FinTech

ÜYE İŞYERLERİMİZ, ÖDEME DENEYİMİNİ GÜVENLE SUNARAK CİROLARINI ARTIRIYOR

Craftgate-Key Account Sales Manager Gülşah Dalkılıç’ı ağırladığımız Mayıs sayımızda Dalkılıç, Craftgate üye işyerlerinin müşterilerine sundukları akıcı ve sorunsuz ödeme deneyiminin altyapısını anlatarak bu sayede cirolarını artırdıklarını vurguladı.

Üye iş yerlerinin finansal olarak özgürleşmesini mümkün kılan bir teknolojiye sahip olan Craftgate’in sunduğu ödeme güvenliği altyapısının özellikleri nedir?

Sizin de altını çizdiğiniz üzere, online ödeme alan işletmelerin Craftgate ile finansal özgürlüğün kapılarını aralamalarını sağlıyoruz. Üye işyerlerimiz, Craftgate ile tek noktadan tüm online ödeme süreçlerini yönetebilirken; ayrıca, yurt içi ve yurt dışındaki banka ve ödeme kuruluşlarına hazır entegrasyonunu, kart saklama, kapalı devre cüzdan, fraud yönetimi özelliklerinin de içinde olduğu 21 farklı katma değerli özelliğimizden de yararlanabiliyorlar. Craftage’in bir diğer avantajı ise işletmelerin online ödeme giderlerini azaltma noktasında ortaya çıkıyor. Üye işyerlerimiz, ödemelerini en avantajlı şekilde yönlendirecek “routing” mekanizmalarından ve katma değerli servislerimizden yararlanabiliyor. Ayrıca, üye işyerlerimizin ödeme başarı oranları ile ilgili olarak anlık bilgi alabilmelerini sağlayarak onlara, genel ödeme başarı ortalamasının altında olan sanal POS’ları varsa hızlıca aksiyon alabilme imkanı tanıyoruz. Tabii bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise ödeme güvenliği. Üye işyerlerimiz müşterilerine akıcı ödeme deneyimini sunarken, Craftgate sayesinde online ödeme adımlarının güvenliği konusunda herhangi bir endişe yaşamıyorlar. Ürünümüzü geliştirirken, ödeme alanında tecrübe ve bilgi birikimimiz doğrultusunda işletmeler için en iyi ödeme pratiklerini bir araya getirdik. Bir ödeme altyapısı söz konusu olduğunda, güvenlik süreçlerinin en üst seviyede olması online ödeme alan tüm işletmeler bakımından büyük hassasiyet taşıyor. Bu kapsamda, tüm ürün teknolojimizi ödeme güvenliği gerekliliklerini en üst düzeyde karşılayacak şekilde tasarladık. Uluslararası standartlara uygun olarak PCIDSS-1 sertifikamız bulunuyor Bunun yanı sıra, kart saklama süreçleri bakımından sahip olunması gereken en önemli uluslararası standart olan PCI-DSS-1 sertifikamız bulunuyor. Düzenli aralıklarla, üst düzey denetim firmaları tarafından denetimlerden geçerek, sertifika gerekliliklerini her daim güncel tutuyoruz.

Sahtecilik ödeme konusunda geliştirdiğiniz Craftgate Fraud Yönetimi ile üye iş yerlerine sağladığınız avantajlar nedir, hangi ihtiyaçlara göre geliştirilebilir ve kişiselleştirilebilir bir sistem kurguladınız?

Tahmin edersiniz ki her işletmenin şüpheli işlem yönetimindeki ihtiyaçları ve öncelikleri değişkenlik gösteriyor. Bu o kadar hassas bir konu ki işletmeler, kendi dinamiklerine uygun bir fraud çözümü kullanmadıkları zaman riskli olmayan işlemlerin engellenmesinden kaynaklanan ciro kayıpları yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, üye işyerlerimiz için genel geçer bir fraud yönetimi yerine, ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş bir şüpheli işlem yönetimi sağlıyoruz. Sağladığımız esnek kural yönetimi sayesinde hangi işlemlerinin şüpheli işlem sayılacağını, hangi işlemlerin engelleneceğini üye işyerlerimiz kendileri belirleyebiliyorlar. Belirledikleri bu kurallara takılan işlemleri listeleyebiliyor ve inceleme yaparak ilgili işlemi iptal edebiliyorlar. Böylelikle, fraud yönetimi söz konusu olduğuna alınacak aksiyonları işletme ihtiyaçlarına en uygun şekilde planlayabiliyorlar.