AVM

YENİLİKÇİ YAKLAŞIMIMIZLA, DEĞİŞEN ALIŞVERİŞ ALIŞKANLIKLARINA UYUM SAĞLIYORUZ

ANKAmall AVM Müdürü Selin Anıl Oktay’ı ağırladığımız Ocak sayımızda hem genel olarak sektörün geleceğini hem de ANKAmall’un değişen alışveriş alışkanlıkları karşısında uyguladıkları stratejiyi konuştuk.

Türkiye’de bulunan AVM’lere bakıldığında sektörün geleceği konusunda öngörüleriniz nedir?

Pandeminin ilanıyla beraber AVM sektöründe bir duraklama dönemi yaşandı. Ancak bugün gelinen noktaya bakıldığında ziyaretçi sayısı ve ciro artışı bakımından pandemi öncesine dönen AVM’ler, hala ülke ekonomisi ve ihracatına çok büyük katkı sağlamaya devam ediyor. Sektörün, 2022 yılı sonunda günlük 8 milyon ziyaretçiye ulaşması bekleniyor. Bu artışla birlikte geçen yılın aynı dönemine göre %20 ciro artışı yaşanırken, 2023 yılında ise ciroların %30 artması hedefl eniyor. AVM sektörü ihracat ve ekonomiye doğrudan ve dolaylı olarak büyük bir katkı sağlarken, bir yandan da bu sektörde plansız yatırımların olduğunu görüyoruz. Türkiye’de bazı bölgelerde AVM sayısının yeterli hatta fazla bile olmasına rağmen, hala birçok bölge AVM potansiyeline sahip. Tabii ki AVM yatırımları noktasında yaşanan bu durum, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada da geçerli. E-ticaretin artması ve pandemi sonrası değişen alışveriş alışkanlıkları nedeni ile fonksiyonu olan AVM’ler öne çıkıyor.

Hızla değişen dünya ve tüketici alışkanlıkları sonucunda geleceğin AVM’lerinde pazarlama ne yönde olmalı, fi nansman modelleri nasıl belirlenmeli?

Kent insanı AVM’lere sadece alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için değil, sosyal ve kültürel boyutu yüksek aktivitelerle verimli ve nitelikli zaman geçirmek için de geliyor. Müşteri odaklılık ve tüketicinin ihtiyaçlarına yanıt verilmesi; her zamanki gibi bu farkındalıkların artmasının temelini oluşturacak. Çünkü müşteriler günümüzde daha fazla kişiselleştirme istiyor. “Etkileşim, Deneyim, Kişiye Özellik ve Duygusallık” pazarlama iletişiminin yeni karmalarını oluşturuyor. Değişen ve dönüşen alışveriş alışkanlıklarına yenilikçi yaklaşımlarıyla hızla uyum sağlayan ANKAMall AVM olarak biz de hizmet odaklı yaklaşımı önceliklendirerek hizmet standartlarımızı daha da yükseltecek projeler hayata geçirmeye ve müşterilerimize deneyim yaşatmaya odaklanıyoruz. Sanatsal ve kültürel boyutu zengin aktiviteler, festival ve konserler, ebeveynleri, çocukları ve gençleri besleyecek etkinliklerimiz, yine nitelikli projelerle 2023 yılında da devam edecek. Ziyaretçilerimiz belki de artık bu etkinliklerin birçoğuna VR teknolojileri ile bile katılabilecek. Hayata geçirdiğimiz kampanyalar da bir o kadar faydalı ve daha çok kişinin faydalanabileceği işler olsun istiyoruz. Tüm çalışmalarımızdaki bir diğer hedefi miz de yalnızca AVM ziyaretçilerine değil, bulunduğumuz çevreye de toplumsal katkı sunmak oluyor. Yeni dönemde de buna yönelik farklı projeleri hayata geçireceğiz.

Küresel sürdürülebilirlik trendlerine sizce ülkemizde bulunan AVM’ler hazır mı ya da ne yönde hazırlanmalılar?

Bugün artık küresel ekonomiler için iklim değişikliğiyle mücadele olmazsa olmaz bir kriter haline gelmiş durumda. Şirketlerin kar elde etmesi yanında ekosistemindeki gereksinimleri de dikkate alarak toplumsal faydaya odaklanması bekleniyor. Böylece daha bütünsel bir bakış açısı ve ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan daha sürdürülebilir bir ilerleme sağlanabiliyor. ANKAmall olarak insana ve çevreye saygılı, topluma sürdürülebilir değer katma vizyonumuzla, Türkiye’nin en büyük AVM’lerinden biri olmanın yanında ilklerin AVM’si olarak yer etmiş durumdayız. Her konuda öncü rol üstlenmiş bir AVM’nin yöneticisi olmanın verdiği sorumlulukla önümüzdeki dönemde de hep daha iyi hizmet verebilmek, çıtamızı daha da yukarılara çıkararak halkımıza, bölgemize, kentimize yarar sağlayacak işlere imza atmak öncelikli hedefi miz. Sıfır atık lisansımızı alarak yemek alanlarımız başta olmak üzere tüm AVM’de kağıt, metal, plastik vb. gibi tüm atıklarımızı yerinde ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. Ayrıca 2016 yılından beri çalışan Trijenerasyon tesisimiz ile AVM’mizin elektrik ihtiyacını karşılarken, açığa çıkan ısı enerjisini ise binamızın ısıtma ve soğutma sisteminde kullanıyoruz. 2020 Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz yağmur suyu depolama projemiz ile 1 yılda yaklaşık 6 bin ton su depoladık. Hacmimizi yükseltmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En yeni projelerimizden biri ise GES. Bu sayede AVM’nin tükettiği elektrik enerjisini, doğa dostu yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten elde ederek karbon ayak izini de düşürmeyi hedefl iyoruz.