FinTech Öne Çıkanlar

SEKTÖREL EĞİTİMLERİMİZLE ÜYELERİMİZİN GELİŞMELERİNE KATKI SAĞLIYORUZ

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (TÖDEB) Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bilgetekin Haziran sayımıza konuk oldu. Bilgetekin ile e-ticarete yönelik ödeme çözümlerini, yeni nesil müşteri deneyimlerini ve TÖDEB’in faaliyetlerini konuştuk.

Ödeme sistemlerinin gelişip hizmetlerin arttığı bu dönemde TÖDEB olarak eticarette ödeme sistemlerinin öneminden bahseder misiniz, özellikle e-ticarete yönelik ödeme çözümleri neleridir?

Gerek teknolojik gelişmelerin kaçınılmaz sonucu olarak bireylerin değişen ve dönüşen talepleri gerekse nihai hedef olan nakitsiz toplum amacıyla e-ticaret kısa sürede ülkemizin gözde sektörlerinden biri haline geldi. E-ticaret, sunduğu hız ve kolaylık ile geniş kesimlerce tercih ediliyor. Bununla birlikte, e-ticaret hacminin artmasında en önemli etkenlerden biri de e-ticarette uygulanan ödeme çözümlerinin gelişmişliği. E-ticaret ve ödeme sistemlerini birbirinden ayırmak mümkün olmadığı gibi birbirlerini doğrudan etkileyen iki sektör olduklarının altını çizmek gerekir. Bu noktada Üyelerimizin sunduğu başta POS hizmetleri, ön ödemeli kartlar ile dijital cüzdanlar olmak üzere ödeme hizmetleri ile elektronik para ürünlerinin e-ticarette kullanımının hem kullanıcı hem de işyeri tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Bununla birlikte, birlik olarak finansal okuryazarlığın arttırılması, dolayısıyla da üyelerimizce sunulan hizmetlerin kullanıcı bacağında yaygınlaşması adına çalışmalar planlıyoruz. Ayrıca, üyelerimizin finansal ürün ve hizmetlerinin KOBİ’ler başta olmak üzere üye işyerlerine sağladığı avantajları ön plana çıkararak sektörel tanıtım faaliyetleri yürütüyoruz. Sektördeki mevzuat değişimlerine ve sektörel uygulamalara dair verdiğimiz eğitimlerle de üyelerimizin faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlıyoruz.

Ödeme çözümlerindeki yenilik ve gelişmeler yeni nesil müşteri deneyimlerini de beraberinde getirmekte. Yeni nesil müşteri deneyimleri hakkında bilgi verir misiniz?

Artık sadece bir ürün veya hizmet satın almak değil, aynı zamanda kolay, hızlı ve sorunsuz bir ödeme deneyimi yaşamak çok önem kazandı. Burada birliğimiz üyelerinin sunduğu ödeme ve elektronik para hizmetleri, üye işyerlerine sunduğu operasyonel ve mali avantajlar ile öne çıkarken, kullanıcı bakımından da güvenli, inovatif ve kişiselleştirilmiş ödeme çözümleri deneyimlendiği için tercih ediliyor. Buradaki hedef de müşterilere daha güvenli bir ödeme deneyimi sunarken aynı zamanda mevzuatlara uyum sağlayarak sektörü geliştirmek. Bu yüzden TCMB tarafından yayınlanan düzenlemelerin oldukça önemli olduğu, yeni uygulamaları ve inovasyonu destekleyen nitelikteki yeni mevzuatın sektörümüzün lider konumda yer almasına katkı sağlayacağı inancındayız. Bu noktada da TÖDEB olarak tüm paydaşları bir araya getiren, etkin iletişim ve koordinasyonun kurulmasına hizmet eden yeni mecralara katkı sağlamaya devam ediyor olacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yurt içinde yaşadığımız bu gelişmelere ek olarak, sektörümüzdeki artan potansiyel ve kamunun teşvikleri göz önünde bulundurulduğunda globalleşmenin ivme kazanacağına yönelik beklentilerimiz çok güçlü. Bu anlamda TÖDEB olarak, yurt dışı muadil kuruluşlarla uluslararası etkinliklerde mümkün olduğunca bir araya gelmek hedefimiz. Şu an çok yakın tarihte, FinTek dünyasının uluslararası bağlamda en güçlü ve kapsayıcı organizasyonlarından biri olarak değerlendirilen Money 20/20 için çalışıyoruz. Amsterdam’da 6-8 Haziran 2023 tarihlerinde Ticaret Bakanlığı Milli Katılım desteği ile ilk kez bir Türk Pavilyonu kuracağız. 8 Üye kuruluşumuzla birlikte; diğer fintek şirketleri ve yatırımcılar ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirme fırsatı yakalayacağız.