Haber Ürün ve Hizmet

CINESITE ÜRETİMİNİ GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA COUCHBASE’İ SEÇTİ

Bulut veritabanı platformu şirketi Couchbase Inc., “Wakanda Forever” ve “No Time to Die” gibi gişe rekorları kıran filmlerin arkasındaki ödüllü dijital eğlence stüdyosu Cinesite’ın üretimi güçlendirmek için Couchbase’i seçtiğini duyurdu.

Cinesite, Couchbase sunucusunu kullanarak dünyanın dört bir yanındaki stüdyolarındaki sanatçıların büyük ölçekli görsel efektler (VFX) ve animasyon projeleri üzerinde işbirliği yapmalarını sağlayacak. Sonuç olarak, projeleri hızlı, verimli ve en yüksek kalitede tamamlayabilen gerçek anlamda bir küresel üretim hattı ortaya çıkacak.

Cinesite ekibi, yüksek kaliteli TV dizilerinden gişe rekorları kıran uzun metrajlı filmlere kadar çeşitli projeler üzerinde çalışıyor. Bu projeler, birden çok alanda çalışan, binlerce yineleme ve yüzlerce terabaytlık veri üreten yüzlerce sanatçının birbirine yakın bir şekilde birlikte çalışmasını gerektiriyor. Her bir görsel sanatçının bir çekimde, bir karakterde veya bir animasyonda hızlı bir şekilde değişiklik yapabilmesi ve gerektiğinde gözden geçirip güncelleyebilmesi büyük önem taşıyor. Aynı zamanda, bütün bunlar gerçekleşirken yapılan değişikliklerin de eksiksiz bir şekilde takip edilebilmesi gerekiyor. Projelerin on veya yüzbinlerce görüntü üzerindeki binlerce öğeden oluşabileceği ve değişikliklerin yayınlanma tarihine kadar yapılabildiği modern VFX ve animasyon endüstrilerinde, işi zamanında ve yüksek kalitede teslim etmek için, lokasyonlar arasında çalışanları koordine etme yeteneğine sahip olmak elzemdir.

Cinesite Baş Teknoloji Sorumlusu Michele Sciolette, düşüncelerini şöyle aktardı: “Geniş ölçekte verimli çalışabilme gerekliliği Modern VFX ve animasyonun doğasında var. Her proje için birden fazla stüdyoda yüzlerce sanatçıyı koordine etmek, projelerin zamanında ve olabilecek en yüksek kalitede tamamlanması için iş dağılımı yapmak, üzerinde çalıştığımız her görüntünün her bir öğesi üzerinde sıkı bir kontrol olmasını gerektiriyor. Birkaç yıl önce tasarladığımız çözüm artık yeterli gelmiyordu. Sanatçılarımızın her birinin oluşturduğu veriler üzerinde tutarlı bir görüşe sahip olmamızı sağlamak için modern VFX ve animasyonun veri gereksinimlerini destekleyebilecek ve tüm stüdyolarımızda verileri kopyalayabilecek bir yedeğe ihtiyacımız vardı. Ayrıca, bu çözümün yeniden beceri gerektirmeden ihtiyacımız olan ölçeklenebilirliği, performansı ve güvenilirliği sunması gerekiyordu. Birkaç teklifi değerlendirdik ve taleplerimizi tam olarak karşılayan tek teklif Couchbase’di.”

Cinesite, 30 yıllık geçmişinde birden fazla ödüllü yapım üzerinde çalıştı: Bir James Bond filminde (Goldeneye) ilk kez kullanılan dijital efektler için Akademi Ödülü ve BAFTA adaylıklarının yanı sıra, “The Revenant” ve “The Witcher” yapımlarında da ödüller kazandı. Hızla büyüyen şirket, 2012’den beri yedi yeni stüdyoyu bünyesine kattı ve şu anda İngiltere, Kanada, Almanya, Sırbistan, Makedonya ve Hindistan’da faaliyet gösteriyor.

Couchbase’in XDCR yetenekleri, Cinesite’ın boyutu ne olursa olsun projelerdeki etkinliği senkronize etmesine olanak tanıyor. Cinesite, üretimi tek bir stüdyoyla sınırlı tutmak yerine, ister iki Cinesite stüdyosu arasındaki büyük ölçekli bir işbirliğini, isterse de tek bir görsel sanatçının başka bir projede yürütülen bir projeye birkaç saat katkıda bulunduğu küçük ölçekli bir işbirliğini etkili bir şekilde kurabilecek. Karakter animasyonları, arka plan efektleri veya ışıklandırma gibi tek bir çekimin farklı unsurları üzerinde çalışan stüdyolar artık tüm bu kolektif çalışmaların son karede mükemmel bir şekilde bir araya geleceğinden emin olabilecek.

Couchbase Baş Teknoloji Sorumlusu Ravi Mayuram, Cinesite ile ilgili ortaklıkları için şunları söyledi: “Cinesite’ı film yapımcılarının kreasyonlarına hayat verirken desteklemekten ve ekibin daha verimli çalışmasına yardımcı olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Modern uygulamalar, müşteriler için hızlı yanıt veren ve güvenilir bir deneyim için dünyanın her yerinde verilerin her zaman açık ve neredeyse gerçek zamanlı olarak kullanılabilir olmasını gerektiriyor. Couchbase, geliştiricilere bilindik bir programlama dili olan SQL’yi sağlayarak bu modern ihtiyaçları karşılayan bir NoSQL veritabanıdır. Couchbase’in hızla büyüyen, son derece yaratıcı bir endüstrinin beklentilerini karşılayabileceği bir ortamda göstereceği performansı dört gözle bekliyoruz.”