Ürün ve Hizmet

TÜRKİYE’DE YENİLİKLERİN ÖNCÜSÜ, DÜNYADA İSE ARANAN BİR MARKAYIZ

Uzun yıllardır sektörde edindiği tecrübelerini başarılı ve kaliteli hizmet olarak müşterilerine sunan Kaya Safety, bu çalışma ve hizmetlerine hız kesmeden devam ediyor. Kaya Grubu Pazarlama Direktörü Cüneyt Uslu ile Eylül sayımızda Kaya Safety’nin kuruluşu hakkında konuştuk.

Okuyucularımız için firmanızdan bahseder misiniz?

Kaya, 1980 yılında İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Karaköy’de, Sabri Kaya tarafından kuruldu. Kaya’nın, kuruluşundaki ilk iş kolu halat üretimiydi. 1980’li yılların sonlarına doğru Deniz Kuvvetleri, Kara ve Hava Kuvvetlerinin çok yüksek fiyatlarda ve ciddi tonajlarda halat ithal ettiğini tespit eden Sabri Kaya, birçok halatı yerlileştirerek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamıştır. 90’lı yılların sonunda teknik ve teknolojik halatların, Kaya Ropes olarak dünyaya açılması için markalaşma çalışmaları tamamlanmıştır. Kaya Ropes, bugün kullandığı gelişmiş hammaddeler ve sahip olduğu üretim teknolojisiyle Türkiye’de yeniliklerin öncüsü, dünyada ise tanınan ve aranan bir markadır. Sabri Kaya, halat imalatı ile başlayan başarısıyla birlikte 90’lı yıllarda, ölümlü iş kazalarının çoğunun yüksekte yapılan çalışmalar esnasında gerçekleştiğini görerek yeni iş kolunun hazırlıklarına başladı. Bu amaçla yüksekte yapılan çalışmaların güven içerisinde gerçekleşmesini sağlayacak sistemler ve ekipmanlar tasarlayıp üretmek amacıyla 1996 yılında Kaya Safety’yi kurdu. Bu dönemde Kaya ailesinin ikinci nesli olan Kemal Kaya, Gülsen Kaya ve Ali Kaya da görevlerine başladılar. Kaya Safety kurulduğu 1996 yılından 2006 yılına kadar, hedef sektörlerimizin ihtiyacı olan ürün ve sistemlerin çalışma alanlarında doğru kullanılabilmesi için on binlerce kullanıcıya eğitimler düzenledi. Yıllarca farklı sektörlere ve iş kollarına özel düzenlenen ‘Yüksekte Güvenli Çalışma ve Kurtarma Eğitimleri’ 2006 yılında kurulan Kaya Training çatısı altında toplandı. Bugün Kaya Training, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde büyüklük, kapsam ve kapasite olarak Avrupa’nın en büyük yüksekte çalışma simülasyon merkezlerinden birine sahip olup, her yıl on binlerce kursiyere eğitim vermeye devam ediyor. Kaya Safety ve Kaya Training’in 13 yıla varan sektörel deneyimlerini kurulmasını sağladı. İş sağlığı ve güvenliği alanında güvenli yönetim metotları ve stratejileri geliştirerek; sistemin ölçülebilir, denetlenebilir ve izlenebilir olmasını sağlayarak ülkemizde ve hizmet verdiği birçok ülkede iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesine katkı sağlamaktadır. Kaya Training birçok endüstrinin simüle edilebildiği 1. sınıf fiziksel eğitim olanakları sunan altyapısıyla, sağlık, güvenlik ve kurtarmaya yönelik önlemlerin alınması ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması amacı ile İSG eğitim, danışmanlık, denetim ve gözetim faaliyetlerinde lider olma özelliğini uzun süredir korumaktadır.

Uluslararası İstanbul Hırdavat ve İş Güvenliği Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız veya lansmanını yapacağınız yeni ürününüz bulunuyor mu?

İş sağlığı ve güvenliği sektörünün bir kolu olan yüksekte çalışma alanında Türkiye’nin ilk ve tek tasarım merkezimiz ile tasarımını yaparak piyasaya sürdüğümüz mevcut ve yeni ürünlerimiz ile katılım sağlayacağız. Diğer bir iş birimimiz olan Kaya Ropes’un ürettiği halatları da sergileyeceğiz.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşleriniz nelerdir? Firmanız ve sektörünüz açısından fuarı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnsan yaşamını odağımıza alarak yaptığımız çalışmalar; iş hayatında insan yaşamını korumaya yönelik ürünler tasarlamak, bu ürünlerin üretimini yapmak, eğitim ve danışmanlık hizmetlerimizle tüm çalışanları güvenli çalışma konusunda bilinçlendirmektir. Bu misyon doğrultusunda üretimini yaptığımız yüksekte çalışma ekipmanlarını telekom, inşaat, enerji, savunma sanayi, aramakurtarma, itfaiye sektörlerinin kullanımına sunmaktayız. İş sağlığı ve güvenliği sektörünün Türkiye’de ki öncü fuarlarından Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’na katılma sebebimiz, mevcut bayilerle iş birliğinin geliştirilmesi, yeni müşteriler edinilerek bayilik ağının güçlenmesi, farklı ülkelerden gelecek ziyaretçilerle birlikte portföyün genişlemesi ve geliştirilmesi, yeni ürünlerin tanıtılmasıdır.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yapılan çalışmalar sonucu, insan faktörü nedeniyle herhangi bir kazanın yaşanmayacağı veya düşüşün tamamen ortadan kaldırılabileceği anlamına gelmemektedir. Vermiş olduğumuz hizmet ve ürettiğimiz ürünler ile düşüş ve düşüş sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların en aza indirilmesini sağlamaktayız. Bizim hizmetlerimize ve kalitemize güvenerek rakip firmalar arasından tercihini bizden yana kullanan, bizleri kurulduğumuz günden bu yana yalnız bırakmayan iş ortaklarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Bu başarı hikâyesinin yazılmasında emeği geçen, geçmişte çalışmış ve halen çalışmakta olan tüm ekip arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.