FinTech

Insha Ventures çatısı altındaki çözümler verimliliği artırıyor

Insha Ventures çatısı altında bulunan Alneo, Semosis, PosBasit ve Kozmos çözümleriyle üye iş yerlerinin verimliliğini artırdıklarını ifade eden Insha Ventures Genel Müdürü Hasan Sami Bayansar ile Nisan sayımızda bir araya gelerek bu çözümlerin işletmelerin iş yapış süreçlerini nasıl etkilediğini konuştuk.

Insha Ventures ekosisteminde yer alan Alneo ile işletmelerin iş yapış süreçlerini nasıl kolaylaştırıyorsunuz?

Yeni nesil dijital ödeme uygulaması cep POS çözümümüz Alneo ile KOBİ’lere ve şirketlere 4 farklı ödeme yöntemiyle zaman ve mekândan bağımsız 7/24 güvenli tahsilat yapabilme imkânı sunuyoruz. Alneo, şirketlere geleneksel POS cihazı kullanmadan sadece akıllı telefonlarıyla tüm banka/kredi kartlarından doğrudan müşteri bilgilerini girerek veya NFC, QR kod aracılığıyla ya da e-posta ve SMS gibi kanallardan tahsilat yapma olanağı sağlıyor. Alneo’da, fiziki POS’larda katlanılan operasyonel maliyetler ve sabit ücretler bulunmazken, ödemeler ertesi iş günü üye işyeri hesabına aktarılıyor. Zaman ve mekândan bağımsız işlem yapabilme imkânı kullanıcılarımızın satış ve tahsilat kabiliyetlerini artırırken, işletmelerin hem operasyonel hem satış hem de tahsilat tarafında verimlilik artışına da büyük katkı sağlıyor.

Dijital senet platformu Semosis’ten bahseder misiniz, bu ürünü ekosisteminize dahil etme nedeniniz neydi?

İşletmeler hangi sorunların çözümünde Semosis’e başvuruyor? Semosis’i kısaca Türkiye’nin ilk dijital senet platformu olarak özetleyebilirim. Senet oluşturma, yönetme, devretme ve tahsilat süreçlerini dijitalleştirdiğimiz Semosis ile kullanıcılarımıza istenilen zamanda, hızlı ve güvenli bir şekilde, bankaya gitmeden ve nakit taşımaya gerek olmadan banka/kredi kartı veya EFT/ havale yöntemi ile senet ödeme olanağı sağlıyoruz. Kullanıcılarımız, uygulama içinden ücretsiz olarak birkaç saniyede hesap açıp, dijital akit oluşturabilmelerinin yanında borçlu-alacaklı ilişkisini dijital ortamda da kolaylıkla takip edebiliyor.

E-ticaret dünyasında PosBasit’in tercih edilmesinde etkili olan unsurlar nedir, pazaryerlerinde faaliyet gösteren işletmeler ve onların müşterileri PosBasit sanal POS çözümünüzle alışveriş sürecini nasıl iyileştiriyor?

Sanal POS ürünümüz PosBasit ile ise e-ticaret işletmeleri, bireysel kullanıcılar ve pazar yerleri için sanal POS ve yenilikçi ödeme çözümleri sunuyor, üye işyerlerimize özel avantajlar ve indirimler sağlıyoruz. E-ticaret yapan ya da e-ticaret dünyasına giriş yapmayı planlayan tüm işletmeler için tüm bankalarla anlaşmalı sanal POS çözümü sunan PosBasit, işletmeleri POS kurulum bedeli kota, aylık ücret, işlem başı sabit ücret gibi maliyetlerden kurtarıyor. Üye işyerleri; düşük komisyon oranları ve taksit seçeneğiyle müşterilerine güvenli bir online alışveriş deneyimi sunabilirken, ödemelerini ertesi iş günü alarak finansmana ve nakde erişim konusunda da önemli avantajlar sağlıyor.

Kozmos platformunuz ile hangi sektörlere hitap ediyorsunuz, Kozmos’un kullanıcı portföyünü genişletme hedefleriniz arasında hangi yeni sektörler yer alıyor?

Online tahsilat platformu Kozmos aracılığıyla site ve apartman yönetimi gibi düzenli ödeme alan tüm şirketler için finans, muhasebe, mülk yönetimi, topluluk yönetimi ve ödeme hizmetleri sağlayan web tabanlı bir tahsilat platformu sunuyoruz. Bu sayede kullanıcılar kiralık mülklerine dair kira ödeme, güncel durum ve sözleşme takibi yapabilirken, yöneticiler de online borç tahsilatı gibi birbirinden farklı pek çok işlemi tek bir platformdan yönetebiliyor. Kozmos ile 2024 sonuna kadar 20 bin üyeye ulaşmayı ve STK’ların yanında turizm sektörüyle iş birliklerimizi genişletmeyi hedefliyoruz.