Öne Çıkanlar

BİN YILLIK TARİHİ İLE DÜNYACA BİLİNEN BİR İTALYAN GELENEĞİ: PİZZA

Bugün pizza dünyaca ünlü bir fast food klasiği olan bilinse de, bu her zaman böyle değildi. Bazı insanların düşündüğünün aksine, pizza neredeyse bin yıllık geçmişe sahip bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Bazı tarihi araştırmalara göre pizzanın tarihi Neolitik dönemde başlarken, pizzanın dünya çapında sevilen bir lezzet haline gelmesi ise 1889 yılına dayanıyor.

Neolitik dönemde taş ve ateş birleşimiyle taşın üzerinde yemek yapmayı keşfeden insanlar o dönem pizzayı da keşfetmişlerdir. Bir diğer araştırmalara göre ise Fransız ve İtalyan arkeologlar, 7 bin yıl öncesine dayanan ve bazılarına göre mayalı ekmek olan ekmeklerin belirgin izlerini bulmuşlardır. Tarımla uğraşan insanlar, mısır irmiğini kızarmış ve öğütülmüş tahıllarla, taş üzerinde pişirmişlerdir. Bu sayede, mayayı keşfeden eski Mısırlılar pizzanın tarihini başlatmış olmuşlardır. Pizza günümüzdeki şeklini almadan önce Mısırlıların yanı sıra; Babilliler, İsrailliler ve antik Orta Doğu toplulukları tarafından mayasız yassı ekmek olarak tüketiliyordu. Hatta Romalıların pişirdikleri bu ekmeklerin üstüne çeşitli yağ ve baharatlar ekleyerek tükettikleri söylenir. Latincede ezmek ve öğütmek anlamına gelen pinsere fiilinden türeyen pizza, aslında mozzarella peyniri ve domatesin birlikteliğiyle yoksul İtalyan halkının vazgeçilmez lezzeti olarak yüzyıllarca tüketildi. Pizzanın dünya çapında üne kavuşması 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın; mozzarella peyniri, domates ve fesleğenli pizzayı tatmasıyla birlikte başlıyor. Bu tarihe kadar sadece yoksul halk tarafından tüketilen pizza, Kraliçe Margherita’nın kendisine sunulan pizzayı beğenip aşçı Esposito’ya teşekkür mektubu göndermesinden sonra zengin halkın sofrasını da süslüyor.

19. yüzyılın sonunda yeni dünya Amerika’ya göç eden İtalyanlar, yerleştikleri bu ülkede kendi yemek kültürlerini ve dolayısıyla pizzayı götürdü. Amerikalıların yaptığı küçük değişikliklerle birlikte, pizza dünya mutfağına dahil oldu. Türkiye pizza ile tanıştı Takvimler 1980’lerin sonunu gösterdiğinde yabancı menşeili bir pizza dükkanı 1989 yılında Türkiye’nin büyük şehirlerinde pizzacı dükkanı açtı ve böylelikle ülkemiz pizza ile tanışmış oldu. Lakin bu ilk tanışmada pizza Türklerden beklenen ilgiyi görmedi. Bu durumun sonucunda tüm pizza dükkanları kapandı ve Türkiye’de pizza macerasına küçük bir mola verildi. Takvimler 1991 yılını gösterdiğinde ise tüm dünyayı etkisi altına alan Ninja Kaplumbağalar çizgi filmi pizzanın ülkemize tekrar gelişinin en büyük nedenlerinden biri oldu. Ana karakterler tarafından hemen hemen her bölümde tüketilen pizza Türkiye’de umulmadık bir çıkış yaptı ve 1989 yılında Türkiye pazarına girip başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerinden sonra aynı firma tekrar atak yaparak kapanan pizza dükkanlarını yeniden faaliyete aldı. Daha önce pizzayla yıldızı barışmayan Türk mutfağı, Ninja Kaplumbağalar’ın etkisiyle bu kez pizzayı çok sevdi ve Türkiye’nin farklı lokasyonlarında pizzacılar açılmaya başladı.