FinTech

OCTET PORTAL İLE RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYORUZ

Octet Türkiye adına Genel Müdürü Derya Ekemen Fidan ile Nisan sayımızda yaptığımız röportajda, Octet Türkiye’nin 2023’ün ikinci yarısında alıcıların NFC ile ödeme yapmasına olanak sağlayan sistemlerinin hazır olacağını ve müşterilerinin kullanımına sunacağını açıklayan Fidan, süreç içinde dijitalleşebilecek tüm tahsilat ve ödeme yöntemlerini Octet Portal ürünleri arasına katacaklarını da belirtti.

Okuyucularımız için hizmetlerinizden ve sektördeki konumuzdan bahseder misiniz?

Octet Türkiye şirketlerin nakit akış döngülerini kolaylaştırmak için tahsilat ve ödemelerini daha verimli yönetebilmelerine olanak sağlayan ürün ve servisler geliştiren bir fintech şirketi. Türkiye’de şirketler arası çevrimiçi bir tedarik zinciri ödeme portalı sunarken aynı zamanda çoklu banka platformunda güvenli işletme sermayesi yönetimi ve tedarik zinciri finansmanı yönetim hizmeti veriyoruz. Bu noktada teknolojik altyapımız kadar finans alanındaki bilgi birikimimiz de ticaretin tüm tarafl arına fayda sağlayan ürün ve hizmetler sunabilmemizin en önemli etkeni. Octet Portal ile ticari işlemler hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabiliyor.

Çevrimiçi tedarik zinciri ödeme ve tahsilat portalı sunan Octet kullanıcılarına geliştirdiği teknoloji ile ne gibi avantajlar sunuyor?

En son tedarik zinciri yönetiminde önemli bir yere sahip olan tedarikçinin nakit akışını güçlendiren Tedarikçi Finansmanı Platformumuzu hayata geçirdik. Tedarikçi Finansmanı Platformumuz ile alıcı şirketler kendi ödeme taahhütlerine istinaden, tedarikçilerinin finansal verilerine veya teminat vermelerine gerek kalmadan nakde kolayca ve hızlı şekilde erişimini sağlıyor. Alıcının tedarikçisini desteklemesinde gerekli tüm teknolojik altyapıyı tek bir platformda sunuyoruz. Alıcının, kendi ERP’sinde vadesi ve ödenebilir tutarı kesinleşmiş faturalarını Octet Türkiye platformuna aktarmasıyla faturalar tedarikçi tarafından görüntülenebiliyor.

Octet Portal aracılığıyla sunduğumuz güvenilir tahsilat ve ödeme ürünleri ile hem alıcılar hem de satıcılar için tüm riskleri ortadan kaldırıyoruz. Octet Türkiye olarak müşterilerimizin güvenilir ve hızlı tahsilat yapmaları için Kredi Kartı ile Tahsilat, 7/24 İnternet Bankacılığı Tahsilatı, İhracat Tahsilatı ve Çoklu Bankalı-DBS Sistemi ürünlerini sunuyoruz. Böylece güvenilir tahsilat ürünlerimizden Kredi Kartı ile Tahsilatta Octet POS’u kullanan müşterilerimiz bankalar ile anlaşma yapmadan, tüm kredi kartları ile taksitle satış yapabilirken alıcıları da çeşitli kartlarla ödemelerini tek bir kanaldan kolayca diledikleri taksit seçeneğini tercih ederek gerçekleştirebiliyor.

Şirketler, kredi kartı ile tahsilatlarını Octet Portal aracılığı ile yönettiklerinde alacaklarını ertesi gün tahsil ederek likidite ihtiyacını karşılayıp yeni hammadde alımı için peşin ödeme avantajlarından yararlanırken, ödemelerinde ise Sanal POS aracılığıyla 12 aya kadar taksitlendirme planlarıyla maliyetini sabitleyebiliyor. Verilen bu hizmet ile alıcı ve satıcı arasındaki tüm nakit akışı belirsizliklerini ortadan kaldırıyoruz.

Ödeme sistemlerinizde önümüzdeki dönemlerde yeni projeler hayata geçirmeyi düşünüyor musunuz?

Bu yılın ikinci yarısında açık bankacılık ürünlerimizle müşterilerimizin işletme sermayelerini dijital ortamda yönetmeleri için bir adım daha atacağız. Böylelikle, mevcut ve potansiyel müşterilerimiz hem hesap görüntüleme hem de ödeme emri başlatma işlemlerini Octet Portal üzerinde kolaylıkla gerçekleştirebilecekler.

Yine bu yılın ikinci yarısında alıcıların NFC ile ödeme yapmasına olanak sağlayan geliştirimimiz de hazır olacak ve müşterilerimizin kullanımına sunulacaktır. Süreç içinde dijitalleşebilecek tüm tahsilat ve ödeme yöntemlerini Octet Portal ürünleri arasına katacağız.