Uncategorized

YENİ FRANCHISE SİSTEMLERİNİN VOLTRAN GÜCÜYÜZ

Plusone Corporate Development Kurucu Ortakları Naci Murat Servi ve Melih Küçükyıldız ile Eylül sayımızda Plusone Corporate Development’ın verdiği hizmetleri, franchise sistemlerindeki süreçleri ve franchise danışmanlık hizmetini konuştuk.

Plusone Corporate Development olarak bünyeniz dahilinde verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

Plusone Corporate Development Center 2012 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin entegre danışmanlık hizmeti sunan en önemli markalarından biriyiz. Franchise danışmanlığı, marka yönetimi, kurumsallaşma, kurumsal eğitimler insan kaynakları, geleneksel ve dijital pazarlama alanlarında Türkiye genelinde entegre danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Birçok firma, yönetim danışmanına ihtiyaç duymadığını iddia etse de aslında bu anlayış ‘ben yeterli bilgi ve tecrübeye sahibim’ anlayışında yatmaktadır. Danışmanlık sadece bilgi işi değildir. Aksiyon ve kurumsal davranış sürecidir. Sadece başarı için salt bilginin yeterli olmadığını söyleyebiliriz. Bu anlamda sadece uygulanabilir bilgi, ekonomik değer taşımaktadır. İşte aslında yönetim danışmanlığının temelinde de bu yatmaktadır. Danışmanlarımız size, ölçülebilir sonuçlar ve danışmanlık konularında ekonomik değer yaratırlar.

Franchise danışmanlık hizmetiniz hakkında okuyucularımızı bilgilendir misiniz, sunduğunuz avantajlar ve dikkat ettiğiniz noktalar nelerdir?

Size yol gösterebilir, gerekli fizibilite ve adlandırmayı yapabilir, tescilli veya güncellenen ticari markalar alabilir, kullanım kılavuzlarını hazırlamada yardımcı olabilir, mimari tasarım ve konsept geliştirme konusunda yardımcı olabilir ve işinizi yürütmeye konsantre olabilmeniz için diğer tüm ön koşulları tamamlayabiliriz. Franchise satmaya hazır olduğunuzda, uzman satış, pazarlama ve teknoloji uzmanlarımız başarılı bir bayilik sahibi olmak için gereken tüm destek hizmetlerini sağlayabilir. Marka, kültür ve işletme modellerine dayalı olarak, franchise stratejisi yapılandırmasına yardımcı oluruz.

Yeni dönem franchise sistemlerindeki süreç nasıl ilerlemekte, sizler bu aşamalarda neler yapmaktasınız?

Yaptığımız işi, yeni franchise sistemlerinin voltran gücüyüz diyerek, tanımlayabiliriz. Ülkemizde maalesef birçok franchise veren, bu sistemi “tabela satışı” gibi algılamaktadır. Bu da başarısızlık için başlangıç noktasında, sonucun ne olacağını bizlere aslında göstermektedir. Süreci yeni dönemde sürdürülebilir kârlılık temelinde, sistem satışı olarak nitelendirebiliriz. Biz Plusone olarak, sürdürülebilir kârlılık için tüm finansal ve organizasyonel süreçleri sizin adınıza oluşturuyor ve süreçte bunun takibini yapıyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

İşletmenizi franchise etmeyi düşünüyorsanız, franchise veren olma sürecinin, genellikle uzun bir süreç olduğunu ve önemli bir maliyet gerektirdiğini bilmeniz gerekmektedir. Yalnızca franchise satmaya karar vermeniz, alıcı bulacağınız anlamına gelmez. İşletmenizin franchise verilmesi, hızlı büyümenin kanıtlanmış bir yoludur ancak franchise veren olmak, özellikle bu zorlu ekonomide, başarıya giden otomatik bir bilet değildir. Bir franchise veren olmak, bir işletme sahibi olarak, alışık olduğunuzdan farklı bir dizi yönetim faaliyetinde bulunmanız ve yatırımcıları, franchise sisteminize yatırım yapmaya ikna eden bir satış gücünüzün olması gerekir.