Franchise

Planlamadan franchise alımına kadar tüm süreçte yanınızdayız

Plusone Corporate Development Kurucu Ortakları Naci Murat Servi ve Melih Küçükyıldız’ı ağırladığımız Şubat sayımızda hem firma olarak franchise ekosistemine girmek isteyen yatırımcı adaylarına sundukları destekleri konuştuğumuz hem de 2024 yılında franchise dünyasında öne çıkacak sektörleri değerlendirdikleri keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Franchise ekosistemine girmek isteyen bir yatırımcı adayı Plusone Corporate Development Center’da hangi süreçler konusunda destek alıyor, hizmet sunulacak sektöre yönelik nasıl bir planlama dönemi gerçekleştiriyorsunuz?

Plusone olarak amacımız, franchise fikirlerinizi olabildiğince stressiz bir şekilde gerçeğe dönüştürürken, franchise’ınızın başarılı olma olasılığını da önemli ölçüde artırmaktır. Müşterilerimizin, kendi durumlarının benzersizliğine ve hedeflerine ulaşmak için marka, kültür ve işletme modellerine dayanarak bir franchise stratejisi oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Bu heyecan verici ama göz korkutucu deneyimin her aşamasında yardımcı olmak için oradayız. Markanıza maksimum ilgiyi çekmemizi sağlamak için işletmenize uygun özel paketler ve kişiye özel belgeler oluşturuyoruz. Franchise uzmanlarından oluşan özel ekibimiz, sektör deneyimine sahiptir ve işletmelerin yeni pazarlara başarılı bir şekilde franchise vermesini destekler.

Şirket, Sektör, Müşteri ve Rekabet Analizi, Uygun Franchise İmkanlarının Belirlenmesi, Franchise Seçimi, İş Planı Hazırlanması, Bütçe Çıkarılması, Finansal Planın Oluşturulması. Kurulumun Planlanması, Mimari Süreçler de dahil olmak üzere her sektöre farklı stratejilerle destek oluyoruz. Planlamadan franchise alımına kadar tüm süreçte yanınızdayız ve bir işletmeyi franchising yapmanın önündeki en büyük engellerden bazılarını ortadan kaldırıyoruz.

2024 yılıyla birlikte franchise sisteminde en çok hangi sektörlerin hacmini büyüyeceğini öngörüyorsunuz, bunun nedeni nedir?

Türkiye’deki zincir işletmelerin sayısını 3 bin 700’e, zincir işletmelere bağlı şube sayısını 66 bine, yurt dışına açılan Türk marka sayısını ise 405’e ulaştıran franchise ekosistemi, bu yılı 55 milyar dolarla tamamlamayı hedefliyor. 2024 yılında ise ekosistemin büyüklüğünün 65 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

2024 yılı ekonomik açıdan zor bir yıl olacak ancak buna rağmen Türkiye’nin dinamik ekonomisi ve girişimci ruhunun yanı sıra birçok uluslararası markanın Türkiye pazarına ilgisi, franchise ekosisteminin gelişmesini destekleyecektir.

Sektörel büyüme önceki yıllarda olduğu gibi yeme-içme sektöründeki artışla devam edecektir. Ürün ne olursa olsun, odaklanılması gereken şey kaliteli hizmet ve deneyimdir. Bu deneyim için de teknoloji, müşteri deneyimi, iç mekan tasarımı gibi faktörlerin önemli olduğu yatırımcılar tarafından unutulmamalıdır.