Eğlence

İhtiyaçları analiz ederek sürdürülebilir stratejiler belirliyoruz

Playpark & Bowlingo Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Keçebir ile bir araya geldiğimiz Ocak sayımızda Keçebir, 2023 yılı içerisinde yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdikleri yatırımları aktarırken; değişen tüketici alışkanlıkları doğrultusunda 2024 yılında gerçekleştirecekleri projeleri de okurlarımız için anlattı.

Playpark&Bowlingo olarak 2023 yılında yurt içi ve yurt dışında hayata geçirdiğiniz yatırımlarınız neler oldu, AVM’lerdeki yapılanmanızda nasıl bir gelişim sergilediniz?

Playpark&Bowlingo orta vadede yurt dışı ve yurt içinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yurt dışı projelerine yeni halkalar eklemeye devam edecek olan Playpark&Bowlingo’nun 2023 yılı içinde, Özbekistan’ın en büyük eğlence merkezi olacak Taşkent’te ve Makedonya’da faaliyet geçireceği projeler inşaat süreçlerinin gecikmesinden dolayı 2024 yılının ikinci çeyreğinde faaliyete geçecek. Yurt içinde yeni yılın ilk ayında Ümraniye Çetinkaya AVM’de butik bir çocuk eğlence merkezi açıyoruz. Bu arada Mısır’da görüşmelerimizin sürdüğü 2 yeni proje için de çalışmalarımız devam ediyor. Orta ve uzun vadede yurt içi ve yurt dışı projeleri ile Playpark&Bowlingo büyümeye ve mutluluk ihraç etmeye devam edecek.

Eğlence sektöründe değişen satın alma eğilimleri, tüketici alışkanlıkları ve beklentileri doğrultusunda 2024 yılında alacağınız aksiyonlar neler olacak, Playpark&Bowlingo hangi strateji ve hedeflerle yeni yılda yatırımlarını şekillendirecek?

Oyun alanlarının dinamik dünyasında 2024 yılı, yenilik ve büyüme için çok önemli bir yıl olarak duruyor. Eğlence ve eğitimin birleşimi olan oyun alanları; aktif, sosyal ve bilişsel gelişimi teşvik eden tamamlayıcı bileşenler haline geldi. Dayanıklılık, güvenlik ve aileleri tekrar tekrar çeken manyetik bir çekicilik vadeden ekipmanların seçilmesine dikkat ediyoruz. Gerek maliyetler gerekse rekabet, müşteri memnuniyeti ve sadık müşteri kavramlarını bir adım daha öne çıkarmaktadır. Marka olarak gerek oyun gruplarında gerekse ödeme sistemlerinde teknolojiye daha çok yer vereceğimiz yenilikler gerçekleştiriyoruz. Dijital ödeme sistemlerini şubelerimize entegre ettik ve uygulamaya başladık. Bu dijital ödeme sistemlerinde müşterilerimize daha fazla bonus kazanma fırsatı vererek çocuklarımızın eğlenceye doymalarını ve gün sonunda şubelerimizden güler yüzleri ile birlikte mutlu ayrılmalarını sağlamaya çalışıyoruz.

Bir sektör profesyoneli olarak sizce eğlence sektörü ne yöne evriliyor, teknolojinin gelişimiyle birlikte klasikleşmiş eğlence ve oyun alanları anlayışı nasıl bir değişim yaşayacak?

Playpark&Bowlingo bu değişime ne kadar hazır? Her sektörde olduğu gibi eğlence sektöründe de tüketici ihtiyaçları zamanla değişiyor. Örneğin bir aile eğlence merkezi sağlam güvenlik özelliklerine sahip yüksek enerjili oyun yapılarına öncelik verebiliyorken; bir eğitim tesisi, öğrenme hedeflerini ustalıkla bütünleştiren oyun alanlarını tercih edebilmekte. Oyun grupları ana başlıklarda değişmese de, her sene olduğu gibi gerek modellerinde gerekse teknolojilerinde değişiklikler olduğu görülmektedir. Daha çok fiziksel aktiviteye dayalı oyun alanları ve sanal gerçeklik içerikli oyun makineleriyle tüketiciler zaman geçirmekteler. İnteraktif oyun ekipmanları, sosyal etkileşimi ve dostça rekabeti teşvik ederken; çocukları konfor alanlarından çıkararak ve eğlenceli bir rekabete katılmalarını sağlıyor. Bu gelişmeler ışığı altında biz de şubelerimizde ihtiyaçları iyi analiz ederek ve sürdürülebilir stratejiler belirleyerek yatırımlarımızı yapıyoruz.