Öne Çıkanlar Ürün ve Hizmet

Koruyucu iş elbiseleri sınıfında geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz

Berka İş Güvenliği Firma Sahipleri Aybike Gençaslan ve Bahadır Gençaslan ile bir araya geldiğimiz Haziran sayımızda koruyucu iş elbiseleri sınıfında geniş bir ürün yelpazesine sahip olduklarını ifade eden ikili, iş sağlığı ve güvenliği alanında üretimini gerçekleştirdikleri ürünlerin kalite standartlarını ve Berka İş Güvenliği’nin ihracattaki rolünü okurlarımızla paylaştı.

Yaklaşık 30 yıldır faaliyetlerini sürdüren Berka İş Güvenliği’ni tanıyabilir miyiz, iş sağlığı ve güvenliği alanında çözüm ortağı olduğunuz müşterilerinize sunduğunuz ürün ve hizmetleriniz nelerdir?

1995 yılında İstanbul’da aile şirketi olarak kurulmuş olan Berka İş Güvenliği, kalite, yenilik, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik ilkelerini temel alarak, endüstriyel sektör çalışanlarının güvenliğini ve konforunu geliştirmek üzere sürekli araştıran, müşterilerinin ihtiyaçlarını, geri beslemelerini de göz önüne alarak sahip olduğu deneyim ve bilgiyi teknolojik enstrümanlarla birleştirerek daima daha iyisini hedefleyen vizyonuyla günümüzde koruyucu iş kıyafetleri sektörünün önde gelen üreticisi oldu.

Berka İş Güvenliği olarak, “PRO ARC” markasıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz koruyucu kıyafetler ve üstün nitelikli iş kıyafetleri ile sanayi endüstrisinden güvenlik sektörüne, sağlık hizmetlerinden turizm-otelcilik ve yeme-içme hizmetlerine kadar pek çok iş kolunda görev alan çalışanların iş güvenliği ve konfor ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış kapsamlı ürünler ile hizmet yelpazesi sunuyoruz.

Başlıca ürün çeşitlerimiz arasında koruyucu iş elbiseleri, özellikle ark patlaması, yüksek ısı, alev, eriyik metal sıçraması gibi yüksek tehlike ve risk barındıran sektörlerde çalışan personelin korunmasını sağlamak üzere aleve dayanıklı iş kıyafetleri bulunmaktadır.

Bunun yanında Marmara Bölge Bayisi olduğumuz, iş güvenliği ayakkabılarıyla ve iş çizmeleriyle sektörünün lider markalarının önde gelen ismi MEKAP, GRİPER ve ANKA PRO BOOTS ürünleriyle, çeşitli endüstrilerde belirli riskler altında çalışan personelin iş güvenliği ve konfor ihtiyacını, kendi ürettiğimiz koruyucu iş kıyafetlerimiz ile birlikte bütüncül bir yaklaşımla karşılıyor ve müşterilerimize koruyucu iş elbiseleri sınıfında geniş bir ürün yelpazesi sunuyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı müşterilerimizle uzun vadeli ortaklıklar kurmaya, iş sağlığı ve güvenliğinde gelişen sektörlere zorlukları karşılayabilecek yenilikçi çözümler sunmaya kendimizi adadık. Uluslararası kalite güvence sistemi ile yüksek standartlı teknik tekstil ürünleri üretirken, müşterilerimiz açısından maliyetin ve tedarik süreçlerinin optimizasyonunun yanında, teslimat sonrası teknik destek, danışmanlık hizmetlerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerimizin memnuniyetini en üst seviyede tutmayı önemsiyoruz.

Müşteri portföyünüzü hangi sektörler oluşturuyor?

Ürünlerimiz birçok farklı sektöre hitap etmektedir. PRO ARC Koruyucu Kıyafetler markamızla özellikle, yüksek ısı, alev, ark patlaması, eriyik sıçraması gibi tehlikelere karşı çalışan personeli korumayı hedeflemekteyiz. Petrokimya tesisleri, haddehaneler ve ark patlama riski olan çalışma sahalarında kıyafetlerimiz kullanılmaktadır. Bu alanda ülkemizin en büyük sanayi kuruluşları ile çalışmaktayız. İş elbisesi ve MEKAP marka iş ayakkabılarımız ile de başta imalat sanayisi olmak üzere, güvenlik, gastronomi ve medikal sektörlerinde hizmet vermekteyiz.

İş sağlığı ve güvenliği alanında üretimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerin kalite standartları nedir, doğru hammadde kullanımı Berka İş Güvenliği’nin iş kültüründe nasıl bir etkiye sahip?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardına sahip firmamız, üretimlerini de standart kapsamında gerçekleştirmektedir. İşletmemiz kalite standardının temel ilkelerini prensip edinmiştir. Kalite Yönetim Sistemi’nin bir parçası olarak üretim aşamalarının belirlenmesi, üretimin gerçekleştirilmesi ve üretimin son kontrollerinin yapılarak sevk edilmesi aşamaları şeffaflıkla takip edilmektedir. Sipariş sürecinden teslimata kadar olan bütün süreçler izlenebilir olması ile birlikte takip edilebilir durumdadır.

Kalite belgemizin dışında teknik ürünlerimiz için kategori sınıfına uygun CE belgelerimiz mevcuttur. Risk alanını kapsayan standartlara göre test edilen ürünlerimizin satışı, CE belgeleri ile yapılmaktadır. Kaliteli ve iyi bir ürün elde etmek için hammadde seçimi ve kalite kontrolü kritik öneme sahiptir. Bu süreç, kıyafetin performansını, dayanıklılığını ve müşteri memnuniyetini belirlemede temel bir rol oynar. Berka İş Güvenliği müşteri gereksinimlerini ve çalışma ortamı şartlarını göz önünde bulundurarak doğru hammadde kullanımından taviz vermemektedir.

Koruyucu kıyafetlerde yıllık üretim kapasiteniz nedir, Berka İş Güvenliği’nin ihracattaki rolünden de bahseder misiniz?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi’ne göre üretim faaliyetlerini Kartal’daki 1.000 m2 kapalı alana sahip fabrikasında tam otomatik ve son teknoloji sistemlerle gerçekleştiren Berka İş Güvenliği, yılda yaklaşık 500.000 adet teknik tekstil ürününü üretme kapasitesine sahiptir. Firmamız gerekli kapasite raporuna, imalata yeterlilik sertifikasına ve sanayi sicil belgesine sahiptir. Ağırlığı Avrupa olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapmaktayız.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz alev almaz kıyafetlerin üretim prosesinden söz eder misiniz?

Alev almaz kıyafet seçimi için öncelikle risk grubunun doğru analiz edilmesi gerekir. Çalışma sahasının durumuna ve oluşabilecek risklere göre doğru hammadde seçimi yapılır. Alev almaz kıyafeti oluşturan temel hammadde kumaştır. Kumaş ile birlikte diğer yardımcı malzemeler olan dikiş iplikleri, fermuar, yansıtıcı şeritler de alev almaz özellikte olmalıdır. Hammadde seçiminden sonra üretimin ilk aşaması olan ürün kalıpları CAD sistemi üzerinden hazırlanır. Daha sonrasında oluşturulan talimatlar çerçevesine kumaş kesimleri ve dikim işlemleri gerçekleştirilir. Tüm sistemler ERP yazılımı üzerinden takip edilir. Kalite kontrolü gerçekleştirilen ürünler özenle paketlenerek sevke hazır hale getirilir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Misyonumuzun gereği olarak müşterilerimizle güvene dayalı kalıcı ilişkiler geliştirirken, üretim ve ürün kalitemizi, yenilikçi olmayı, maliyet etkinliği ile çevresel sürdürülebilirliği ön planda tutan koruyucu giysiler üretmeye devam edeceğiz. Bu bağlamda, alanımızda küresel seviyede öncü bir firma olmak için çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız kazandıracağız.