FinTech Öne Çıkanlar

PARAM, 2022 FİNANSAL SONUÇLARINI VE 2023 HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Herkes için her yerde hayatı finansal teknolojilerle kolaylaştırmak vizyonuyla yola çıkan Param, Türkiye’den Avrupa’ya açılarak gelirlerinin önemli bir kısmını yabancı para olarak elde etmeyi hedefliyor.

Param Kurucu ve CEO’su Emin Can Yılmaz, İstanbul Feriye’de medya mensuplarıyla bir araya gelerek Param’ın büyüme yolculuğunu, 2022 değerlendirmesini ve yeni dönem hedefl erini paylaştı. Yılmaz; “Param’ın, sektörümüzün kilometre taşlarını döşeyen, kendinden sonra gelen kuruluşlara ilham veren bir rolü bulunuyor. Sektörde ‘İlklerin Fintek’i’ olarak biliniyoruz. Türkiye’nin ilk Elektronik Para Kuruluşu olmanın yanı sıra, Bankalararası Kart Merkezi’nin de (BKM) banka dışı ilk üyesiyiz. Mastercard ve TROY lisansı alan ilk elektronik para kuruluşu yine Param oldu. TROY, Mastercard, Visa ve Discover kart şemalarıyla kart ihraç etme lisanslarının tümüne sahip tek elektronik para kuruluşu olarak hizmet veriyoruz. Kart Kabul (Acqurier) lisansı alma konusunda da sektöre öncülük yaparken, TR karekod ile işlem yapma imkânı sunan ilk fi ntek olduk.” dedi.

2022 yılını rekor büyümeyle kapattık

Emin Can Yılmaz, yenilikçi ürünleri ve çözümleriyle fintek sektörüne öncülük eden Param’ın, 2022 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2022 yılını rekor büyümeyle kapattıklarını belirten Yılmaz şunları söyledi; “Kullanıcılarımızla kurduğumuz güven ilişkisini, başarımızın en büyük kaynağı olarak görüyoruz. 2022 yılının sonunda da oldukça başarılı bir tablo çizdik. Yüklediğiniz kadar harcayabildiğiniz ve harcadıkça anında nakit iade kazanabildiğiniz Param’ın kullanıcı sayısı 5 milyona, kart sayısı 7 milyona ulaştı. Kullanıcı sayımızdaki artışla birlikte Param ile yapılan harcamalar 9,2 milyar TL oldu. Pazar payımız %33 olarak gerçekleşti.”

Param UK ve Param EU ile Türkiye’den Avrupa’ya Fintek Açılımı

Medya mensuplarına Param UK markasıyla ilgili de bilgiler veren Emin Can Yılmaz, 2023’te yurt dışında Param’ın adını daha çok duyurmak istediklerini belirtti. 2023 hedeflerinden de bahseden Yılmaz; “Param’ın büyüme hedeflerini Türkiye ile sınırlı tutmuyoruz. Bu nedenle 2022’de Param UK markamızı hayata geçirdik. Şu an Param UK ile İngiltere içerisinde ve İngiltere-Türkiye arasında hızlı ve kolay para transferi sağlıyoruz. Birleşik Krallık’ta yaşayan, banka hesabı açmakta zorlanan ve bankalarla iletişimde sıkıntı yaşayan kullanıcılara Param UK ile destek veriyoruz. Yakında Param TR ile birlikte, Türkiye’den İngiltere’ye de para transferi yapılabilecek. İngiltere’de büyüme ve pazar payımızı artırma çalışmalarımıza ek olarak, yeni yatırımlarla diğer Avrupa ülkelerine açılacağız. Türkiye’den Avrupa’ya teknoloji ihracatımız devam edecek. Avrupa’ya açılarak gelirlerimizin önemli bir kısmını yabancı para olarak elde etmeyi hedefliyoruz.” cümlelerini kurdu.

Yeni bir Param ekosistemi

Yeni ekosistemi oluşturan uygulamalarla ilgili de konuşan Yılmaz; “Sağladığımız faydaları çoğaltmak istiyoruz. ‘Param Bireysel’ ürünlerimiz ile bireysel kullanıcıların tüm finansal ihtiyaçlarına cevap verecek bir uygulama sunacağız. ‘Param Ticari’ ise ticari işletmeler için gerekli bütün finansal ihtiyaçların toplandığı tek nokta olacak.” diyerek sözlerini bitirdi.