Öne Çıkanlar Perakende

ARYA GSYF, PERAKENDE SEKTÖRÜNE YAPAY ZEKA ÇÖZÜMLERİ SUNAN VİSPERA’YA YATIRIM YAPTI

Türkiye’nin ilk ve tek cinsiyet dengesi odaklı girişim sermayesi yatırım fonu Arya GSYF, perakende sektöründe yapay zeka tabanlı çözümlerle fark yaratan teknoloji firması Vispera’ya stratejik bir yatırım gerçekleştirdiğini duyurdu.

Vispera, Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül liderliğinde, 2014 yılında kurulmuş bir teknoloji firması. Derin bilgi birikimi ve deneyime sahip olan Vispera, perakende sektöründeki müşterilere iş süreçlerini dönüştürme ve müşteri deneyimini optimize etme olanağı sağlayan yapay zeka tabanlı yenilikçi çözümler sunuyor.

Arya GSYF’nin gerçekleştirdiği bu stratejik yatırım, Vispera’nın perakende sektöründe öncü yapay zeka tabanlı teknolojileriyle bir adım öne çıkmasını destekleyecek. FMCG ve perakende şirketlere ölçeklenebilir ve kâr arttırıcı çözümler sunması, Vispera’ya yapılan yatırımın etkileyici noktaları arasında yer alıyor.

Arya GSYF’nin sağladığı 250,000 ABD doları tutarındaki köprü finansmanı ile Vispera’nın değerlemesi 44,8 milyon ABD dolarına ulaştı. 35 ülke pazarında kendini başarıyla kanıtlayan Vispera daha önce Koç Grubu (Koç Holding, Koç GSYF, Inventram), Omurga, CaBo Capital, Esor Capital, Finberg, Keiretsu Capital ve Hayat SA gibi birçok başarılı VC’den de toplamda 13 milyon ABD doları yatırım almıştı.

Arya GSYF’nin Vispera’ya yatırım yapma kararı; tecrübeli ve başarılı kurucuların önderliği, şirketin güçlü ve genişleyen küresel müşteri ağı ve pozitif kârlılık sağlayan iş modeli ile destekleniyor. Vispera’nın ürünleri; işlevsellik, ölçeklenebilirlik ve teknolojik avantajlarıyla rakiplerinden ayrışıyor.

Vispera 35’den fazla ülkeye yüksek teknoloji ihraç ediyor ve Coca Cola, Unilever, Carlsberg, Colgate gibi global lider firmalarla çalışıyor. Vispera’nın FMCG ve perakende şirketlere sunmakta olduğu inovatif görüntü analiz çözümleri, sektörde yenilikçi bir dönüşüm yaratmayı hedefliyor.