Uncategorized

HEDEFİMİZ, HOT DÖNER LEZZETİNİ TÜM DÜNYAYA YAYMAK

Türkiye genelinde toplam 90’ın üzerinde şubesi ile Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve birçok ilçesinde olmayı hedefleyen Hot Döner, sektörde müşterilerin güvenilir adresi olmayı başardı. Hot Döner Genel Müdürü Ercan Yılmaz ile Aralık sayımızda keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hot Döner’in Türkiye genelinde kaç şubesi bulunuyor, bunların kaçında franchise sistemiyle yer alıyorsunuz? Yurt dışına yönelik çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Türkiye genelinde toplam 90’ın üzerinde şubemiz var. Şubelerimizin hepsi franchise sistemle çalışmakta ve bu sayı artarak devam etmektedir. Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve birçok ilçesinde olmak hedefl erimiz arasında. Ailemize katılan yeni iş ortaklarımızla, hedefl erimize doğru emin adımlarla yürümeye devam etmekteyiz. Lezzetimizi sınır ötesine taşıyarak yurt dışında da şubeleşme sürecini hızlandırmak istiyoruz. Çok fazla talep oluyor ve çok fazla görüşme yapıyoruz. Daha detaylı analiz çalışmaları ile bayi adayımızı ve lokasyonu seçiyoruz. Hedefi miz daha dengeli ve sağlıklı büyümek. Açtığımız şubelerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak şekilde, doğru noktalara doğru kişilerle, yatırımı 18 ayda geri döndürebileceğimiz planlamalar yapıyoruz.

Hızla büyüyen bir marka olarak ürünlerinizde aynı lezzeti ve kaliteyi müşterilerinize sunmak adına nasıl bir strateji geliştirdiniz?

Hatay soslu döner üzerine yapılmış bir markayız. Hatay’a has, kendimize özel sosumuzla hazırlanan dönerlerimizi yine kendi üretim noktalarımızda hazırlıyor ve son tüketiciye kadar ulaştırıyoruz. Bunun da avantajı; üretimin bizim kontrolümüzde olması, daha hijyenik ortamlarda olduğunu gözümüzle görmemizdir. Üretimi kendimiz yaptığımız için içimiz rahat bir şekilde hizmet veriyoruz. Bu nedenlerden dolayı alanımızdaki en iddialı ve başarılı markayız. Bizi tercih eden müşterilerimize kulak verdiğimizde hem et hem de tavuk dönerde vazgeçilmez olduğumuzu görüyoruz. Özellikle tavuk döner yemekten türlü nedenlerle çekinen tüketicilerin de güvenilir adresi olmayı başardık. Oksijen Et bizim ana fi rmamızdır. Tavukta ise Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri olan tedarikçimizden yüksek kalite ve lezzet standartlarımıza uygun tavuğu tedarik ediyor ve üretiyoruz

Hot Döner olarak 2022 yılını nasıl geçirdiniz, 2023 yılında yeni hedef ve projeleriniz neler olacak?

2022 yılında 20’ye yakın yeni şube açarak ara vermeden büyümeye devam ettik. Normalin üzerinde seyreden enfl asyona rağmen Hot Döner sadece döner restoranları içerisinde değil, sektörde de en hızlı büyüyen markalar arasında yer alıyor. Çeşitli baharatlar kullanarak ürettiğimiz kendimize özgü soslarımızla, müşterilerimizin damaklarında lezzet şöleni yaşatıyoruz. Bu lezzetimizi 2021 yılında Türkiye Altın Marka Ödülleri’nde “Yılın Lezzet Markası” seçilerek tescilledik. Bu vesile ile 2021 yılının lezzet markası olmayı başardık. Bu başarımız 2022 yılında da şubeleşerek devam etti. 2023 yılı hedefi miz 150 şubeye ulaşmak ve lezzetimizi tüm Türkiye’ye ve daha sonra tüm dünyaya yaymaktır.