AVM

AVM-PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN YENİ VE GÜÇLÜ YOL ARKADAŞI OLMAYI HEDEFLİYORUZ

İstanbul Perakende Kurucu Ortağı Dilşad Konar ile Aralık sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşide Konar, AVM ve perakende sektörüne sundukları hizmetlerle her iki sektör için yeni ve güçlü bir yol arkadaşı olmayı hedeflediklerini vurguladı.

AVM ve perakende sektöründe kuruluş tarihi itibarıyla en genç kiralama, danışmanlık ve yönetim şirketi olma yolunda hızlı ve emin adımlar atmaktasınız. İstanbul Perakende’den okuyucularımıza bahseder misiniz?

İstanbul Perakende, sektörde kendi alanlarında deneyimli 4 ortağın bir araya gelerek kurduğu bir danışmanlık şirketi. Hedefi miz; uzun yıllara dayanan tecrübelerimizle sektördeki iş ortaklarımıza “yeni ve güçlü yol arkadaşı” olabilmek. İstanbul Perakende, 2021 yılının Ekim ayında kuruldu. Faaliyet alanı olarak AVM Kiralama-Yönetim, Proje ve Gayrimenkul Geliştirme, Hukuki Danışmanlık, Mimari Danışmanlık, Konsept Danışmanlığı ve Marka Temsilciği hizmetleri vermekteyiz.

Pandemiden sonra AVM sektöründe ne gibi değişiklikler oldu?

Pandemiden sonra her AVM’nin ziyaretçi reaksiyonu değişti. Özellikle e –ticaret hızlı bir şekilde büyüdü. Bu durum sektörde yeni satış stratejileri geliştirme ihtiyacını doğurdu. Pandemi döneminde müşterisine daha hassas yaklaşan yönetimler, daha hızlı aksiyon alan yatırımcılar bugün daha hızlı dönüşler yakaladı. Açık AVM’ler ziyaretçiler tarafından daha çok tercih edilen alanlar oldu. Bu oran diğer AVM’lerin 2 katına çıktı. Pandeminden sonra AVM ziyaretçi sayılarında düşüşler yaşandı. Bu düşüşe rağmen cirolar yükseldi. Bu da bize gösteriyor ki; tüketicinin alışveriş alışkanlığı hedef odaklı olmaktadır.

Sonuna geldiğimiz 2022 yılını bünyeniz dahilinde değerlendirir misiniz, 2023 hedefl eriniz nelerdir?

Biz 2021’de kurulan bir şirketiz. Ülke olarak ekonominin gerçekten zor olduğu bir dönemde şirket kurduk. Kolay bir sene geçirmedik. Ancak ekonomik koşullara rağmen çok şükür İstanbul Perakende olarak güzel adımlar atarak ilerlediğimizi düşünüyoruz. İlk projemizi Diyarbakır’da aldık. Bölgede olmayan markalar ve güçlü shop-mix ile Diyarbakır’ın ilk açık AVM’si Wins Town AVM’yi 2022 yılının son günlerinde hayata geçiriyoruz. 2. projemiz ise İzmir’de. Yenilenen marka karması, projede yer alan konutların oturuma başlaması ve otelin 2.çeyrekte faaliyete geçmesi ile İzmir’e yeni soluk katacak İzmir Point Bornova AVM’nin kiralama ve kiracı ilişkileri yönetimini devam ettirmekteyiz. Ayrıca bünyemizde 8 tane perakende markasına büyüme stratejileri doğrultusunda doğru lokasyon ve franchise adayları bulma konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz. 2023 yılında görüşmelerini tamamlamak üzere olduğumuz 3 AVM ve 5 adet perakende markasını daha portföyümüze eklemeyi hedefl iyoruz. Bu sayede ekibimizi büyüterek yeni iş arkadaşlarımızı aramıza dahil etmeyi umut ediyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

2023 yılında sektöre baktığımızda seçim sürecine kadar durağan ve zorlu bir dönem geçeceğini öngörüyoruz. Fakat seçim sonrası piyasaların yaz ayının da etkisi ile hızlıca canlanacağını ve geriye dönük yaşadığımız olumsuzlukları çabucak unutacağımızı tahmin ediyoruz. Bu vesile ile tüm sektörün ve paydaşlarımızın yeni yılını en içten dileklerimizle kutlar, 2023’ün hepimize sağlık, huzur ve başarı getirmesini temenni ederiz.