre ve sürdürülebilirliğe büyük katkı sağlıyor.

Temizlik ve hijyenin üst seviyelerde tutulduğu AVM’lere özellikle el kurutma makinelerinizle hizmet sunuyorsunuz, AVM’lerde yer almanız Dyson’ın gelecek vizyonuna neler kattı?

Son yıllarda ülkemizde sayıca artan AVM’ler yerli ve yabancı pek çok konuğu ağırlayarak perakende sektöründe önemli yer edindi. Artık konsept olarak da AVM’ler sadece alışveriş yaptığımız yerler olmaktan çıkarak daha çok sosyalleşilen, yemek yenilen ve eğlenilen mekanlar haline geldi. Son yıllarda küresel çapta yaşadığımız Covid-19 pandemisi de temizlik alışkanlıklarımıza yeni bir soluk getirdi. Herkes daha titiz, kullandığı sabundan elini kuruttuğu makinenin özelliğine kadar dikkat ediyor. Bizim el kurutma makinelerimiz de kullanıcılarımızın beklentilerini tamamıyla karşılıyor. AVM’lerde yer almamız da çok fazla kullanıcıya dokunmamız anlamına geliyor. Aynı zamanda daha az enerji tüketip tek kullanımlık kağıt havlulara alternatif sunarken, insanların ellerini hızlı ve hijyenik bir şekilde kurutmasına olanak tanıyor. Çevreye ve sürdürülebilirliğe bu noktada katkıda bulunmak bizim en büyük önceliklerimizden biri.

Dyson el kurutma makineleriyle enerji verimliliğini ne oranda sağlıyorsunuz?

Dyson el kurutma makineleri yoğun kullanılan mekânlar için tasarlanmıştır. El kurutmada kullanılan havayı temizleyen HEPA filtresiyle sensöre dokunmadan çalışan el kurutma makineleri, daha az enerji kullanarak, tek kullanımlık kağıt havlulara alternatif sunuyor. 

Kağıt havlular, kurutma başına 17.1g karbondioksit kullanırken, geleneksel sıcak hava kurutucuları maximum modda kurutma başına 16.8 g karbondioksit kullanıyor. Dyson’ın kullandığı motor ve Air Flow teknolojisi özellikle Dyson Airblade 9kJ el kurutma makinesinin diğer sıcak hava kurutuculara göre Eco Mod’da yüzde 87 oranında daha az enerji kullanmasını sağlıyor. Aynı zamanda kağıt havlulara göre adet başına yüzde 85 daha az karbondioksit emisyonu üretiyor. 

Perakende mağazalarının bir çatı altında buluştuğu AVM’ler tarafından tercih edilme nedenleriniz nedir, sektörde fark yaratan çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Dyson olarak, insanların görmezden geldiği sorunları çözme misyonuyla hareket ediyoruz. Bunu yaparken de tüketici ihtiyaçları ve beklentilerini öğrenmek için çeşitli araştırmalar yapıyoruz. 2021 yılı sonunda yapmış olduğumuz Küresel Hijyen Araştırması’nda, kullanıcıların özellikle halka açık tuvaletleri kullanırken endişe duydukları görülürken, bu tuvaletletlerde yer alan el kurutma cihazlarının belirli özellik ve standartlara sahip olmasını istedikleri görülüyor.

İnsanlara el kurutma makinesi kullanırken en büyük çekincelerinin ne olduğu sorulduğunda, dünya genelindeki katılımcıların yüzde 32’si kirli havayla ellerini kurutmayı sebep gösterirken, yüzde 38’i fiziksel olarak düğmelere basmak zorunda kalmayı öne sürüyor. Ankete katılanların yüzde 45’i, el kurutma makinelerine, temiz havayla kurutma sağlayan, güvenilir hava temizleme filtrelerinin dahil edilmesi gerektiğini, yüzde 57’si güven veren temassız teknolojilerin kullanılması gerektiğini söylüyor. Her iki kullanıcı beklentisi de Dyson’ın HEPA filtreye sahip el kurutma cihazlarında sağladığı kriterler olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda Türkiye’den araştırmaya katılan kişilerin yüzde 80’i Dyson tarafından geliştirilen el kurutma makinelerini kullanmak konusunda kendini rahat hissettiğini belirtiyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir? Dyson Airblade teknolojisi hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen AVM yönetimleri çağrı merkezini arayarak veya internet sitesi üzerinden form doldurarak bir Dyson uzmanından randevu alabilirler.