Haber

CEVİZ, TEMEL BİTKİSEL BAZLI OMEGA-3’ÜN ÖNEMLİ KAYNAKLARINDAN BİRİ

California Walnut Commission (California Ceviz Komisyonu), omega-3 alfa-linoleik asitin (ALA) sağlığa faydaları konusunda farkındalığı artırırken, cevizin çok yönlülüğünün beslenme düzeninde omega-3 alımını artırmaya yardımcı olabileceğine dikkat çekiyor. Araştırmaların kalp sağlığı, beyin sağlığı ve sağlıklı yaşlanmada rol oynayabileceğini gösterdiği bitki bazlı omega-3 ALA (2,5 g/oz) için mükemmel bir kaynak sağlayan tek ağaç yemişi cevizdir. Advances in Nutrition’da yayınlanan 2022 tarihli bir çalışma, omega-3 ALA ve kardiyovasküler sonuçlarla ilgili biriken kanıtlar göz önüne alındığında, ALA içeriği yüksek besin kaynaklarının kalp için sağlıklı beslenme düzenine dahil edilmesi gerektiğini ortaya koydu.

Araştırmalar cevizin sağlık açısından sağladığı pek çok faydayı pekiştirmeye devam ediyor. Ceviz, aynı zamanda ister hareket halindeyken atıştırmalık olarak ister bir öğünün parçası olarak günlük beslenme düzenine dahil edilmesi kolay bir besindir. Tek başına lezzetli olmasının yanı sıra salatalara, yoğurda ya da unlu mamullere harika bir doku katar. Humus, muhammara, pesto yahut ceviz ezmesi gibi içeriği zengin ve doyurucu ezmelerin temel bir bileşeni olabilir. Pek çok tüketici, cevizin aynı zamanda ana yemekler için bitki bazlı bir bileşen de olabileceğinin farkında değil. Baklagiller ya da mantarlarla harmanlanan ince kıyılmış ya da öğütülmüş ceviz, dünyanın dört bir yanında köftelerden Ceviz Kaplı Peynir Topları’na ve Kızarmış Cevizli Humusa kadar çok çeşitli yemeklerde kırmızı ya da beyaz ete bitki bazlı bir alternatif olarak kullanılabilir. Ete alternatif olan öğütülmüş ceviz, dondurularak saklanabilir ve tavsiye edilen omega-3 alımını karşılamanın basit bir yolunu sunan kolay, önceden hazırlanmış yemeklerde kullanılabilir.

California Walnut Commission CEO’su Robert Verloop, “Omega-3’ün gücünü kutlamak için, cevizin inanılmaz derecede işlevsel ve çok yönlü bir besin kaynağı olduğunu ve omega-3 tüketimini her yaştan insan için lezzetli ve kolay hale getirdiğini vurgulamak amacıyla bir ay sürecek olan dördüncü yıllık küresel kampanyamızı 3 Mart’ta başlattık. Ceviz, zengin bir omega-3 kaynağı sağlayan tek kuruyemiş ve az sayıdaki gıdadan biridir. İnsanlara günlük atıştırmalıklarında ve yemeklerinde cevizin tadını çıkararak omega-3’ün sağlığa faydalarından yararlanmaları için ilham vermek istiyoruz. Bir de evde cevizlerinizi taze tutmak için buzdolabında ya da dondurucuda saklamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.” dedi.

California Walnuts’ın dünyanın dört bir yanındaki insanlara cevizin hayatlarına kattığı lezzet, doku ve besinsel faydaların tadını çıkarmaları için ilham vermeyi amaçlayan Power of 3 (3’ün Gücü) kampanyası; tarifler, videolar, sosyal medya içerikleri, dijital reklamlar, mağaza içi promosyonlar ve daha fazlasını içeriyor.