Ana içeriğe atla

nr

PASAPORT PİZZA’YI BAYİLERİ ANLATTI

14.07.2021 - 12:43

55 ilde 170’i aşan şubesi bulunan Pasaport Pizza,her geçen ay şubelerine yenilerini ekliyor.İzmir’den Türkiye’ye açılan Pasaport Pizza, en itibarlı yerli pizza markası seçilirken, başarının tesadüf olmadığını ilk ağızdan bayileri anlattı.

LEZZET AVCISI: MIR FATIH ÇIZMECI

10.07.2021 - 19:06

Lezzet Avcısı namıyla tanınan Mir Fatih Çizmeci, Mado franchise şubelerindeki başarısını, kendi geliştirdiği 2 yeni markayla zirvelere taşımayı planlıyor. ‘Hum Hum’ markasıyla Mecidiyeköy Torunlar Center’de ilk şubesini açan Lezzet Avcısı, ikinci markası Plus Kitchen’la Levent bölgesinde lezzet tutkunlarının vazgeçilmezi olmayı hedefliyor

‘MUTLU BAYİ’ ANLAYIŞIYLA 4 ÜLKEDE 55 ŞUBEYE ULAŞTIK

10.07.2021 - 18:59

Bayilerinin çalışırken mutlu olmasını ilke edinerek çalışan Tavada Tavuk,müşterilerine verdiği kaliteli hizmetle bayiden bayiye büyüyor. 6 yıllık serüvenin sonunda 4 ülkede 55 şubeye ulaştıklarını söyleyen Tavada Tavuk Franchise Koordinatörü Akın Gürbüz, büyüme stratejileri hakkında bilgiler verdi.

YURT DIŞINDA FRANCHİSE İLE BÜYÜMEK İSTEYEN FİRMALARA; PAZARI TANIYIN…

10.07.2021 - 18:54

The Franchise Company yönetici ortakları Aycan Helvacıoğlu ve Efrah Ceyhan Atacan, son dönemde markalara yönelik çok fazla yurt dışı pazarlardan franchise talebi geldiğini, yeni pazarlara açılma adına bu taleplere sıcak bakıldığını, hayal kırıklığı yaşanmaması adına bu konuda mutlaka profesyonel danışmanlık hizmeti alınmasını tavsiye etti.

YENİ NORMALDE FRANCHISING SİSTEMİ BÜYÜYECEK

10.07.2021 - 18:46

UFRAD Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, kısıtlamaların kaldırıldığı yeni normalde franchising sisteminin daha da büyümesini beklediklerini söyledi. Aydın, “Hazır sistem, hızlı kazanç, sermaye tutarının düşüklüğü ve birçok bankanın sağladığı kredi imkanları ile franchising pazarlamasının gerilemesinden ziyade ilerleyeceği kanaatindeyim.” dedi.

YENİ NORMALDE FRANCHISING SİSTEMİ BÜYÜYECEK

10.07.2021 - 18:46

UFRAD Genel Başkanı Mustafa Aydın, kısıtlamaların kaldırıldığı yeni normalde franchising sisteminin daha da büyümesini beklediklerini söyledi. Aydın, “Hazır sistem, hızlı kazanç, sermaye tutarının düşüklüğü ve birçok bankanın sağladığı kredi imkanları ile franchising pazarlamasının gerilemesinden ziyade ilerleyeceği kanaatindeyim.” Dedi.

PİNO BURGER, MASTER FRANCHİSİNG İLE BÜYÜYECEK

02.06.2021 - 15:29

Eskişehir’de 2’si franchise olmak üzere 8 şubesiyle faaliyet göstermekte olan Pino, yerel marka olma kimliğini ulusal bir marka olma boyutuna taşımayı hedefliyor. Bütün Türkiye’de master franchise almak isteyen girişimciler için 43 yıllık know-how bilgisi, güçlü tedarik zinciri ve tüm yazılım sistemlerinin tek merkezden kontrolü gibi ayrıcalıklar sağladıklarını belirten Pino Burger’in 3’üncü kuşak temsilcisi Murat Gürcüoğlu, hedeflerini anlattı.

TOPER, 67 YILDIR DÜNYANIN KAHVESİNİ ÖĞÜTÜYOR

02.06.2021 - 15:23

1954 yılında İzmir’de küçük bir atölyede üretime başlayan Toper, bugün 136 ülkeye kahve makinesi ekipmanları ihracatı yapan global bir marka. “2021’de yeni teknolojilerle çalışmalarımıza durmaksızın devam edeceğiz.” diyen Toper İhracat Müdür Yardımcısı Atakan Karakundakoğlu ile globale uzanan başarı hikayesi ve hedefleri hakkında konuştuk.

Subscribe to Franchise

nr

Yukarı