Ürün ve Hizmet

TOPSİT, HİZMETLERİNDE KALİTEDEN ÖDÜN VERMEDEN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Topsit A.Ş. Satış ve Operasyon Müdürü Esen Turan ile Haziran sayımızda gerçekleştirdiğimiz söyleşide Turan, Topsit A.Ş.’nin hizmetlerini, distribütörlüğünü yaptıkları ürünlerin özellikleri ve kullanım alanlarını okurlarımız için aktardı.

Topsit A.Ş.’nin hizmetlerinden bahseder misiniz?

Firmamız 1973 yılında özellikle NATO ve TSK inşaatları taahhüdü yapmak üzere kurulmuştur. Yıllar içinde bu konudaki taahhüt işlerinin azalması ile diğer yurt içi ve yurt dışı taahhüt işleri üstlenilmiştir. 1987 yılında bir projede karşılaştığımız bir temel altı su sorununu çözebilmek için tanıştığımız Kanada menşeili Xypex kristal üreterek betonu suya karşı geçirimsiz yapan ürünlerin Türkiye distribütörlüğüne başladık. “Reklamın en iyisi ürünün kendisidir” diyerek yürekten inandığımız bu işe hızla odaklandık ve zaman içinde inşaat işlerini tamamen sonlandırdık. 1995 yılında ise yoğun taleplere rahatlıkla cevap verebilmek için Kanada şirket merkezinden üretim lisansı aldık. 1995’ten bu yana Xypex Lisanslı Üreticisi, Türkiye, Orta Doğu ve Orta Asya distribütörüyüz. Ayrıca 1987’den beri İsviçre malı Proceq Tahribatsız Beton Test Cihazlarının Türkiye distribütörlüğünü yapmaktayız. Konularında en başarılı iki ürünü Türk inşaat piyasasının hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Xypex ürününüz hakkında bilgi verir misiniz, avantajları ve kullanım alanları nelerdir?

Xypex ürünleri üç ana grupta toplanıyor: sürme, katkı ve tamir tıkama. Sürme malzemeler Xypex Concentrate ve Xypex Modified mevcut, bitmiş, eski yapılarda tercih ediliyor. Yoğun olarak tercih edilen ürünümüz katkı tipidir. Katkı Xypex Admix C-1000 ve Admix C-1000 NF olarak adlandırılmaktadır. Beton üretilirken karışıma eklenen katkı ürünler betonun direkt olarak su geçirimsiz vasfına sahip olmasını sağlar. Betonun tüm kapiler boşluklarında kristal üretimini sağlar. Bu vesileyle dolaylı olarak betonun dayanımını da artırır. Ancak bu durum betonun sınıfını değiştirmez. Düşük kaliteli bir betonu iyileştirmek amaçlı kullanılmaz. Bir de çok bilinen, büzülme yapmayan ve çabuk priz alan tamir tıkama ürünümüz olan Xypex Patch’n Plug var. Betonda yerleştirmeye bağlı meydana gelebilecek segregasyon, soğuk derz, peteklenme gibi kusurları tamir etmekte, kılcal çatlakları, tie-rod deliklerini tıkamakta kullanılır. Bu ürünümüz ile ilgili çok üzüldüğümüz bir konu, piyasada bulunan düşük maliyetli ve zayıf malzemelerin kullanımı sonucu ortaya çıkan hataların ve başarısızlıkların Xypex Patch’n Plug ürünümüz ile giderilmeye çalışılmasıdır. Halbuki biz Xypex’in inşaatlarda tüm dünyada olduğu gibi bir sistem olarak yer almasını arzu etmekteyiz. Xypex’in başarısı sadece Xypex ürün sistemine mal edilmelidir diye düşünüyoruz.

2023 yılının ilk yarısını neredeyse geride bıraktık. İlk yarıdaki ciro hacminizi ve projelerinizi değerlendirir misiniz, önümüzdeki dönem öngörüleriniz nelerdir?

Topsit A.Ş. her zaman işten kazandığını işe yatıran şirket prensibi ile çalışmasını hiç bırakmadığından başarısını da sürdürmektedir. Biliyorsunuz son yılların en önemli vurgusu sürdürülebilirlik üzerinedir. Biz şirket prensibi olarak verdiğimiz hizmetlerde kaliteden ödün vermeden çalışmaya devam ediyoruz. Ancak kuruluşundan beri bir aile şirketi olması konusunda son yıllarda yeniden yapılanma ve profesyonelleşme yoluna gittik. 2023 yılında Bodrum Muğla, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul illerinde ağırlıklı olarak rezidans, AVM, iş merkezi, otel, yeraltı otopark projelerinde Xypex ürünleri kullanılmıştır. Gurur duyduğumuz önemli bir konu proje bazında ekip kurarak şantiyelerde işçilik ve/veya süpervizörlük hizmetimizin kalitesine bağlı olarak markamızın ve şirketimizin tercih edilmesidir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ürün seçimi yapılırken sadece fiyat odaklı olmamak ve ürünlerin fonksiyonlarını, hizmet ömürlerini, çevreye duyarlılıklarını da kıyaslamak çok önemlidir. Unutmayın “Kalite ucuz değildir ama her zaman alternatiflerden daha ucuzdur!”.