AVM Öne Çıkanlar

DOĞU’NUN EN BÜYÜK AVM’Sİ OLARAK BÖLGEMİZE HİZMET VERİYORUZ

Bulunduğu lokasyona büyük bir avantaj sağlayan ve istihdam sunan MNG Erzurum AVM, şehrin sosyal hayatını canlandıracak ve yurt dışından gelen konuklarına bölgeyi temsil edecek yüzlerce organizasyona imza attı ve ilerleyen dönemde de bu çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. MNG Yönetim Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Dr. Aydoğan Süer ile Mayıs sayımızda bir araya geldik.

Aydoğan Bey, siz perakende ve alışveriş merkezleri alanında çok saygı duyulan ve sevilen bir lidersiniz. Yönetim anlayışı açısından neler söylemek istersiniz?

Koşullar değiştiğinde liderlik de değişir. Gerçekten de şartlar hiç olmadığı kadar hızlı değişti. Sayısız unsuru aynı anda yönetmemiz gereken bir ortamda çalışıyoruz. Bu sadece bizim ülkemiz için değil diğer ülkeler için de aynı. Günümüzde son derece sıra dışı koşullar hakim. Misal birkaç yıl pandemi ortamında alışveriş merkezleri kapalı kaldı. Bu, pek çok işletme için önemli bir sınav oluşturdu. Yapılar güçlü olduğu için baş edebildik. Son aylarda ülkemiz yıkıcı depremlerin acısını yaşadı. Elbette ki pek çok kişi, temel ihtiyaçlarından fedakarlık ederek yani tüketimi kısarak deprem bölgelerine yardım gönderdi. Bu yardımlar elbette ki devam etmeli. Burada vurgulamak istediğim konu, böylesi büyük olayların ekonomi üzerinde oluşturduğu yükü tüm şirketler hissediyor. Ayrıca hareketli bir coğrafyada yer almanın etkilerini de hesaba katmamız gerekiyor. Siyasi gelişmelere göre ya da savaş, afet gibi kendi koşullarına göre bir yıl en çok turist aldığımız yabancı ülke, ertesi yıl ülkemize hiç gelmemeyi seçebiliyor. Dolayısıyla gelirin oynak olduğu bir ortamda pek çok değişken ile baş etmek durumundayız. Bu elbette ki yöneticilerin daha tedbirli ve zeki olmasını gerektiriyor. Ülkemizin önemli bir seçime hazırlandığı da düşünülürse; böyle hareketli zamanlarda ancak Türk halkını ve müşteri profilini iyi tanıyanlar, kiracıları ile güçlü bir iletişim kuranlar, dürüst, ahlaklı liderler ve ekipler ayakta kalmaya devam edebilir diye düşünüyorum.

MNG Erzurum AVM’nin bulunduğu lokasyona sağladığı avantajlar ve katkılar nelerdir?

MNG Erzurum Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 5 yılı aşkın süredir Doğu’nun en büyük AVM’si olarak şehrimize ve bölgemize hizmet veriyor. Bu zamana kadar şehrin sosyal hayatını canlandıracak bir prestij merkezi olarak ve yurt dışından gelen konuklarımıza da bölgeyi en güzel şekilde temsil ederek, yüzlerce etkinlik ve organizasyona imza attık. En çok ses getiren projemiz olan Doğu Anadolu Alışveriş Festivali, milyonlara varan ziyaretçi sayısı ile bizi ülkedeki en önemli AVM’ler arasına taşıdı.

DAF’ı ilk kez yapmadan önce, Tahran’a gittiğinizde billboard’larda MNG Erzurum’un reklamına rastlayabilirdiniz. Amacımız, Türkiye’deki farklı şehirlere gitmek isteyen yabancıların bile Erzurum üzerinden geçip şehirde zaman geçirmelerini sağlamaktı. Bunu da organize etmeyi başardık. Bu sayede yurt içinden ve dışından milyonlarca kişi, alışveriş merkezimizi ve şehrimizi ziyaret etti. Alışveriş yaptılar ve memnun kalarak ülkelerindeki dostlarına anlattılar. Sosyal medya hesaplarında bizden söz ettiler. Bunlar elbette ki organizasyon anlamında önemli başarılar.

İçinde bulunduğumuz zamanda kentler farklı ülkelerden ilgi görmek, ticari, kültürel ve turizm potansiyellerini genişletmek adına pek çok tanıtımlar yapıyorlar. Erzurum’da devlet erkanı bu anlamda çok bilinçli. Başta Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen olmak üzere bölgeyi iyi tanıyan, şehrin avantajlarını bilen ve uluslararası platformda nasıl tanıtılacağı konusunda geçmişten bugüne büyük deneyim ve vizyon sahibi isimler ile bir araya gelerek, şehre katkı sunacak önemli etkinlikler planladık. Yerel esnaftan, taksiciye kadar kapsayıcı sonuçlar hedefl edik ve Doğu Anadolu Bölgesi Alışveriş Festivali gibi çarpıcı etkinlikler ile arzu ettiğimiz ilgiyi görmeyi başardık. Bu hem bizim hem de bize destek olan yöneticilerin bir arada, hep birlikte inşa ettiği bir başarıdır.

MNG Erzurum AVM’nin sektöre katkıları nelerdir?

Bu anlattığımız büyüklükteki işleri bir alışveriş merkezinin yapabilmiş olması, bizden önce hayal edilebilecek bir durum değildi. Kentteki diğer kurum ve yerel esnaf ile bir araya gelerek beraber büyük bir etkinlik yapmak, gerçekten zor bir iş. Biz hem hayal ettik hem hayata geçirdik. Yaklaşım olarak kiracılarının mutluluğuna, kârlılığına büyük önem veren bir yönetim tarzı sergiliyoruz. Bu da bazı alışveriş merkezleri tarafından örnek alınıyor. Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyoruz. Bu vasfımız, sektöre örnek olmanın yanı sıra içinde bulunduğumuz kente de önemli katkılar sunuyor. Benim kişisel görüşüme göre, hayatta bir işi başaran ve güzel yapan herkes, başkalarına ilham veriyor. Dolayısıyla yaptığınız işte başarılı olabiliyorsanız, bu başlı başına bir katkıdır.