FinTech

FİNANSAL HİZMETLERİN ÇEŞİTLİLİĞİ VE ÜRÜN KALİTESİ EKOSİSTEMİ GELİŞTİRİYOR

“Tek noktadan, finansal özgürlük” mottosuyla üye iş yerlerinin kendileri adına en avantajlı sanal POS üzerinden ödemelerinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan Craftgate, sunduğu hizmetle üye işyerlerine her zaman daha fazlasını kazandırıyor. Craftgate Kurucu Ortak & COO’su Murathan Özcan ile Nisan sayımızda bir araya gelerek sanal POS entegrasyonu ve yönetiminde sağladıkları avantajları konuştuk.

Online ödeme alan işletmelerin ödeme süreçlerinde ne gibi ihtiyaçları oluyor? Sanal POS entegrasyonu ve yönetimi kapsamında sağladığınız avantajlar neler?

Ödeme geçidi Craftgate, online ödeme alan işletmelerin tüm banka sanal POS’larını, yurt içi ve yurt dışındaki farklı ödeme yöntemlerini sistemlerine entegre etmelerini sağlayan bir ödeme altyapısı. “Tek noktadan, finansal özgürlük” mottosu da tam olarak buradan geliyor. Craftgate’in temel çalışma prensibi ise üye işyerlerimizin ödemelerinin onlar için en avantajlı sanal POS üzerinden ve ne olursa olsun başarılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.

Şöyle anlatalım; üye işyerlerimizin müşterileri online ödeme sürecinde “öde” butonuna bastığında yönlendirme mekanizmalarımız devreye giriyor. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var: İlki, ödemenin üye işyerimiz için en avantajlı yerden geçmesi. Böylece ödeme komisyonları bakımından giderlerini ciddi ölçüde azaltabiliyorlar. Diğeri ise ödeme işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi. Böylelikle üye işyerlerimiz, kesintisiz ödeme alıyor ve ciro kaybı yaşamıyorlar.

Sanal POS’ların e-ticaretteki önemi nedir, özellikle farklı para birimi ile ödeme yapan kullanıcılar için ne gibi kullanım kolaylıkları sağlamakta?

Günümüzde, en çok odaklanan konuların başında kullanıcı deneyimi geliyor. Bu deneyimi belirleyen parametreler arasında en fazla uzmanlık gerektiren süreçlerden biri ise ödeme adımı.

Üye işyerlerimizin müşterilerine akıcı bir ödeme deneyimi sunmasını 21 farklı çözümümüz ile mümkün kılıyoruz. Örneğin, üye işyerlerimizin anlaşmalı oldukları sanal POS ve ödeme kuruluşlarının çalışma durumlarını anlık olarak izliyoruz. Autopilot özelliğimiz, herhangi bir banka veya ödeme kuruluşunda kesinti yaşandığında, onu devre dışı bırakıyor ve ödemelerin avantajlı olan bir diğer yerden geçmesini sağlıyor. Böylece üye işyerlerimiz, müşterilerine kesintisiz bir ödeme deneyimi sunabiliyor.

Yurt dışı süreçlerinde de oldukça önemli bir rol oynuyoruz. E-ticaret operasyonlarını yurt dışına taşımayı planlayan bir işletmenin hedef pazarındaki en iyi ödeme oyuncularıyla çalışması elini güçlendiriyor. Stripe, Klarna, Payoneer, PayPal, AliPay, Afterpay, Clearpay ve Braintree gibi ödeme kabul oranı yüksek, yerel ödeme şampiyonlarına hazır entegrasyonlarımız sayesinde üye işyerlerimiz yurt dışı ödemelerinde de rekabet avantajı elde ediyor. Ayrıca, Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Brezilya Reali, Arjantin Pesosu ve Çin Yuanı olmak üzere 7 farklı para biriminde ödeme alabiliyorlar.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Craftgate, üye işyerlerimizin finansal olarak özgürleşmesini mümkün kılan bir teknolojiye sahip. Ödeme alanında uzman ve deneyimli bir ekibiz ve mart ayı itibarıyla ekibimiz 30 kişiye ulaştı. Üye işyerlerimizin “aldığımız en iyi destek hizmeti” diye tarif ederek bizi gururlandırdığı bir destek hizmetimiz var. Böylece ihtiyaç anında ürünü geliştiren mühendislerimizden destek alabiliyorlar. Özetle, üye işyerlerimizin geri bildirimlerinde sıklıkla vurguladığı gibi, Craftgate’e ödediklerinden çok daha fazlasını onlara kazandırıyoruz.