AVM

KULLANICILARIN TÜM İHTİYAÇLARINI TEK ÇATI ALTINDA KARŞILIYORUZ

Türkiye genelinde 500’den fazla şarj istasyonu bulunan Voltrun, birçok AVM’de bulunmasının yanı sıra hizmet ağını da genişletmeye devam ediyor ve elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte de çift taraflı büyüme yolunda da ilerliyor. Zebra Elektronik A.Ş – Voltrun Elektrikli Araç Şarj İstasyon Ağı Genel Müdürü Berkay Somalı ile Aralık sayımızda bir araya geldik.

Voltrun olarak sağladığınız şarj çözümlerinizi okuyucularımıza anlatır mısınız, çözümlerinizin fazla olmasının getirdiği avantajlar neler?

Zebra Elektronik, 2011 yılında elektrikli araç şarj ekosistemi için çözümler üretmek amacıyla kuruldu. Voltrun da şirketimizin şarj ağı operatörü markası. Elektrikli araç kullanıcılarına şarj hizmeti sağlarken, tesis yönetimlerine de kurdurdukları şarj istasyonlarını yönetebilecek platformu sağlıyoruz. ezOperator şarj ağı yönetimi yazılımını da kendi bünyemizde geliştirdik ve diğer operatörlerin de hizmetine sunuyoruz. Ürün gamımızda daha çok bireyselde kullanılan AC şarj üniteleri ve ticaride kullanılan DC yüksek hızlı şarj üniteleri bulunmakta. Halihazırda ülke genelinde 3.000 adede kadar şarj istasyonu mevcut ve 500 adedin üzerinde de bizim ağımızda bulunmakta. Şu anda soket sayısı bakımında ikinci sıradayız. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında karşılayabiliyoruz.

En çok ziyaretçi alan ve saatlerce vakit geçirilen yerlerden biri de AVM’ler. Buralarda verdiğiniz hizmetlerden ve bu hizmetlerde sunduğunuz kolaylıklardan söz eder misiniz?

Elektrikli araç sahipleri, araçlarını park ettikleri yerlerde, özellikle de gittikleri mekanların otoparklarında şarj etmeyi tercih ediyorlar. Voltrun Şarj Ağı olarak birçok AVM’de bulunuyoruz ve her geçen gün yenilerini ağımıza ekliyoruz. AVM’ler için geliştirdiğimiz gelir paylaşımlı modelimiz ile şarj istasyonu kurulumu ve altyapı yatırımlarını sağlıyoruz. Yapmış olduğumuz kurulumla birlikte, AVM’lerin elektrikli araç sahipleri tarafından tercih edilmesini sağlarken, diğer taraftan şarj işlemleri üzerinden gelir elde edebilecekleri bir model oluşturmuş oluyoruz.

Sonuna geldiğimiz 2022 yılını bünyeniz dahilinde değerlendirir misiniz, 2023 hedefl eriniz ve yeni yatırımlarınız neler olacak?

Voltrun olarak 2023’te yatırımlarımızı hızlandırarak mevcut ağımızı 3 kat kadar büyütmeyi hedefl iyoruz. Sektörün ilerleyişine bağlı olarak, ihtiyaç doğrultusunda bu sayı daha da fazla olabilir. Hızlı şarj ünite kurulumlarına 2023 yılı başı itibari ile başlıyoruz. Başta Türkiye çevresindeki ülkeler olmak üzere yurt dışına da Voltrun markası ile açılmak istiyoruz. Şarj ünitelerimizin yurt dışına yüksek adetlerde ihracatını gerçekleştirmek amacıyla birçok farklı ülkeden ilgililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Burada önemli olan kalite standartlarını sağlayabilecek doğru partnerleri bulabilmek. Ülke genelinde bayilik talepleri de alıyoruz. İleride, elektrikli araçların daha da artmasıyla birlikte bayilikleri faaliyete geçirip, çift tarafl ı büyümeye odaklanacağız.