Perakende

Bicup olarak dünya çapında tanınan bir marka olmayı istiyoruz

Yurt dışında kadınların menstruasyon dönemlerinde yaygın olarak kullandığı menstrual kabı Türkiye’de kadınlarla buluşturan Bicup; Rossmann, Amazon ve Trendyol’da satışa sunuluyor. Bicup Kurucu Ortağı Rabia Akkaya’yı ağırladığımız Nisan sayımızda Türkiye’deki tüm kişisel bakım-perakende kozmetik markalarının mağazalarında ve eczanelerde Bicup olarak yer almak istediklerini aktaran Akkaya ile markalarını tanıdığımız keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz Rabia Hanım?

Akademik kariyerimi öğretmenlik üzerine tamamlamış olsam da, ailemde ticaretle ilginen kişiler olması nedeniyle çocuk yaşlarda ticaretin içinde olmak beni ister istemez bu alana yönlendirdi. Bundan 7 yıl önce dünyaca ünlü Sri Lanka’ya özgü bir çay markasının distrübütörlüğünü almak ve bölge bayilikleri vererek ticarete atılmayı denedim. Ancak benden kısa bir süre önce markanın distrübütörlüğü alınmıştı ve ben de bunun üzerine yine ürün grubu çay olan Rusya menşeli bir firmayla anlaştım. O dönemde Rusya uçak krizi ortaya çıktı ve bu sürecim de başarısızlıkla sonuçlandı. Ard arda birçok talihsizlik yaşadım ancak bunlar beni ticaret hayatında yer alabilmem adına daha çok motive etti. Yurt dışında yaşayan bir arkadaşım Türkiye’de bir işletme açmak istiyordu ancak ne yapacağına dair bir fikri yoktu. Ben de onun için bitki ve çiçekçilik sektörü üzerine birçok araştırma yaptım. Arkadaşım bu fikirden vazgeçince ben değerlendirmek istedim ve ticaret hayatına adım attığım çiçekçilik maceram böylelikle başlamış oldu. Ticaret hayatında başarılı olabilmek ve üzerimdeki ölü toprağını atabilmek için önemli bir adımdı bu. Dükkanımda canlı çiçeklerin yanı sıra farklı kültürlerin özel günlerine yönelik süslemeler dizayn ediyorum, organizasyon çiçekçiliği ve yapay çiçek dekorasyonu hizmeti de veriyorum, şehir dışında da birçok proje hayata geçirdim. Her ne kadar akademik kariyerimi öğretmenlikle taçlandırsam da ticaret yapmak benim için bir tutku.

Bicup’ın hikayesi nasıl başladı?

Ticaret hayatında daha farklı neler yapabilirim diye düşünürken bir arkadaşımın vasıtasıyla Bicup’la tanıştım. Yurt dışında kadınların menstruasyon dönemlerinde yaygın olarak kullandığı menstrual kabı Türkiye’de üretme teklifi sundu. Türkiye’de kadınların yabancı olduğu bir ürün bu. Yurt dışından kalıbını getirtip Türkiye’de üretimine başladık. Materyal olarak 1. kalite medikal silikonla üretilen Bicup menstrual kaplarımız diğer hijyen ped gruplarına göre kaşıntı, koku yapmaz. Hijyenik pedlerin yüzeylerinde kullanılan mikroplastikler rahim kanallarına çok çabuk karışabiliyor ve bu da çok tehlikeli bir durum. Bicup’ta böyle bir sorun yaşanmasına sebebiyet verebilecek herhangi bir materyal kullanmıyoruz. Bicup’larımız small, medium ve large olarak 3 farklı boyutta üretiliyor. Lohusaların uzun kanama dönemi yaşamaları nedeniyle large boyunu lohusa kabı olarak satışa sunmayı düşünüyoruz. Kullanım ömrü 10 yıl olan Bicup’larımız, 12 saat boyunca vücuttan çıkarılmadan kullanılabilir. Kullanmadan önce ve kullanım bittiğinde kaynatma kabı içerisinde kaynatarak ya da mikroldalgada sterilize edilebiliyor. Biz Bicup’ın yanı sıra yeni ürünler de geliştiriyoruz. Genital bölge temizleme ürünleri aslında floral dengeyi bozuyor.

İş ortağımın çalışma alanı probiyotikler üzerine ve biz flora dengesini düzenleyici probiyotikli ürünler geliştirerek intim temizleyici, regli kabı temizleyici ve flora dengeleyici spreyi ürettik. Örneğin seyehattesiniz, menstrual kabınızı sterilize edebilecek bir ortamınız yok, normal suyla temizliğini yaptıktan sonra probiyotikli spreyle menstrual kabınızı temizleyip tekrar kullanabiliyorsunuz.

Bicup’ı nerelerden satın alabiliyoruz?

Henüz üretim aşamasına girmemişken biz ürünün demosuyla iş birliği teklifimizi iletmek üzere Rossmann’a gittik ve Bicup’ın sunumunu yaptık. Orada karşılıklı fikir alışverişlerinde de bulunduk ve üretim aşamasının ardından Bicup markalı ürünlerimizin Rossmann’da satışına başladık. Rossmann, Amazon ve Trendyol’da satışımız mevcut. Bunun yanı sıra Türkiye’deki tüm kişisel bakım-perakende kozmetik markalarının mağazalarında ve eczanelerde Bicup olarak yer almak istiyoruz. Bizim asıl hedefimiz, menstrual kapta bir marka olmak yani ürünle markamızı özdeşleştirmek. Menstrual kap denildiğinde akla Bicup olarak gelmeyi ve dünya çapında bir marka olmayı istiyoruz.