AVM Öne Çıkanlar

AYD’NİN YENİ BAŞKANI NURİ ŞAPKACI OLDU

Alışveriş merkezi sektörüne sorumlu liderlik yapma ve sektörün sağlıklı gelişimine katkıda bulunma misyonu çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) 28 Şubat 2023 tarihinde düzenlenen 15. Seçimli Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2023-2025 dönemi Başkanlık görevine oy birliğiyle Nuri Şapkacı seçildi.

AYD’nin yeni yönetim kurulu, danışma ve denetim kurullarının da belirlenmesi amacıyla yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda, Nuri Şapkacı oy birliği ile Başkanlık görevine getirildi. 2023-2025 döneminde başkanlık görevini yürütecek olan 1965 Malatya doğumlu Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor.

AYD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilen Nuri Şapkacı, Genel Kurul Toplantısı’nda şunları söyledi: “Öncelikle Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.  Ülke olarak kayıplarımızdan dolayı derin bir üzüntü içerisindeyiz. Ancak devletimizin gücü, milletimizin dayanışması ve iş dünyasının katkıları ile yaralarımızı en kısa zamanda saracağımıza inanıyorum. Bu zor günlerde, AYD olarak acıları hafifletmek için elimizden gelen tüm desteği vermeye devam ediyoruz. Bu bağlamda, ilk aşamada deprem bölgesindeki farklı illerimizde 15 aşevi kurduk ve günde 45 bin kişiye sıcak yemek ulaştırdık. Üyelerimiz, ayrıca barınma, konteyner, çadır, acil ihtiyaç malzemeleri gibi ihtiyaçları karşılayarak bunun yanı sıra maddi yardımlarda da bulundular. Türkiye genelindeki AVM’lerin önemli bir bölümü, yardım toplama merkezi ve Kızılay kan bağış merkezi olarak hizmet verdi. Önümüzdeki süreçte de şartları uygun olan AVM’lerimiz normalleşme sürecinde özellikle eğitim ve istihdam sağlamaya yönelik olarak tüm STK’lar ile iş birliği halinde etkin şekilde çalışmaya devam edecek.”

AVM’ler önemli bir ekonomik değer

Konuşmasında AYD’nin 2023 yılı hedefleri hakkında da bilgi veren Şapkacı: “AVM’ler, içinde yer alan markalarla birlikte önemli bir ekosistem meydana getiriyor. Bu ekosistem; üretim, lojistik, altyapı da dahil olmak üzere birçok farklı sektörü kelebek etkisiyle besliyor. 50 milyar dolar yatırım hacmine sahip olan sektörümüzde AVM ekosistemi içerisinde 2,1 milyon kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörümüz ayrıca Türk markalarının yurt dışına açılımlarını destekleyerek katma değer oluşturuyor.” dedi.

Şapkacı, sözlerine şöyle devam etti: “Sektör olarak yaşadığımız tüm kriz dönemlerini ortak akıl ve karşılıklı anlayışla aştık. Aynı gemide bulunduğumuz perakende grupları ile de hep el ele yürüdük. Şurası da bir gerçektir ki AVM yatırımcıları olarak çoğu zaman sadece elimizi taşın altına koymadık; varımızı yoğumuzu ortaya koyduk ve hiçbir özveriden kaçınmadık. Önümüzdeki dönemde de bizler ve temsil ettiğimiz kurumlar ancak birlikte hareket edersek daha güçlü olabiliriz. Birbirimize öğreterek ve öğrenerek, dirsek temasımızı koruyarak yol almanın hepimizi ileriye götüreceğine inanıyorum. Bu doğrultuda, AVM sektörünün tüm paydaşlarıyla kazan-kazan ilkesi doğrultusunda sürdürülebilir büyümesi için çalışacağız.”

Şapkacı, iki dönem AYD Başkanlığı yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a da teşekkür ederek; “Derneğimize çok kritik bir dönemde başkanlık yapan Prof. Dr. Hüseyin Altaş’a ve yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı sektörümüz adına şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca beni bu göreve layık gören tüm AYD üyelerine de teşekkür ediyorum. Yeni yönetim kurulumuzla birlikte, bu önemli görevi büyük bir gurur ve özveriyle yerine getirip bayrağı daha da yukarılara taşımak için çalışacağız” dedi.

1965 Malatya doğumlu olan Nuri Şapkacı, ECE Türkiye’de Genel Müdür ve CFO olarak görev yapıyor. Yönetim alanında 25 yılı aşkın tecrübesi ile başarılı bir kariyere sahip olan Şapkacı, ECE Türkiye’ye katılmadan önce Teknoser, Yapı Kredi Finansal Kiralama, Teknoloji Holding, ITE Group PLC ve Pegasus Havayolları’nda üst düzey yönetici olarak çalıştı. Nuri Şapkacı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği lisansını tamamladıktan sonra San Francisco’daki Golden Gate Üniversitesi’nden Finans alanında MBA derecesi aldı. 2011 yılından bu yana AYD’de Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekte olan Nuri Şapkacı, 2023-2025 döneminde AYD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacak.  

AYD OLAĞAN GENEL KURUL – KURULLAR LİSTESİ

YÖNETİM KURULU

      1Nuri ŞapkacıECE Türkiye Proje Yön. A.Ş.
2Mustafa Cem EriçEsas Gayrimenkul
3Yağmur YaşarRönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.
4Hakan KurtOrjin Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş.
5Ertuğrul AcarMulti Turkey Yönetim A.Ş.
6İhsan Gökşin DurusoyAKKÖK Holding (AKİŞ GYO)
7Yurdaer KahramanFiba Commercial Properties
8Avraam AlkaşAlkaş Ticaret A.Ş.
9Mahmut Sefa ÇelikSinpaş GYO
10Mehmet GülayGülaylar Group
11Yusuf Buğra TanıkNata İnş. Tur. Taş. Tic. San. A.Ş. (NATA HOLDING)
12Mehmet Sami Milliİstanbul Akvaryum Turizm Tic. Ltd. Şti
13Hayal OlcayTepe Emlak Yatırım İnş. ve Tic. A.Ş.
14Serhan ÇetinsayaAvrupakent Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.
15Veysel Vuralİsra Holding A.Ş.
16Levent KirmanYeni Gimat GYO A.Ş.
17Sabiha GüleçPradera Gayrimenkul Yönetimi ve Tic. Ltd. Şti.
18Ersin DönmezArcadium Yönetim Dan. ve Kiralama Hiz A.Ş.
19Artuğ ÇetinPrime Development Proje Geliştirme Ltd. Şti.
20Kemal Osman İllezBayraktar Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.
21Kaan YücelPiyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme Yatırım ve Tic. A.Ş.
22Fulya DurakKanyon Yönetim İşletim Pazarlama A.Ş.

DENETİM KURULU

1İlker ÖzcanZorlu Gayrimenkul Yön. A.Ş.
2Bige KotilEmaar Properties Gayrimenkul Gel. A.Ş. Türkiye
3Gürcan Kerem OralOdak Group
4Hakan TümkayaAkmerkez Gayrimenkul Yat. Ortaklığı A.Ş.
5Orhan DemirBaymer Turizm ve Yatırım A.Ş. (Carousel)
6Ceren ÇolpanKlepierre Gayrimenkul Yön. Yat. A.Ş.

DANIŞMA KURULU

1Zafer KurşunOrjin Gayrimenkul Yatırım İnşaat A.Ş.
2Mehmet BüyükekşiZiylan Group
3Kazım KöseoğluEsas Holding
4İhsan GülayGülaylar Group
5Murat ÖzyeğinFiba Commercial Properties
6Mustafa BayraktarBayraktar Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.
7Ali Nuhoğluİstanbul Akvaryum Turizm Tic. Ltd. Şti.
8Hakan KodalKrea Gayrimenkul
9Hulusi BelgüMulti Turkey Yönetim A.Ş.
10İsmail Mert FıratPanora Gayrimenkul Yat. Ort. A.Ş.
11Gündüz BayerMetro Properties Gayrimenkul Yatırım A.Ş.
12Fuat AtalayMaya Holding A.Ş.

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

1Süleyman ÇetinsayaAvrupakent Gayrimenkul Geliştirme A.Ş.
2Avni ÇelikSinpaş GYO
3Altan ElmasSur Yapı End. San. Tic. A.Ş.
4Erman IlıcakRönesans Holding A.Ş.
5Aziz TorunTorunlar GYO
6Ahmet ZorluZorlu Holding
7Hüseyin ÖzdilekÖzdilek Alışveriş Merk. Teks. San. A.Ş.
8Hüsnü AkhanDoğuş GYO
9Necdet Gürcan OralOdak İnşaat A.Ş.
10Adnan PolatPolat Holding
11Salih BezciPanora Gayrimenkul Yat. Ort. A.Ş.
12Yüksel MermerBaymer Turizm ve Yatırımları A.Ş.
13Abdurrahim TavlıİSRA Holding A.Ş.
14Prof. Dr. Hüseyin AltaşArcadium Yönetim Dan. ve Kiralama Hiz A.Ş.
15Özcan TahincioğluTahincioğlu Gayrimenkul İnş. Tur. A.Ş.