Haber Öne Çıkanlar

MARKALAR, CTV REKLAMCILIĞINA DAHA SICAK BAKIYOR

AppsFlyer araştırması, markaların %98’inin İnternete Bağlı TV (CTV) reklamcılığının mobil reklamcılıktan daha büyük olacağını düşündüğünü %25’inin bunun 2-3 yıl içinde gerçekleşeceğini iddia ettiğini ortaya koyuyor.

Markalar, artış eğilimde olan tüketici adaptasyonundan yararlanmak için 2023’te İnternete Bağlı TV reklam bütçelerini %44 artırmayı planlıyor.

AppsFlyer, büyük bir hızla gelişen İnternete Bağlı TV (CTV) ile ilgili izleyici ve marka içgörülerini birleştiren yeni anket raporu “İnternete Bağlı TV Trendleri, 2022-23, Reklamcı ve İzleyici Algıları”nı yayınladı. CTV cihazlarının ve platformlarının gösterdiği büyüme, reklamcıların konuya olan ilgisini artırdı ve yapılan anket şirketlerin %64’ünün CTV için doğrudan yanıt kampanyaları yürüttüğünü ortaya koydu.

CTV’de reklam vermek, markaların daha fazla tüketiciye ulaşmasına, platformlar ve cihazlar arası kampanyaları ölçmesine, ilgili ve içeriğe göre reklamlarla daha iyi tüketici hedeflemesi yapmasına olanak tanıyor. Bunu göz önünde bulundurarak, tüketicilerin reklamlar hakkında ne hissettikleri, reklamsız içeriğe verdikleri parasal değer ve CTV reklamlarından uygulamaları indirme olasılıkları da dahil olmak üzere CTV ile ilgili tüketici tercihlerini ve alışkanlıklarını anlamak reklamverenler açısından son derece faydalıdır.

Önemli Bulgular:

Firmaların %98’i CTV reklamcılığının mobil reklamcılıktan daha büyük olacağını düşünüyor. Markaların büyük çoğunluğu CTV reklamcılığının mobil reklamcılığı geçeceğini düşünüyor ve anket katılımcılarının dörtte biri bunun önümüzdeki 2 ila 3 yıl içinde gerçekleşeceğini söylüyor. Markalara göre, CTV’de reklam verme nedenleri arasında yeni kitlelerle etkileşime geçme (%73), etkileşim düzeyini artırma (%73) ve daha yüksek yaşam boyu değeri elde etme (%50) yer alıyor.

Kuzey Amerika’daki izleyicilerin yarısı, bir CTV reklamını izledikten sonra ilişkili mobil uygulamaları indirdi. Küreselde tüketicilerin %40’ı bir uygulamanın reklamını gördükten sonra mobil uygulamaları indirdi. Ek olarak, tüketicilerin %53’ü indirme işlemi için QR kodu kullanabiliyorsa bu yolla indirme yapmalarının çok olası olduğunu söylüyor.

Tüketicilerin %86’sı, özellikle kendileriyle ilgiliyse CTV’de reklam görmek istiyor. Yayın esnasındaki reklamların izleyicileri uzaklaştırabileceğine dair yaygın bir yanlış kanı olmakla birlikte aslında tüketiciler reklamları markaların düşündüğü kadar önemsemeyebilir. İzleyicilerin yalnızca %40’ı eğer çok fazla reklam olursa CTV izlemeyi bırakacağını söylüyor. Tüketiciler, ortalama olarak 30 dakikalık bir içerikte 1,7 reklam izlemekten memnun, hatta bu reklamlar izleyiciyi ilgilendiriyorsa bu rakam %220’lik bir sıçramayla 5,8 reklama kadar çıkıyor.

Markalar akıllı TV’lere öncelik veriyor ama pek çok izleyicinin CTV izlemek için kullandığı oyun konsolları gibi platformları hiçe sayıyor. Ek olarak, tüketicileri izledikleri içeriğe göre hedefleme seçeneği verildiğinde, markaların hedeflediği içerik kategorileri tüketicilerin aslında izledikleri içerikle örtüşmeyebiliyor. Örnek olarak, tüketicilerin yalnızca %42’si spor ve fitness kategorisini izlerken markaların %64’ü bu kategoriyi hedefliyor. Öte yandan, tüketicilerin %62’si belgesel içeriği izlerken markaların yalnızca %26’sı bu kategoriyi hedefliyor.

AppsFlyer Yenilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Gil Meroz; “CTV, pazarlamacıların yepyeni bir potansiyel kullanıcı bölümüyle etkileşim kurmasına olanak tanıyan çok büyük bir fırsat. Markalar için, CTV alanı çok kalabalık olmadan ve doygun bir hale gelmeden reklam vermeye başlamanın tam zamanı. Yeni bir kanala ne kadar erken girerseniz o kadar kârlı çıkarsınız” dedi.

Metodoloji:

Yaşları 26-50 arasında değişen 500 CTV izleyicisi ve pazarlama teknolojisi ve pazarlama departmanlarında çalışan 200 üst düzey yöneticiye yönelik bir anket yaptırdık. İş dünyasından ankete yanıt verenlerin tümü, 200-10.000 arası çalışanı olan, bir mobil uygulama geliştirmiş ve mobil dönüşümleri artırmak için CTV’de bir doğrudan yanıt kampanyasına sahip veya sahip olmayı planlayan gaming, perakende veya finans teknolojisi şirketlerinde çalışıyor. Her iki ankete de yanıt verenler Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde yaşıyor.