AVM

İDDİASI OLAN İŞLER BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Nuit Reklam Ajansı Başkanı Tuba Kılıç Almalı’yı ağırladığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Özel Sayımızda uluslararası başarılara imza atan girişimci bir kadın olarak başarısının sırrını konuştuğumuz Almalı, ayrıca kadınlar için hayata geçirdikleri projeleri de okurlarımız için aktardı.

Uluslararası başarılara imza atmış girişimci bir kadın olarak başarılarınızın ilham kaynağı nedir?

En güçlü ilham kaynağım hayatın ta kendisi. Başarıya giden yolculuğumdaki en temel unsurlar ise hayatı sevmekle birlikte yaptığım işi kapital odağı ile değil, yürekten yapma hali olduğunu söyleyebilirim. Tabii bir de iddiası olan işler beni heyecanlandırıyor. Buradan kuvvetle de iddiası olan işlerin içinde olmayı seçiyorum. Bunların üzerine vizyoner bir bakış açısı ile iyiyi ve doğru olanı, olması gerekeni ortak müşterekte buluşturma çabasını koyduğumda da daha iyi bir başarı çıtasını yakalıyorum. Yanı sıra bir yandan da şunu savunuyorum; girişimcilik kişinin ruhunda vardır. Dolayısı ile ben ruhumda olanı doğru yer, doğru iş ve zaman bileşeni ile kreatif yönümü, bilgilerimi kullanarak ortaya çıkarabilmeyi başaranlardan oldum.

Ödül dendiğinde akla gelen bir reklam ajansı olarak bu konudaki başarıyı neye borçlusunuz?

Aslında başarı, içinde birçok dengenin barındığı bir sürecin sonucu. Dolayısı ile bu sorunun cevabı çok çok uzun. Fakat olabildiğince kısaca cevap vermeye çalışacağım. Nuit Reklam Ajansı olarak da öncelikle değerleri çok önemsiyoruz. İnsani değerlere ters düşecek ve insanın varlığına yakışmayacak olguların içerisinde olmamak adına tüm tercihlerimizi hassasiyetle yapmaya çalıştığımızı ve tüm çalışmalarımızı bu hassasiyet ölçüsü ile yürüttüğümüzü belirtmek isterim. Bu doğrultuda; markalarımızla daima yenilikçi, samimi, dürüst, çözüm ve sonuç odaklı hizmet anlayışı ile iletişim kurmayı seçerek ilerliyoruz. İyi bir reklam ajansının, bir markanın hedef kitlesi ile iletişim yönetimine talip olurken öncelikle kendisinin markaları ile olan iletişim sürecini çok şeffaf ve anlaşılır bir biçimde yönetmeyi başarmış olması gerektiği inancı ile tüm süreci yönetiyoruz. Beraberinde 360 derece iletişim hizmeti sağlayabilmenin getirdiği avantajları ve çok yönlü hareket edebilme kabiliyetinin de dahil olduğu bir sonuç diyebiliriz. Her ele aldığımız anlaşmayı karşılıklı bir denge ile kurulan takım oyunu olarak görüyoruz. Bu takım oyununu iyi kurabildiğimizi düşünüyorum. Eğer müşteriniz ile iyi bir takım oyunu kuramazsanız sonucu hüsran olur. Tabii bu sürecin içinde sizin dışınızda gelişen etkenlerin gelişmesi de mümkün olabiliyor. Her şeye rağmen müşteriniz ile iyi bir takım olamayabilirsiniz. Burada çok bıçak sırtı bir durumu gözden kaçırmamak gerekiyor. Böyle durumlarda süreci mümkünse noktalamak ya da ilk noktayı koyabildiğimiz yerden ileriye gitmemek en ideal sonuç olabiliyor. Bazen ilerlememiz gerektiği yeri bildiğimiz kadar durmamız gerektiği yeri de bilmemiz gerekir. İşte bunu da iyi bildiğimizi düşünüyorum. Tüm bu dengelerin ışığında daha tamamlayıcı, daha kaliteli, daha başarılı çalışmaları gerçekleştirme şansını elde edebiliyoruz. Ödül de bu sürecin tacı oluyor. Bugüne kadar çalıştığımız markalara 300’den fazla uluslararası ödül kazandırmayı başarmış olmanın elbette ki haklı gururunu da yaşıyoruz.

Yaptığınız kreatif ve başarılı projelerin içerisinde yoğun bir şekilde sosyal sorumluluk projelerinin yer aldığını görüyoruz. Sosyal sorumluluk projelerine daha çok ağırlık verdiğinizi söylemek mümkün mü?

Evet, mümkün. Sosyal sorumluluk projesi yapmayı çok seviyoruz. Hayata iyi gelmeyi, birbirimize iyi gelebilme halini çok seviyoruz. Bu sebeple kreatif, hedef kitlede farkındalık uyandıran, katma değeri yüksek ve hatta uluslararası ödül programlarından ödülle buluşmuş çokça sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdik. İz bırakan, farkındalıklarımızı büyüten güçlü projeleri ortaya koymaya devam ediyoruz. Ayrıca şahsım olarak da bir kadın dayanışmacısıyım. Bu yönde kişisel olarak da kadınları ve kız çocuklarını gözeten ve dünyanın en büyük kadın STK oluşumunun bir üyesiyim. Hem girişimci bir kadın hem de bir kadın dayanışmacısı olarak bu yıl da kadını destekleyen çok kıymetli bir projeyi “Değer Katan Girişimci Kadınlar” atölye programını da hayata geçirdik. Bu konuda ilk adımı ANKAmall Alışveriş Merkezi ile gerçekleştirmekle birlikte, sürdürülebilir bir denge içinde birçok AVM ile iş birlikleri yapmaya devam edeceğimizi de belirtmek isterim.

Biliyoruz ki artık Londra’da da bir oluşuma giderek uluslararası bir ajans olarak hizmet veriyorsunuz. Bu yolculuktaki en büyük motivasyon kaynağınız ne oldu?

Sevgiyle yoğurduğunuz hangi hamur istediğiniz kıvama gelmez ki. İşte bizim hikayemizde de tam da böyle bir durumun olduğunu söyleyebiliriz. Sektördeki varlığımızın başarıyla ilerlemesinin en temelinde, bu işi sevgiyle bir nakışı işler gibi ilmek ilmek dokumanın yattığına inanıyorum. Sevgi, sabrı, sabır ise sürdürülebilirliği getirir. Sürdürülebilirliğin yanı sıra en büyük motivasyonumuzu başarı olarak kabul ettiğimiz bir anlayışın ruhu bu. İşte bu ruh; gece gündüz hayatın ta kendisinden ilham alan Nuit takımının ruhu.

Peki son olarak bu kadar başarılı bir yolculuğun içinde tecrübelerinize dayanarak sizce başarısızlığın en temel noktası ne olabilir? Yapılmaması için dikkat edilmesini önerdiğiniz bir unsur var mı?

İnsan varlığının en önemli yetilerinden biri olan konuşma yetisi, tüm gelişmelerin ve bu gelişmelerin yayılmasının en önemli tetikleyicisi. Bugüne kadar tüm sorunlarımızın çözümünü ve tüm paylaşımlarımızı konuşarak ve yazarak gerçekleştirmekten büyük bir keyif aldık. Ayrıca insanın varlığına da en çok bunun yakıştığını düşünüyorum. Başarısız olunan durumlarda ise iletişim kurma becerisinin yetersiz ve sağlıksız olduğunu görüyorum. Maalesef toplum olarak yeterli ve etkin iletişim becerisine sahip değiliz. Başarısızlığın kaynaklandığı en temel noktanın bu olduğu kanısındayım. Bu arada yanlış da anlaşılmış olamayayım. İletişim derken yalnızca tek taraflı konuşabilmek değil karşılıklı konuşabilmeyi, yazışabilmeyi sağlama döngüsünden bahsediyorum. Başarılı bir yolculuğun en temelinde dikkat etmemiz gereken unsurların arasında sağlıklı ve etkin iletişim kurma becerisinin geliştirilmesinin önceliklendirilmesini önerebilirim.