Perakende

BAŞARILI OLMAK İÇİN HİZMETLERİMİZDE EN İYİSİNİ YAPTIK

Kurulduğu günden bu yana sürekli olarak inovasyon halinde olan ve gelişen teknoloji doğrultusunda ürünlerini yenileyen Bargello; cadde üstü mağaza, AVM mağaza ve kiosk konsept satış noktaları kurma konusunda uzmanlaşmış bir ekiple büyümeye devam ediyor. Bargello Perfume Satış ve Pazarlama Direktörü Taha Can ile Eylül sayımızda keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

70 yılı aşkın sektörel tecrübenizle mağazalaşmanızı sürdürürken Bargello olarak hangi hususları göz önünde bulunduruyorsunuz, büyüme stratejinizde kriterleriniz nedir?

Kuruluşumuzdan bugüne yolumuza hep büyüyerek ve gelişerek devam ettik. Bu yolda vazgeçmediğimiz özelliklerimizden biri de sürekli inovasyon ve gelişen teknolojiyi takip etmek oldu. Hızlı değişen bu dünyada büyümek ve gelişebilmek için en önemli unsurlardan birinin zamanı takip etmek ve uyum sağlamak olduğunu düşünüyoruz. Yurt içi ve yurt dışında mağazalaşma çalışmalarına hızla devam eden markamız, perakende kanalındaki geniş tecrübesi ile cadde üstü mağaza, AVM mağaza ve kiosk konsept satış noktaları kurma konusunda uzmanlaşmış bir ekiple büyümeye devam etmektedir.

Herkesin kendine özgü ve güçlü karakterini ortaya koyan kokular vardır, bu bağlamda doğru kokuyu seçerken nelere dikkat edilmeli, Bargello olarak kaç koku çeşidiyle tüketicilerin bu seçiminde etkin rol oynuyorsunuz?

Müşterilerimizin imajı tarzı, mevsim koşulları, yaş farklılıkları ve kullanım amaçlarını göz önünde bulundurarak 300’den fazla çeşit sunuyor ve personelimizi bu koşullara uygun tavsiyelerde bulunabileceği donanıma ulaştırmak için eğitiyoruz. Müşterinin tavsiye beklentilerinde en beğendiği ürünü kendisi ile buluşturmak için sürekli olarak kendimizi geliştiriyoruz. AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımız son kullanıcı odaklı olarak sürekli eğitim ve oryantasyon halinde çalışıyor. Tercihler mevsimlere göre değişiklik gösterebiliyor. Yazın daha meyveli notaların yer aldığı hafif kokular, kışın ise daha yoğun olan baharatlı tercihlerin yapıldığını söyleyebiliriz. Ancak her mevsime ve tercihe uygun kokuları Bargello’da diledikleri zaman bulabilirler.

Fiziki mağaza ve online satış kanallarından müşterileriyle buluşan bir marka olarak iki satış kanalınızdaki tüketici tercihleri ve alışveriş alışkanlıklarını değerlendirir misiniz?

Değişen dünya ve teknoloji ile birlikte tabii ki tüketim ve alışveriş alışkanlıkları da değişti diyebiliriz. Özellikle pandemi dönemi, alışveriş alışkanlıklarımızı online satış platformlarına doğru yönlendirdi. Sektör çerçevesinde değerlendirirsek her iki alışveriş yöntemi arasında dinamiksel farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Online satış kanallarımızda müşteri deneyimlerini yazılı olarak ve puanlı olarak belirtmesi, memnuniyetin yüksekliği alışveriş yapmak isteyen yeni müşteriye hem güven vermekte hem de alışveriş arzusunu tatmin etmekte olduğu için Bargello bu anlamda her gün satış hızını yükseltmekte. Hem fiziki mağazalarda hem de online satışta başarılı olmak için en iyisini yapmak zorunda olduğumuzun bilincindeydik ve bu sebeple başarılı olduğumuzu biliyoruz. Bu bilinçle de çalışmalarımıza devam ediyoruz.